#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ES mājā rīko izstādi/akciju “Maģiskais teātris”
ES māja, biedrība Rade 
, 2013. gada, 15.maijs, 2013

Sestdien, 18.maijā, pulksten 18:00 Muzeju nakts ietvaros Eiropas Savienības (ES) mājā Aspazijas bulvārī 28 tiks atklāta izstāde/akcija “Maģiskais teātris – ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese?” Pulksten 23:30 izrāde tiks atkārtota arī angļu valodā.

 

Izstāde veidota kā savdabīga interaktīva spēle – performances stilā. Tās veidotāji radījuši savas interpretācijas vācu rakstnieka Hermaņa Heses darbam „Stepes vilks”, gan, izmantojot H. Heses romānā aprakstīto personības sašķeltības shēmu „cilvēks – dzīvnieks”, tiecas atklāt dzejnieka Jāņa Akuratera radošās personības tapšanas ceļu 20.gs.sākumā.

„Maģiskais teātris – ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese?” kompozīcija ietver „Stepes Vilka” komentāru montāžu ar Akuratera dzejas teksta lasījumu, speciāli komponētiem dziedājumiem, stikla mākslas objektiem un telpas dizainu.

Izstādē ar savus darbus eksponēs divi stikla mākslinieki – Inguna Audere (Latvija) un Maikls Rodžerss (ASV). Tās laikā notiks arī īpaši seansi, kuros Jāņa Akuratera dzeju lasīs un ar atsaucēm uz Hermaņa Heses „Stepes vilku” komentēs Viktors Jansons; speciāli akcijai komponētās dziesmas izdziedās Juris Kulakovs.

ES mājā paredzēti divi seansi latviešu valodā – Muzeju naktī, 18.maijā plkst. 18.00 un 12. Jūnijā plkst. 16.00. Tāpat ES mājā notiks trīs seansi angļu valodā - Muzeju naktī,  18.maijā plkst.23.30, 29.maijā plkst.16.00 un 30.maijā plkst.14.00, kuros Kristīne Vismane lasīs Ievas Lešinskas angļu valodā atdzejotos Jāņa Akuratera dzejoļus.

Tā kā vietu skaits ir ierobežots, aicinām interesentus uz akcijas seansiem pieteikties jau iepriekš, rakstot uz e-pasta adresi esmaja@esmaja.lv vai zvanot pa tālruni 67085445.

Ieeja izstādē un akcijas seansos ir bezmaksas. Izstādi/akciju atbalsta Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Latvijas Mākslas akadēmija, biedrība „Rade” , Memoriālo muzeju apvienības Jāņa Akuratera muzejs. ES mājā tā būs aplūkojama līdz 13.jūnijam.

Papildinformācija

Izstādi / akciju veido: 
Inguna Audere (Latvija) un Maikls Rodžers (ASV) – stikla mākslas objekti
Viktors Jansons – scenārijs, režija, komentārs
Juris Kulakovs – komponists
Kristīne Vismane – Spēles Maģistra asistente Marija / Hermīne
Ieva Lešinska – Jāņa Akuratera dzejas atdzejotāja angļu valodā
Some 1 – telpas dizains
Inguna Audere, Maira Valtere – izstādes/akcijas kuratores

„Stepes vilks” – izcilā vācu 20.gs.autora, Nobela prēmijas laureāta Hermaņa Heses romāns, kas pirmoreiz publicēts 1927.gadā. „Vilks” – pseidonīms, kuru latviešu dzejnieks un rakstnieks, viens no Latvijas Valsts veidotājiem 1918.gadā – Jānis Akuraters ir izmantojis 20.gs.sākumā, laikā, kad nobrieda viņa radošā mākslinieka personība, laikā, kad brīvības un dzīvības idejām īpašu vērtību radīja 1905.gada revolūcija.

Inguna Audere ir profesore Latvijas Mākslas akadēmijas Stikla mākslas nodaļā. Ingunas izteiksme mākslā veidojas, apvienojot pagātnes faktus ar tagadni. Meklējot līdzības un saikni starp cilvēkiem, lietām, notikumiem un dabu, viņa veido vizuālas metaforas stiklā, kurās laika dimensijai nav lielas nozīmes.
Maikls Rodžerss (Michael Rogers) (ASV) kopš 2002.gada ir profesors Amerikas Amatniecības skolas Ročesteras Tehnoloģiju institūtā. Viņš ir viens no valsts izcilākajiem stikla māksliniekiem, kura darbos tiek apvienots teksts un objekts. Pirms darba Ročesteras Tehnoloģiju institūtā, Rodžers dzīvoja un strādāja Japānā, kur viņš bija stikla mākslas programmas vadītājs Ači Universitātē Kanuā.

Izstāde – akcija „Maģiskais teātris – ieeja tikai jukušiem. Akuraters vai Hese?” ir ceļojošais projekts, kas katrā pieturvietā, iedvesmojoties no jaunās telpas, mainās un papildinās ar jauniem elementiem un iepriekšējās pieredzes liecībām. Aizsākums tam bija 2012.gada nogalē ar VKKF atbalstu izveidotā izstāde/akcija Jāņa Akuratera muzejā. No 2012.gada 9.novembra līdz 2. decembrim izstāde/akcija bija apskatāma Zviedrijā – Visbijas galerijā „Goccart”, kur izskanēja arī Jura Kronberga atdzejotie Jāņa Akuratera dzejoļi zviedru valodā. Eiropas Savienības mājā par abām iepriekšējām akcijām vēstīs videofilmas, kuras veidojuši Jānis Rēdlihs un Viktors Jansons.

T: 26703293 (Maira Valtere, programmas kuratore)
E: akuratera.muz@inbox.lv, akuraters@memorialiemuzeji.lv;

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties