#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Atbalstīt Latviju ne tikai kampaņās
, 2009. gada, 23.oktobris, 2009

Latvijas sabiedrība joprojām ir ceļā uz demokrātijas nostiprināšanos, kam nepieciešama vairāku paaudžu pieredze. Demokrātijas procesus Latvijā var salīdzināt ar nemākulīgu svešvalodu mācīšanos, kuras laikā nav ielikti pamati.

Šodien populārajiem aicinājumiem sasildīt Latviju, atbalstīt savējos un darīt labus darbus ir jābūt pamata vērtībām, nevis kampaņveidīgām akcijām. Tā secināts 22/10/09 Gulbenē notikušajā Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā rīkotajā diskusijā par demokrātijas procesiem Latvijā.

Diskusijas vadītājs filozofs prof. Igors Šuvajevs, eksperti Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes pasniedzējs, profesors Rihards Kūlis un filozofe Māra Kiope ir vienisprātis, ka Latvijas kā demokrātiska valsts var būt sekmīga un pat rādīt pozitīvu piemēru rietumiem, tomēr pirms tam ir daudz kas atkarīgs no mums pašiem un konkrēti – katra individuāli.
Turpina R. Kūlis: „Demokrātija ir ļoti grūta lieta, kas ilgi jāmācās. Pat ja mums kādā līmenī ir izdevies iedzīvināt demokrātijas nosacījumus, tas nenozīmē, ka tie reāli notiek. Jau kopš grieķu laikiem pastāv ceļi kā apiet daudzvaldību, kā darboties pretēji sabiedrības interesēm, kas, domāju, vērojams arī šodien. Arī demokrātijā iespējams manipulēt ar cilvēku. Ja skatāmies uz vēlēšanām, tad tas ir spilgtākais piemēram, uzpērkot balsis un masveidā iedarbojoties uz cilvēkiem. Diemžēl no tā neesam pasargāti arī 10. Saeimas vēlēšanās, kad, iespējams, tiks zvejotas balsis.”
Vienlaikus eksperts norāda, ka skepsei par demokrātiju nav pamata. „Ja brīžiem gribas domāt, ka demokrātija nav īsti tas, ko vēlamies, vienīgais mierinājums ir, ka šobrīd nekas labāks nav izdomāts. Ir vienkārši vajadzīga ilgstoša pieredze”, uzsver R. Kūlis.

Pamata vērtību un vienotības trūkums
Labam rezultātam gan šobrīd pietrūkstot Latvijas sabiedrības vienotības. Ja latvieši kā nācija veiksmīgi veidojās pirms Pirmā pasaules kara, tad šobrīd, kā norāda R. Kūlis, diez vai var runāt par mums kā vienotu nāciju: „Daudz kas notiek ļoti haotiski. Cilvēki ir aizmirsuši, kas ir solījums un godavārds. Mums ir raksturīga kopēja dīvaina negribēšana, nevīžība un nespēja pastāvēt pie saviem principiem. Domāju, ka mums ir daudz kas jāpārvar arī sevī, to starp vaimanas par valdību, lai visbeidzot savu balsti atdotu par īsto!”
Uz sabiedrības vērtību trūkumu ir vērsusi uzmanību diskusijas eksperte M. Kiope, kurai nav pieņemams, ka pamatvērtības netiek realizētas ikdienā. Turpina M. Kiope: „Dzīvības aizstāvji, patriotisms, godīgums, taisnīgums un vēl virknes citu vērtību ir ne tikai jāatzīst, bet arī jāīsteno darbībā. Diemžēl divdesmit gados faktiski ir uzvarējušas tās vērtības, kas saistītas ar savtīgumu un savtīgām interesēm. Ja kādam vērtība ir tikt pie valsts ruļļiem, lai rullētu savu personīgo biznesu, tad tā viņiem ir vērtība. Šobrīd redzam augļus šādu vērtību kultivēšanai, tomēr jājautā arī pašiem sev, ko mēs esam darījuši, lai apzinātu savas vērtības, pieprasītu tās sev svarīgā vidē?”
Diskusijā tika arī secināts, ka šobrīd ir daudz cilvēku, kuri meklē vergturi vai kolhoza priekšsēdētāju. Kādu, kas palīdzētu nenoiet no ceļa, jo paši netiek galā. Noslēdzot sarunu, diskusijas dalībnieki aicināja visiem mainīties, lai varētu paļauties viens uz otru.
Vakar Gulbenē notika Eiropas Komisijas (turpmāk – EK) pārstāvniecības Latvijā organizētā diskusija ciklā „Eirodzīve – kāpēc?”, kurā Gulbenes iedzīvotāji un pieaicinātie eksperti diskutēja par demokrātijas procesiem Latvijā un mūsdienu cilvēku lomu tajos.

Par diskusiju ciklu
„Eirodzīve – kāpēc?” ir EK pārstāvniecības Latvijā vadītājas Ivetas Šulcas ierosināts diskusiju cikls – neformālas sarunas pie kafijas galda par sabiedrībai būtiskām un aktuālām tēmām, kas saistītas ar Latvijas dalību Eiropas Savienībā.
2009. gadā paredzēto diskusiju grafiks un papildus informācija par diskusijām atrodama EK pārstāvniecības Latvijā mājas lapā
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties