#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
No kurienes? Uz kurieni? Eiropas filmu nedēļa 20.-26.maijs
EKP 
, 2016. gada, 17.maijs, 2016

 

No kurienes? Uz kurieni?
Eiropas filmu nedēļa
20.-26.maijs
Kino Splendid Palace
Elizabetes iela 61, Rīga

EUNIC tikšanās reizē 2015. gada nogalē tika pieņemts lēmums organizēt filmu nedēļu, kas veltīta migrācijas tēmai. Lai skatītājiem piedāvātu pēc iespējas daudzveidīgāku programmu, līdzdalībai projektā tika uzaicinātas arī diplomātiskās pārstāvniecības, Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā. Šo institūciju sadarbības rezultātā ir radīta programma, kas skatītajiem sagādās ne vienu vien pārsteigumu.

Eiropas filmu nedēļas mērķi ir vairāki: plašā programma ilustrēs migrācijas tēmas aspektus Eiropas valstu kontekstā, neizvairoties arī no ikdienas attēlošanas un izaicinājumiem, tā atklās Eiropas šodienas realitāti, kas pastāv līdzās politiskajām debatēm, un, pateicoties daudzām iesaistītajām organizācijām, demonstrēs uzskatāmu sadarbību starp Eiropas valstīm. Migrācija ir kļuvusi par ikvienas Eiropas valsts sastāvdaļu un izmainījusi mūsu dzīves un kultūras. Dažās valstīs priekšplānā izvirzījusies ieceļošana, citās dominē izceļošana, taču Eiropas filmu nedēļa nav politisko debašu turpinājums – tā pievēršas citiem jautājumiem. Kāda ir individuālā migrācijas pieredze, kā migrācija maina mūsu sabiedrību, kādi stāsti atklājas uz lielā ekrāna, kā bagātinās mūsu kultūra, kādas ekonomiskās iespējas rodas, kādi ir risināmie uzdevumi un kādas rodas diskusijas?

Mākslas – un, protams, arī kino – mērķis nav vispārīga parunāšana, bet gan individuālos stāstos balstīta tēmas atklāšana, un stāsti var būt visdažādākie: pozitīvi, skumju pilni, problemātiski, asprātīgi... Tieši individuālie stāsti kā mazi mozaīkas gabaliņi veido kopainu, kas atklāj mūsu sabiedrības daudzveidību un realitāti.

Eiropas filmu nedēļas programmā iekļautas gan mākslas, gan dokumentālās filmas, kuras ieguvušas prominentas kino balvas, tostarp 2016. gada Berlīnes starptautiskā kinofestivāla galvenās balvas, Zelta lāča, ieguvēja dokumentālā lente „Ugunis jūrā“ (2016., Itālija, Francija, režisors Džankarlo Rosi), kā arī citas. Programmas kuratore Sonora Broka atzīst: „Vienmēr esmu vairījusies no filmām, kuras skar migrāciju un ar to saistītos jautājumus, bet šīs programmas veidošana man sagādāja ne vienu vien pārsteigumu. Programmā iekļautās 11 filmas piedāvā 11 dažādus stāstus, ļauj iepazīt dažādas kultūras un ieraudzīt šo apbružāto, neērto tematu caur absolūta humānisma prizmu. Mēs gadu tūkstošiem esam bijuši klejotāji – to ir būtiski atcerēties. Viena no programmā iekļautajām filmām „Ziemas nomadi” aplūko tādu parādību kā „transhumance“, kas ir tikpat sena kā pasaule. Tā seko līdzi ganam, kurš jau 32 ziemas ved aitu ganāmpulku pāri Šveices pakalniem, naktis pavadot zem klajas debess un saskaroties ar dažādu attieksmi no zemes saimniekiem. Daži aizliedz vest aitas pāri saviem laukiem, citi aicina savās mājās, cienā ar vakariņām un neliedz pajumti. Svešais ir jāiepazīst, lai pieņemtu, un naidīgums nav atslēga.“

Eiropas filmu nedēļas ietvaros notiks arī diskusija par sociālpolitisko notikumu ietekmi uz dažādām mākslas formām. Tās nosaukums ir tāds pats kā filmu programmai „No kurienes? Uz kurieni?“. Diskusijā piedalīsies dokumentālā kino režisors, Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros notiekošā „ArtDocFest“ programmas kurators Vitālijs Manskis, Eiropas filmu nedēļas programmā iekļautās dokumentālās filmas „Partizāna dēls“ (2011, Zviedrija) autors Zanjars Adami, kā arī vācu žurnāliste Sineba El Masrara, kuras ģimene nāk no Marokas. Diskusijas moderators – režisors Gints Grūbe.

Eiropas filmu nedēļu organizē:

Eiropas Savienības valstu kultūras institūtu tīkla Latvijā (EUNIC Latvia) pārstāvji Gētes institūts Rīgā, Dānijas kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā, Francijas institūts Latvijā, Britu Padome Latvijā, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā
ES un Eiropas Brīvās Tirdzniecības asociācijas valstu diplomātiskās pārstāvniecības: Dānijas Karalistes vēstniecība Latvijā, Itālijas vēstniecība Rīgā, Nīderlandes Karalistes vēstniecība Rīgā, Polijas Republikas vēstniecība Rīgā, Somijas vēstniecība Rīgā, Šveices vēstniecība Rīgā, Zviedrijas vēstniecība Rīgā

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties