#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperte: trimdas latviešu mākslu ietekmēja vietas, kurās viņi dzīvoja
BNS 
, 2013. gada, 10.maijs, 2013

Otrā pasaules kara laikā Latviju pametušo un uz ārvalstīm bēgļu gaitās devušos trimdas latviešu mākslas darbus ietekmēja vietas, kurās viņi dzīvoja, pasākumā “Karš Eiropā un tā mantojums. Latviešu trimdas māksla un literatūra” teica mākslas zinātniece Dace Lamberga.

Pasākumā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pētniece mākslas zinātniece Dace Lamberga stāstīja par trimdas mākslas sākumu Vācijā un Zviedrijā un muzeja kolekcijas veidošanu, stāstījumu ilustrējot ar vizuālajiem materiāliem.

Savukārt par trimdas mākslas un literatūras nozīmi politisko procesu veicināšanā, Latvijai atgūstot neatkarīgas Eiropas valsts statusu, runāja žurnālists un publicists Pauls Raudseps. Diskusijā piedalījās arī rakstnieks un literatūras pētnieks, Okupācijas muzeja biedrības valdes priekšsēdis Valters Nollendorfs.

“Māksliniekus iespaido vieta, kurā viņi dzīvo, tas arī vērojams viņu mākslas darbos,” paziņoja Lamberga un paskaidroja, ka, piemēram, to mākslinieku gleznās, kuri dzīvoja saulainākās vietās,  redzams vairāk gaismas nekā to mākslinieku darbos, kuri bija devušies uz ziemeļvalstīm.

Vairāki eksperti bija arī vienisprātis, ka trimdā devās dažādi cilvēki – tie, kuri bija spējīgi izdzīvot un līdz ar to palika spēcīgāki, kā arī tie, kuri neizturēja.

Kopumā pasākumu apmeklēja 46 interesentu.

Pēc Otrā pasaules kara ideoloģisko pretinieku uzceltais dzelzs priekškars uz gadu desmitiem sašķēla latviešu tautu un tās kultūru, un dzimtenē par trimdas tēlotājas mākslas norisēm trūka jebkāda priekšstata.

Otrā pasaules kara beigās Latviju bailēs no padomju armijas pameta vairāk nekā 200 tūkstoši bēgļu. Divu tūkstošu rakstnieku, mūziķu, aktieru, baletdejotāju un mākslinieku vidū bija pazīstamas personības, mākslas akadēmijas un konservatorijas absolventi, studenti un daiļamatnieki.

Savas mītnes zemes viņi atrada Lielbritānijā, Vācijā, Zviedrijā, kā arī ASV, Austrālijā un Kanādā. Ar cerību drīz atgriezties dzimtenē Latviju atstāja viena trešdaļa mākslinieku, kuru vidū bija Augusts Annuss, Jānis Kalmīte, Ludolfs Liberts, Fridrihs Milts, Kārlis Neilis, Vilhelms Purvītis, Niklāvs Strunke, Valdemārs Tone, Jānis Tīdemanis, Sigismunds Vidbergs, Edvīns Strautmanis un citi.

Pasākums "Karš Eiropā un tā mantojums" norisinājās Eiropas Gadalaiku cikla ietvaros. Pasākuma videoierakstu variet aplūkot šeit http://www.youtube.com/watch?v=37a5jh7vaC8&feature=youtu.be

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties