#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
UNESCO pārstāve: kultūras pienesums valsts attīstībai ir būtisks, bet grūti nomērāms
BNS 
, 2012. gada, 09.jūlijs, 2012

Nemateriālais kultūrais mantojums sniedz ieguldījumu valsts attīstībā un ekonomiskajā izaugsmē, taču to, cik liels ir šis devums, ir visai grūti noteikt, ceturtdien Rīgā atzina UNESCO Nemateriālā kultūras mantojuma nodaļas vadītāja Sesila Divela (Cécile Duvelle).

Organizācijas pārstāve ceturtdien piedalījās Eiropas Savienības (ES) mājā diskusijā "Nemateriālā kultūras mantojuma pienesums nacionālajai attīstībai un izaugsmei – kultūra attīstības izrāvienam".

UNESCO pašlaik turpina indikatoru izstrādi, ar kuru palīdzību būt iespējams noteikt kultūras pienesumu attīstībai, taču tos esot samērā grūti izveidot. "Izstrādāt indikatorus ir visai sarežģīti, taču, ja to nebūs, citiem būs samērā grūti pierādīt kultūras pienesumu attīstībai," teica Divela.

Dažādi lieli kultūras pasākumi, festivāli piesaista tūristus no ārvalstīm, un valsts un uzņēmumu budžetos nonāk papildu nauda, līdz ar to nav šaubu par to, ka kultūra sniedz milzu ieguldījumu valsts izaugsmē, norādīja eksperte.

Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Mārtiņš Krieviņš informēja, ka ir saņēmis vairākas piezīmes, ka Nacionālajā attīstības plānā, kura veidošana turpinās, par maz ir atspoguļota kultūra. Viņš apliecināja, ka "strādās pie tā, lai kultūras dimensija būtu atspoguļota spēcīgāk". Krieviņš diskusijā uzsvēra, ka kultūra ir būtiska ne tikai valstij, bet arī katram no mums.

UNESCO uzsver, ka daudzveidīga un paplašināta kultūras pieeja, izpratne un veicināšana var palidzēt risināt mūsdienu izacinājumus, sākot no nabadzības izskaušanas, līdz resursu pārvaldības, bioloģiskās daudzveidības un klimata izmaiņu problēmām. Līdztekus tam, tikai kultūras īpatnības respektējoša darbība var sekmīgi risināt plašu sabiedrības problēmu un jautājumu loku.

UNESCO arī atzīst, ka kultūra, visās tās daudzveidīgajās formās, ir būtiski svarīga, lai risinātu globālos izaicinājumus, jo tai ir liela loma ekonomiskajā izaugsmē, cilvēka attīstībā, vides zinību saglabāšanā, un tā ir simbolisks spēks, kas nes stabilitāti un nozīmi visām kopienām pasaulē. Kultūra arī dod iespēju pat vissliktākajā situācijā esošajiem indivīdiem un grupām piedalīties un iesaistīties attīstības procesos un gūt no tiem labumu. Kultūra kā attīstība dzinējspēks pati par sevi nodrošina procesu un risinājumus, kas atbilst spcifiskajām lokālajām prasībām, kā arī ir attīstības pasākumu vēlamais rezultāts.

Tāpat UNSCO uzsver, ka kultūra stimulē ne tikai ekonimisko izaugsmi, bet arī veicina garīgo un intelektuālo labklājību – nabadzība nav tikai ekonomisko līdzekļu trūkums, bet arī tiesību, ietekmes, statusa, cieņas trūkums. Izmainot pieņēmumus par nedrošību un statusu, kā arī atzīstot inovācijas un jaunradi, nabadzīgajiem sniedz iespējas izkļūt no nabadzības.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties