#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Desmit dienas pirms EP vēlēšanām aicina pielaikot sev uzskatu ziņā tuvāko partiju
BNS 
, 2014. gada, 13.maijs, 2014

 

Desmit dienas pirms Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām mājas lapā "www.euvox2014.eu/" un vairākos Latvijas medijos pieejama tiešsaistes aptauja ar 30 jautājumiem, kas dod iespēju salīdzināt savus uzskatus ar vēlēšanās startējošo partiju nostādnēm.

Ar aptauju otrdien Eiropas Savienības (ES) mājā iepazīstināja politologs Jānis Ikstens, kurš cer, ka tā īpaši uzrunās jauniešu auditoriju un paaugstinās tieši viņu aktivitāti par EP vēlēšanām, kā arī motivēs iedziļināties partiju programmās.

"Aplikācija varētu būt papildus motivators īpaši jauniešiem, kas ir arī aktīvākie interneta lietotāji, un vienlaikus visretāk piedalās vēlēšanās. Jaunieši ir tie, kas ir politiski pasīvākie. Šis rīks varētu īpaši palīdzēt viņiem," uzskata Ikstens.

Viņaprāt, tas ir arī veids, kā mazināt attieksmi vienā daļā sabiedrības, ka visas partijas ir vienādas un nav par ko balsot. "Šeit skaidri ir redzams, ka partijas nav vienādas. Ceru, ka tas varētu rosināt arī cilvēkus nedaudz dziļāk aiziet uz Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapu, kur atrodamas partiju četru tūkstošu zīmju programma," pauda Ikstens.

Aizpildot anketu ar 30 jautājumiem, no kuriem 28 ir visās Eiropas Savienības dalībvalstīs vienādi, var "piemērīt partijas" un noskaidrot, kurai partijai vēlētājs atrodas vistuvāk viedokļu ziņā.

Vēlētājam jāpauž attieksme pret 30 apgalvojumiem, piemēram, ES pilsoņu tiesības strādāt Latvijā vajadzētu ierobežot; ES ir jāpārdala turīgāko ES reģionu resursi par labu trūcīgākajiem ES reģioniem; ES ir jāvērš ekonomiskas sankcijas pret Krieviju, pat tad, ja tas apdraud dabasgāzes piegādi; Eiropas integrācijas process ir aizgājis pārāk tālu; ES ir jāuzlabo attiecības ar Krieviju; Latvijai intensīvāk jāizmanto struktūrfondi; Latvijai ir jāizstājas no ES; publiskajā sektorā strādājošo skaits ir jāsamazina; imigrantiem ir jāpiemērojas Latvijas kultūrai un vērtībām; sievietēm ir jāļauj brīvi lemt par abortu un vēl citiem.

Šī ir arī iespēja salīdzināt savus uzskatus ar citu ES dalībvalstu partiju nostādnēm. Aptauja pieejama arī "www.EUvox2014.eu" kontos "Facebook" un "twitter".
Pēdējā aptauja, ko veica kompānija "TNS" kopā ar "LNT" rāda, ka 55% pilsoņu Latvijā uzskata, ka vēlēšanās piedalīties ir svarīgi. Pirms pieciem gadiem 2009.gadā Eiropas Parlamenta vēlēšanās Latvijā piedalījās 53,69% vēlētāju. Vēlēšanas notiks 24.maijā un šogad EP no Latvijas jāievēlē astoņi deputāti. Latvijā vēlēšanās startē 14 partiju un politisko apvienību saraksti ar 170 deputātu kandidātiem.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra (APPC) valdes loceklis un izpilddirektors Andis Kudors, kurš izvērtējis politisko partiju programmas, secināja, ka uzrakstīt partijas programmu ir grūts uzdevums, dažas partijas to darījušas nopietni, bet dažas visai vieglprātīgi.

"Labāk būtu nolīgt kādu studentu, kuram izklāstīt savas vēlmes, lielos mērķus, kas palīdzētu paust idejas valodā un terminoloģijā, kas atbilst partiju programmu rakstīšanas žanram," par dažu partiju programmām izteicās Kudors. Programma tomēr ir partijas vizītkarte un partijas tēls var tikt iedragāts, ja tā uzrakstīta slikti.
"Runājot par Eiropas Savienības kopējo ārpolitiku un drošības politiku, zināmā mērā vilšanās man bija, skatoties, cik maz tam ir pievērsts uzmanības programmās. Ideja par globālo latvieti neapstiprinās. Ir tikai dažas partijas, kas tam pievērš nopietnu lomu," teica Kudors.

Programmās dominējot Latvijas problēmas.

"Tēmas čempioni, kas sakrīt partijām visvairāk - puse partiju izceļ sociālo aizsardzību, pensiju paaugstināšanu. Ieraksta, ka par 10% ik gadu jāpalielina pensija, bet jautājums, kā tas iet kopā ar konkrētām vēlēšanām un kā to panākt darbojoties Eiropas Parlamentā," teica eksperts. Partijas runā arī par enerģētisko drošību, piemin izglītību, zinātni, inovācijas. Bieži programmās pieminētas arī ģimenes vērtības. Kā amizantu gadījumu, eksperts izcēla rakstīto, ka "sieviete ir valsts pamatvērtība". Programmās parādoties arī jaunrade - ideja, ka ES finansiāli jākompensē to valstu izdevumi, no kurām aizbraukuši strādnieki uz citām valstīm.

Politologs Ikstens secināja, ka septiņām partijām, kas piedalījās 2009.gada EP vēlēšanās, dramatisku pārmaiņu programmās nav.

"Tendence nacionālo problēmu risināšanu pārcelt uz Eiropas Parlamenta līmeni ir saglabājusies. Līdz ar to secinājums ir tāds, ka diemžēl partijas ne pārāk lielu uzmanību pievērš tam, ko dara Eiropas Parlaments, vai arī, no otras puses, partijas to saprot, bet domā, ka vēlētāji nenošķir Eiropas Parlamentu no Saeimas," teica Ikstens.

Aktuālākie temati, par ko tuvākajā laikā būs jābalso EP deputātiem, ir publisko datu reforma, vides jautājumi, par 80% samazinot plastmasas maisiņu izplatību, ES un ASV investīciju tirdzniecības līgums, zaļās enerģijas palielināšana, naudas atmazgāšanas ierobežošana, otrdien dažas no aktualitātēm nosauca Eiropas Parlamenta Informācijas biroja pārstāve Marta Rībele.

EP vēlēšanas notiks 24.maijā un šogad EP no Latvijas jāievēlē astoņi deputāti. Latvijā vēlēšanās startē 14 partiju un politisko apvienību saraksti ar 170 deputātu kandidātiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties