#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Biedrība: pastāv daudz risku, Latvijai iesaistoties Visaginas AES projektā
BNS 
, 2012. gada, 08.oktobris, 2012

Pastāv daudz dažādu risku, Latvijai iesaistoties Lietuvas Visaginas atomelektrostacijas  (AES) projektā, un Latvijai rūpīgi jāpārdomā, vai tā to vēlas, konferencē  “Latvijas valsts enerģētikas attīstības iespējas XXI gadsimta pirmajā pusē” norādīja konferences rīkotāju – biedrības “Enerģija tautai” – pārstāvis Eduards Grubēvičs.

Viņš pauda viedokli, ka Visaginas AES būvniecībā tiks izmantotas novecojušas tehnoloģijas, un vērsa uzmanību uz pētījumiem ASV, kur tiek attīstīti jaunākās paaudzes reaktori.

Grubēvičs arī norādīja uz Visaginas AES negatīvajiem ekoloģiskajiem faktoriem, sakot, ka vējš lielu daļu laika pūtīs Latvijas virzienā, tādējādi atstājot negatīvu ekoloģisko iespaidu uz mūsu valsti. Vienlaikus viņš atzina, ka lielu daļu Visaginas negatīvi atstāto aspektu nemaz nebūs iespējams pierādīt. Tāpat biedrības “Enerģija tautai” pārstāvis klāstīja, ka pastāv arī terorisma draudi, teroristu veikto uzbrukumu pielīdzinot nelielam atomsprādzienam.

Viņš arī pauda pārliecību, ka iesaistīšanās Visaginas AES projektā ir drauds Latvijas energoapgādes kompānijas “Latvenergo” privatizācijai, minot – tā kā projektā piedalīsies “Latvenergo” meitasuzņēmums un esot arī plānots ieķīlāt “Latvenergo” īpašumu, ja Visaginas AES projekts būs  neizdevīgs, “Latvenergo” ieķīlātais īpašums nonāks pie bankām, kas to var pārdot jebkuram citam.

Grubēviča paustajam gan nepiekrita “Latvenergo” pārstāvis Oļegs Linkevičs, uzsverot, ka Lietuvai tiek piedāvāts jaunas paaudzes reaktors, kurā tiks izmantotas tehnoloģijas, kas paaugstinās drošību.

Savukārt Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) prezidents akadēmiķis Juris Ekmanis, komentējot Latvijas iesaisti Visaginas AES projektā, teica, ka tajā joprojām ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Viņš norādīja, ka paust sajūsmu par Latvijas iesaistīšanos Visaginas AES projektā negrib un neuzskata, ka tā ir Latvijas vienīgā izeja. Vienlaikus viņš pastāstīja, ka arī pats vairākus gadus nostrādājis Salaspils reaktorā, kas viņam nav sagādājis problēmas.

Ekamanis sacīja – jebkurai valstij, kura grib izmantot atomenerģiju, pirmām kārtām jāatrisina politiski jautājumi, nosakot, vai un kā to lietos. LZA prezidents vērsa uzmanību uz Vācijas un Itālijas piemēriem, kuras, lai arī negatavojas būvēt atomreaktorus, vienlaikus atomenerģiju iepērk no Francijas, kura no reaktoru lietošanas nav atteikusies.

Savukārt kā otru apsvērumu, izvēloties, vai lietot atomenerģiju, Ekmanis minēja ekonomiskos aspektus. Viņš atzina, ka Latvijā ir elektroenerģijas deficīts un, lai arī turpmākajos gados valstī netiek prognozēts straujš patēriņa pieaugums, tāds noteikti būs, tādēļ, ja ir vēlme valstī attīstīt atjaunojamās elektroenerģijas resursus, ir vajadzīgas balansējošas bāzes jaudas. “Atomenerģija, protams, ir viena no tām,” teica Ekmanis.

Akadēmiķis pauda, ka viens no variantiem elektroenerģijas deficīta jautājuma risināšanā būtu ignorēt Visaginas AES projektu un Latvijai būvēt savu reaktoru. Viņš pieļāva, ka šāda iespēja pastāv, vienlaikus norādot, ka tas, visticamāk, nevarētu būt ātrāk kā pēc vairākiem gadu desmitiem. Kā otru variantu Ekmanis minēja elektrības iepirkšanu no ārpuses, tomēr piebilda, ka tādā gadījumā tas vienalga nozīmētu elektrības iepirkšanu no atomreaktora.

Tāpat LZA prezidents uzsvēra, ka Visaginas AES projektu vērtē kā “interesantu precedentu”, proti, vairākas valstis vienojušās, ka veidos AES vienas valsts teritorijā un projektā iesaistītajām pusēm maksās graudā jeb ar elektroenerģiju, kas tālāk jāpārdod. Ekmanis piebilda, ka Latvijas iesaistei projektā ir arī vairāki pozitīvie aspekti, kā piemēru minot reģiona elektroenerģijas drošību.

Viņš arī atzina, ka pašreiz nevar pateikt, vai un cik rentabls un izdevīgs būs Visaginas AES projekts Latvijai, tomēr pauda cerību, ka tas neizvērsīsies tikpat neveiksmīgs kā pasažieru vilcienu iepirkums.

Lietuvas Seims jūlijā nolēma, ka Lietuvā tiks rīkots konsultatīvs referendums par Visaginas AES būvniecību un tas notiks vienlaikus ar parlamenta vēlēšanām 14. oktobrī. Balsotājiem būs jāatzīmē atbilde “jā” vai “nē” uz apgalvojumu “Es atbalstu jaunas atomelektrostacijas būvniecību Lietuvas Republikā”. Tā kā referendums būs konsultatīvs, tā rezultāti nebūs juridiski saistoši.

Lietuva plāno līdz 2020.gadam uzbūvēt jauno AES valsts ziemeļaustrumu pilsētā Visaginā, kur atrodas arī apturētā Ignalinas AES. Paredzēts, ka projektā iesaistīsies arī Latvija un Igaunija. Par projekta stratēģisko investoru ir izraudzīta Japānas kompānija "Hitachi". Valdība plāno AES būvniecību sākt 2014. gadā, bet elektrības ražošanu tajā iecerēts sākt 2020. gadā.
Lietuvas jaunās AES koncesijas līguma projekts paredz, ka Latvijai būs 20% akciju AES operatorfirmā, savukārt Lietuvai un Igaunijai – attiecīgi 38% un 22% akciju, bet "Hitachi" īpašumā nonāks 20% akciju. Pēc tā apstiprināšanas Latvijas Ekonomikas ministrija pauda pārsteigumu, ka tas noticis bez saskaņošanas ar partneriem, un piebilda, ka neparakstīs nevienu saistošu dokumentu, līdz Lietuva nebūs atbildējusi uz vairākiem jautājumiem, tostarp par akciju sadalījumu.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties