#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Vaidere: Latvija nav tikusi galā ar Otrā pasaules kara sekām
BNS 
, 2012. gada, 24.augusts, 2012

Latvija joprojām nav tikusi galā ar visām Otrā pasaules kara sekām, ceturtdien diskusijā "Otrais pasaules karš Eiropas vēsturē" Eiropas Savienības mājā atzina Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, norādot arī uz nule kā savāktajiem parakstiem par pilsonības piešķiršanu visiem nepilsoņiem.

"Daudzi, kad no Latvijas teritorijas tika izvesta padomju armija, palika šeit. Šis jautājums nav līdz galam atrisināts. Tāpēc mums arī bija referendums par krievu kā otru valsts valodu, kā arī nu jau ir savākti desmit tūkstoši parakstu par referenduma ierosināšanu pilsonības jautājumā. Tā ir bumba ar laika degli, kas liecina, ka neesam tikuši galā ar visām Otrā pasaules kara sekām," teica eiroparlamentāriete.

Lai Eiropai izskaidrotu, ko Otrajā pasaules karā un pēc tam piedzīvojusi Latvija, esot izdarīts daudz, taču ne pietiekami.

"Vēstures skaidrošanā esam panākuši daudz, taču vēl daudz kas nav izdarīts, tāpēc iesāktais ir jāturpina," sacīja Vaidere. Pēc viņas teiktā, viens no līdzekļiem, kas ārvalstīm palīdz izskaidrot Latvijas vēsturi un to, ko tauta pārcietusi, ir Edvīna Šnores filma "Soviet Story". "Šī filma skaidro baisos notikumus, kurus valstīm, kas atradās aiz dzelzs priekškara, ir grūti saprast," viņa uzsvēra.

Pēc Vaideres uzskata, karš nebūs beidzies tik ilgi, kamēr netiks sodīti vainīgie un cietušie saņēmuši kompensācijas.

Savukārt žurnālists Eduards Liniņš klātesošajiem diskusijas laikā izskaidroja, kāpēc abi režīmi ir salīdzināmi. “Padomju pilsonim tika iegalvots, ka ir nepieciešams cīnīties par brīvību un atbrīvot citas valstis no kapitālisma un fašisma, savukārt Vācijas iedzīvotājiem tika skaidrots, ka viņi ir iepriekš cietuši un viņiem ir tiesības šādi rīkoties,” klāstīja Liniņš.

 

Liniņa paustajam piekrita arī Saeimas deputāts Jānis Dombrava (Nacionālā apvienība), kurš norādīja, ka abas puses – gan Vācija, gan Krievija – Latvijas tautai radīja lielas ciešanas. “Pamatā tika nogalināti tie cilvēki, kuri varētu veidot neatkarīgu valsti,” spriežot par režīmu pastrādātajām zvērībām, uzsvēra Dombrava.

Runājot par to, kā sabiedrību varētu vairāk izglītot vēstures jautājumos, Dombrava sacīja, ka skolās – gan latviešu, gan krievu – būtu jāievieš vienota vēstures mācīšana, jo bieži vien esot dzirdams, ka skolās, kur mācās krieviski runājošie, tiek izmantotas atšķirīgas mācību grāmatas. Dombrava uzskata, ka arī Latvijas drošības iestādēm būtu aktīvāk jādarbojas, lai nepieļautu dažādu aģitācijas materiālu nonākšanu Latvijā no Krievijas. “Būtu vairāk arī jāveido filmas par vēsturi, piemēram, līdzīgas kā “Rīgas sargi”,” piebilda Dombrava.

23. augusts ir datums, kas veltīts visu totalitāro režīmu upuru piemiņai.

Partija "Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā" (PCTVL), kura nav pārstāvēta 11. Saeimā, savākusi 10 tūkstošus parakstu, kas tiks iesniegti Centrālajā vēlēšanu komisijā likuma grozījumu ierosināšanai par pilsonības piešķiršanu visiem nepilsoņiem. Savukārt pirms kāda laika radikālo organizāciju līderi Vladimirs Lindermans un Jevgēņijs Osipovs iniciēja tautas nobalsošanu par oficiālu divvalodību Latvijā, kas gan referendumā netika atbalstīta.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties