#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperts: Blaumanis savos darbos atspoguļoja īstas situācijas
BNS 
, 2013. gada, 12.marts, 2013

Rakstnieks Rūdolfs Blaumanis savos darbos aptspoguļoja situācijas, kuras notiek realitātē, pasākumā Eiropas Savienības (ES) mājā sacīja dažādu mongrāfiju par izciliem latviešu rakstniekiem, pētnieks Viktors Hausmanis.

“Blaumanis macēja uztvert to, kas dzīvē notiek un to atspoguļot savos darbos,” raksturojot Blaumaņa darbus, sacīja Hausmanis.

Pētnieks Blaumanis dzimis Ērgļu muižā, tās pavāra Matīsa un istabenes Karlīnes ģimene, kuri bijuši arī prototipi vairākos Blaumaņa darbos. Kad Blaumanis bija pieci gadi viņš kopā ar vecākiem pārvācies uz “Braku” mājām, kur nodzīvojis lielāko daļu savas dzīves.

Pirmos darbus Blaumanis sarakstījis vācu valodā, bet 1886.gadā tika publicēts viņa pirmais darbs  latviešu valodā dzejolis “Nakts”.

Blaumaņa populārāko darbu vidū ir noveles “Nāves ēnā”, “Raudupiete”, “Purva bridējs”, “Salna pavasarī”, “Andriksons”, pasaka “Velniņi", kā arī dramaturģijas darbi “Trīnes grēki”, “Pazudušais dēls”, “Indrāni”, “Ugunī”, kā arī “Skroderdienas Silmačos”.

Pēc Blaumaņa darbu motīviem uzņemtas arī vairākas latviešu filmas. Viņa darbi tulkoti angļu, vācu, lietuviešu, somu, igauņu, ungāru, ukraiņu, krievu valodās.

Savā zinātniskajā lasījumā Hausmanis arī norādīja, ka Blaumanis, lai arī autori dzīvojuši atšķirīgos laikos, ir līdzīgs vienam no latviešu drāmas dižgariem Mārtiņam Zīvertam. “Viņi abi rakstīja par mums – latviešiem, par to, kas mēs esam un kā mēs dzīvojam,” norādīja Hausmanis.

Mārtiņš Zīverts ir viens no izcilākajiem 20. gadsimta dramaturgiem latviešu literatūrā.

Zīverts dzimis 1903. gada 5.janvārī Mežmuižā, miris 1990.gada 4.oktobrī Stokholmā, taču mūža mājvieta – Rīgas Meža kapos.

Strādājis laikrakstā “Jaunais Zemgalietis” Jelgavā, Tehniskajā institūtā Rīgā. No 1938. - 1940.gadam Nacionālā teātra ,no 1940. -1944.gadam Dailes teātra dramaturgs.

Pasākums rīkoja Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļa.

Ziņa tapusi sadarbībā ar Ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties