#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperte: par nāvei nolemtu valodu var uzskatīt tādu, kurā runā mazāk nekā trīs tūkstoši cilvēku
BNS 
, 2013. gada, 27.marts, 2013

Par nāvei nolemtu valodu var uzskatīt tādu, kurā runā mazāk nekā trīs tūkstoši cilvēku, pasākumā “Valodas pārvaldība 21. gadsimtā: politika, zinātne vai māksla” Eiropas Savienības mājā teica Saeimas deputāte Ina Druviete.

Par valodām, kuras nav apdraudētas, uzskatāmas tādas, kurās runā vairāk nekā viens miljons cilvēku. Vienlaikus gan Druviete uzsvēra, ka valodas, lai arī tajās runā vairāk nekā viens miljons iedzīvotāju, var tikt apdraudētas, ja tās nonāk ilglaicīgā saskarsmē ar citām valodām. Šādi gadījumi ir vērojami, piemēram, pēc kariem.

Runājot par valodas sniegtajām iespējām, Druviete uzsvēra spēju daudz spilgtāk izteikt savas domas un izjūtas. Tiesa gan, izmantojot valodu, ir iespējams veikt dažādas manipulācijas, līdz ar to valodas iespējas sniegt nepareizu informāciju nedrīkst novērtēt pārāk zemu. “Mēs par reformām varam runāt visu laiku, bet, ja nekas netiks darīts, nekas arī nemainīsies,” sacīto pamatoja Druviete.

Viņa priekšlasījumā arī atgādināja, ka cilvēki nebūt nav vienīgās būtnes, kuras savā starpā sazinās. Viņa gan uzsvēra, ka cilvēku spējas savā starpā sazināties ir daudz būtiskākas nekā, piemēram, dzīvniekiem.

Precīzi iedalīt valodas pēc iedzīvotāju skaita, kuri tajās runā, ir samērā sarežģīti, taču dominējošās valodas pasaulē ir ķīniešu, angļu un franču.

Priekšlasījumā tika sniegts arī ieskats jaunākajās tendencēs pasaules un Eiropas valodas politikā – no valodu konkurences politiska un juridiska regulējuma līdz mūsdienīgam skatījumam uz valodas ekspresīvo funkciju.

Pasākumā plašākā kontekstā tika aplūkotas norises Latvijas sociolingvistiskajā telpā, iezīmējot nozīmīgākos spēka pielikšanas punktus latviešu valodas pilnvērtīgas attīstības nodrošināšanai.

Pasākums notika Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas (LZA HSZN) akadēmisko lasījuma cikla ietvaros.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties