#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES mājā atklāts “Eiropas pilsoņu gads 2013” un iecelti septiņi labas gribas vēstnieki
BNS 
, 2013. gada, 18.marts, 2013

                                     

Uzsākot “Eiropas Pilsoņu gada 2013” aktivitātes Latvijā un vienlaikus atzīmējot arī Starptautisko patērētāju dienu, iecelti septiņi Eiropas Pilsoņa gada labas gribas vēstnieki Latvijā, kuri visos reģionos dalīsies pieredzē un popularizēs Eiropas Savienības pilsoņu tiesības.

ES valstis un Eiropas Parlaments 2013.gadu ir noteicis par Pilsoņu gadu, lai stiprinātu eiropiešu zināšanas par ES dotajām tiesībām – sākot no pavisam praktiskām patērētāju tiesībām vai iespējai brīvi strādāt un dzīvot jebkurā ES dalībvalstī līdz politiskām tiesībām iesaistīties ES līmeņa parakstu vākšanā jeb Eiropas pilsoņu iniciatīvā vai piedalīties vēlēšanās arī citās valstīs. Atbildīgā iestāde par gada norisēm Latvijā būs Kultūras ministrija (KM).

Kultūras ministre Žaneta Jaunzeme-Grende, atklājot pasākumu, teica, ka nevalstiskajām organizācijām (NVO) un valdībai ir jāpārvar neuzticības plaisa, ko iespējams izdarīt, kopā veicot nelielus darbus. Viņa uzsvēra, ka Pilsoņa gada ietvaros nepieciešams memorands, lai iesaistītu, aktivizētu un radītu kopīgu darbu sarakstu aktīviem pilsoņiem, kā arī lai radītu pilsonisko stāju "Es esmu aktīvs pilsonis, un es daru vairāk, nekā no manis prasa!".

Ministre arī sacīja, ka nevalstisko organizāciju ir daudz, bet ir vērojams liels šo organizāciju uzticības trūkums valdībai. Tāpēc ,soli pa solim, izveidojot padarāmo darbu sarakstu, var iet uz priekšu un iegūt lielāku uzticību starp valdību un NVO, uzskata ministre.

Pilsoņu gada atklāšanas pasākumā piedalījās arī Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības vadītāja Inna Šteinbuka un Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa.

EK pārstāvniecības vadītāja Inna Šteinbuka norādīja, ka mūsu aktīvā nostāja ir vajadzīga ne tikai Latvijai, bet visai Eiropai. "Šis gads ir vajadzīgs katram cilvēkam, lai saprastu, ka var uzlabot savu dzīvi, ieguldot pat pavisam nedaudz īpaši tad, kad Eiropa vēl nav izķepurojusies no smagās krīzes," pauda Šteinbuka.

Savukārt Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore Baiba Vītoliņa pastāstīja par Patērētāju dienu, kas visā pasaulē norit 15.martā. Viņa ieskicēja arī situāciju ar patērētāju tiesību pārkāpumiem 2012.gadā.

ES Pilsoņu gada viens no galvenajiem mērķiem būs veidot ES pilsoņu, tostarp jauniešu, izpratni par savām iespējām un tiesībām ES, veicināt diskusijas un padarīt sabiedrību aktīvāku jautājumos par ES.

Pašlaik pēc KM ierosinājuma ir izveidots atvērta tipa pasākumu kalendārs, kurā ikviena organizācija var iekļaut savus Eiropas Pilsoņu gada pasākumus. Kopā paredzēts 61 dažādu jomu pasākums, informēja Kultūras ministrijas pārstāvis Ēriks Ajusks.

Pasākuma laikā tika izsniegti arī mandāti septiņiem Eiropas Pilsoņu gada labas gribas vēstniekiem.

Par labas gribas vēstniekiem iecelti Latvijas Pilsoniskas Alianses direktore Rasma Pīpiķe, Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš, Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektora vietnieks Māris Kučinskis, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna, Valmieras Valsts ģimnāzijas direktors Jānis Zemļickis, Daugavpils universitātes rektors Arvīds Barševskis un Liepājas pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Gunārs Ansiņš.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā "Eiropas Pilsoņa gada 2013” ietvaros ieplānojusi vairākus pasākumus.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā veiks aptauju starp Latvijas iedzīvotājiem, kurā mēģinās noskaidrot, par ko viņi jūtas lepni Latvijā un Eiropā, tādējādi  veicinot Latvijas iedzīvotāju lepnumu par piederību Eiropas identitātei. Tāpat norisināsies vairāku pasākumu sērija par Latvijas pienesumu un saikni ar Eiropu.

Tiks rīkotas arī skolēnu vizītes ES mājā un tiešsaistes skolēnu konkurss “Es debates” par Pilsoņu gada tēmu. Savukārt, sadarbībā ar “Lattelecom” projektā “Pieslēdzies Latvija” tiks veicināti jau pagājušā Eiropas gada “Aktīvas vecumdienas un paaudžu solidaritāte” aizsāktie mērķi, turpinot to šī gada kontekstā. Iecerēti vēl vairāki citi pasākumi dažādu paaudžu Latvijas iedzīvotājiem.

Ziņa tapusi sadarbībā ar Ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties