#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Runā, ka Eiropas Komisija grib dalībvalstīm noteikt vienotu obligāto pensionēšanās vecumu - 70 gadi
, 2010. gada, 04.jūnijs, 2010

Runā, ka Eiropas Komisija grib dalībvalstīm noteikt vienotu obligāto pensionēšanās vecumu - 70 gadi

Vai tā ir patiesība?

Atbild Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Iveta Šulca:

"Kļūdas un maldi – kāda šlāgera refrēns ienāk prātā, kad redzi, cik viegli cilvēki notic acīmredzamām plašsaziņas līdzekļos izskanējušām muļķībām. Apelēt pie kāda godaprāta te lieki, jo visi ir cilvēki un kļūdīties esot cilvēcīgi – šī sentence atvaino visu. Tāpat kā tiesības uz savu atšķirīgo viedokli.Pēdējās apkārt klīstošās runas ir, ka Eiropa pieprasot Latvijai paaugstināt pensijas vecumu, bet pašas pensijas samazināt. Tas ir pilnīgi maldi. Jo Eiropas Komisija nenosaka ne pensijas apmērus, ne pensionēšanās vecumu. Tāpat kā daudzi citi ar pensiju sistēmu saistīti jautājumi, tā ir dalībvalstu izvēle un atbildība. Cik zinu, neviena no 27 valstīm nav arī ierosinājusi kārtību mainīt, neviena nav piedāvājusi dalībvalstu sociālo politiku atdot kopīgai lemšanai.

Latvijā pagaidām vēl neesam sevišķi pārtikuši. Iepretim nelielam bagātu un ļoti bagātu cilvēku slānim ir simti tūkstoši, kuri ar grūtībām savelk sava budžeta galus. Pie pēdējiem ne bez pamata pieskaita pensionārus. Tāpēc var saprast sabiedrības ļoti saasināto reakciju uz ziņām – pārbaudītām un nepārbaudītām – par izmaiņām pensijās.

Tomēr diskusija ir ļoti nepieciešama: dalībvalstu sociālie budžeti sāk neizturēt lielo slodzi, un tam iemesls ir ne tik daudz pārejošās šībrīža ekonomiskās grūtības, cik sabiedrības novecošanās. Tā notiek visā Eiropā, ne tikai Latvijā. Pēc statistikas datiem cilvēku, kas vecāki par 65, īpatsvars vidēji ES ir 25% 2010.gadā, bet 2050.gadā prognozēti 50%. Latvijā šie skaitļi ir ļoti līdzīgi – 25% 2010.gadā, 2050.gadā prognozēti 51%. Tas nozīmē, ka šodien uz vienu pensionāru ir četri, bet 2050. gadā būs tikai divi strādājošie. Eiropas Komisija, apzinoties jautājuma svarīgumu, drīz, jūnija beigās, nāks klajā ar pensiju Zaļo grāmatu, kuras mērķis būs uzsākt diskusiju par Eiropas pensiju sistēmas nākotni. Tā būs iespēja izteikties visām ieinteresētajām pusēm.

Risinājumi, kas palīdzētu saglabāt esošo pensiju sistēmu, ir dažādi: pensijas vecuma paaugstināšana, pensijas apmēra samazināšana, ilgāka cilvēku iesaiste darba tirgū un citi. Kopīgs tiem ir tas, ka tie nedod risinājumu ilgtermiņā. Latvijas demogrāfisko bilanci ievērojami vēl pasliktinājusi pēdējo gadu masveidīgā izbraukšana uz dzīvi ārzemēs: liela daļa aizbraucēju ir vecumā, kad dibina ģimeni un domā par bērniem. Acīmredzot risinājumi jāmeklē kaut kur dziļāk, un maldi ir, ka ar vienkāršotiem risinājumiem var novērst nopietnus draudus. Jo runa nav vairs par pensijām, bet par tautas nākotni."
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties