#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
"Kā sekot līdzi ES likumiem?"
EPIB 
, 2014. gada, 12.maijs

Praktiskās nodarbības kopsavilkums un prezentācijas

Lai nākamajos 10 gadus Eiropas Savienībā (ES) pilnvērtīgi izmantotu iespējas, ES Mājā notika plaši apmeklēta praktiskā nodarbība "Kā sekot līdz ES likumiem?" "Kompetenta sekošana līdzi ir pirmais solis likumu ietekmēšanā," uzsver Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomnieks Mārtiņš Zemītis, kurš kopā ar Eiropas Parlamenta (EP) preses sekretāri Briselē Agnesi Krivadi palīdzēja orientēties ES likumdošanas "džungļos".

M. Zemītis atgādina: par ES likumiem jāsāk interesēties to tapšanas sākuma fāze un pēc iespējas skaidrāk jānoformulē savas intereses. "ES ierēdņi ir ieinteresēti sadarboties!" viņš uzsver.

EK pārstāvniecības Latvijā ekonomikas padomnieks savā prezentācijā (pielikumā) vispirms apraksta galvenos ES likumu veidus: direktīvas un regulas; pirmās valstij jāiestrādā nacionālajos likumos, kamēr regulas tiek piemērotas tieši. Tālāk viņš izskaidro ES likuma ceļu no situācijas analīzes un projekta izstrādes EK līdz pieņemšanai EP un ES ministru Padomē.

Savukārt A. Krivade detalizēti (pielikumā prezentācija) pievēršas ES direktīvas vai regulas pieņemšanai EP un skaidro, kā EP deputāti var panākt Latvijas pilsoņiem labvēlīgu risinājumu. Interešu grupām viņa iesaka sazināties ar atbildīgo komiteju, kuras pienākums ir uzklausīt ekspertu viedokli un kura situācijas izpētes nolūka pat dodas uz ES dalībvalstīm, kā tas bija pirms EP balsojuma par eiro ieviešanu Latvijā. Tāpat var paust savu nostāju sociālajos medijos, savu reizi - pat rīkot piketus.

"[ES institūcijām vienai otru papildinot] rezultāts ir loģiski pamatots un ņem vērā sabiedrības un dalībvalstu intereses," rezumē A. Krivade.

Kā atzīmē M. Zemītis, lai ES likumdošanas process būtu pēc iespējas efektīvāks, likumdevēji - EP un Padome cenšas vienoties jau pirmajā lasījumā. Pēc viņa sniegtās informācijas, vidējais viena ES likuma pieņemšanas laiks ir 1,5 līdz divi gadi. Spēkā tie stājas 1-2 nedēļas pēc pieņemšanas EP un Padomē, ja likumā nav noteikts citādi.

A. Krivade savā prezentācijā arī sniedz noderīgus padomus, kā lasīt ziņas par ES likumiem. "Vēl jāvienojas ar dalībvalstīm" vai "Nostāja pirmajā lasījumā" nozīmē, ka tā ir tikai EP nostāja, kurai ES ministru Padome var nepiekrist. Respektīvi - interešu grupām jāstrādā ar savu dalībvalsti. Ja ir "neoficiāla vienošanās", kompromiss ar dalībvalstīm jau ir panākts. Viņa uzsver, ka arī "nesaistošajai rezolūcijai" ir liela ietekme, jo ar to pieprasa EK uzsākt likumdošanas procesu.

M. Zemītis aicina savu interešu aizstāvībai pieiet stratēģiski, formulējot mērķi, tad identificējot stadiju, kādā likums atrodas, un apzinot institūcijas, pie kurām labāk vērsties. Ar divu Latvijā skaļi izskanējušu gadījumu piemēriem (uzvarētās cīņas pret šprotu aizliegumu un par lauksaimnieku atbalstu) viņš pierāda, ka tas ir iespējams, un dod praktiskus ieteikumus - kā.

Nodarbību "Kā sekot līdzi ES likumiem?" rudenī plānots atkārtot, sekojiet informācijai www.esmaja.lv!

Saites
Mārtiņa Zemīša prezentācija
Agneses Krivades prezentācija
Noderīgas saites, kā sekot līdzi ES likumiem

Kontakti papildus informācijai:

Marta Rībele
EP informācijas biroja Latvijā vadītāja v.i., EP preses sekretāre Latvijā
Tel: +371 29296524
Twitter: EP_Riga; martaribele
Facebook: Eiroparlaments
Draugiem.lv: Europarl
E-pasts: marta.ribele@europarl.europa.eu

Kaspars Kreics
Preses nodaļa
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Tel: +371 28665579
Twitter: EiropasKomisija
E-pasts: kaspars.kreics@ec.europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties