#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pētījums: samazinājies cilvēku skaits, kuri nav varējuši atļauties medicīnisko palīdzību
BNS 
, 2014. gada, 08.maijs, 2014

 

 

Pēdējo gadu laikā samazinājies to cilvēku skaits, kuri nav varējuši atļauties medicīnisko palīdzību, kad tā bijusi vajadzīga, teikts "Providus" pētījumā par Latvijas dalības Eiropas Savienībā desmitgadi, kas tika prezentēts Eiropas Savienības (ES) mājā.

2012.gadā 10,4% norādījuši, ka nav varējuši atļauties medicīnisko palīdzību, kad tā bija nepieciešama. 2005.gadā medicīnisko palīdzību nevarēja atļauties 16,4% Latvijas iedzīvotāju.
Vidēji Eiropas Savienībā medicīnisko palīdzību nepieciešamības brīdi 2012.gadā nevarēja atļauties 2,2% iedzīvotāju.

Vienlaikus pētījumā secināts, ka saslimstība ar ļaundabīgiem audzējiem pēdējo gadu laikā Latvijas iedzīvotāju vidū ir palielinājusies - tas ir otrs biežākais nāves cēlonis tūlīt aiz asinsrites sistēmas slimībām.

Savukārt pozitīvas tendences vērojamas attiecībā uz iedzīvotāju saslimstību ar aktīvo tuberkulozi, samazinājies arī alkoholisms un traumatisms.

Tāpat tajā noskaidrots, ka  kopš 2005.gada samazinājies gadījumu skaits, kuros iedzīvotāji, saskaroties ar ceļu policiju, devuši kukuļus, vai izmantojuši sakarus.

Pētījumā teikts, ka, 2005.gadā, saskaroties ar ceļu policiju, kukuļus devuši, vai izmantojuši sakarus ir 59% iedzīvotāju. Savukārt 2012.gadā, saskaroties ar ceļu policiju, kukuļus devuši, vai izmantojuši sakarus ir 29% iedzīvotāju.

Valsts policija norādījusi, ka turpmāk cīņā ar korupciju uz ceļa pastiprinātu uzmanību pievērsīs ne tikai policistiem, kas ņem kukuļus, bet arī transporta līdzekļu vadītājiem, kas dod kukuļus.

Par šādu noziedzīgu nodarījumu paredzēts sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai īslaicīga brīvības atņemšana, vai piespiedu darbs, vai naudas sods.

Diskusijas laikā eksperte Aija Tūna arī norādīja, ka Latvijā augstākā izglītība ir 27% iedzīvotāju, kas ir vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā.

Kopš Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā iedzīvotāju īpatsvars ar augstāko izglītību ir palielinājies par 8%.

Vienlaikus speciālisti norāda, ka kopējais studentu skaits Latvijā samazinās. Tāpat samazinās skolu un skolēnu skaits, turklāt samazinājums identiski skāris gan skolas ar latviešu mācību valodu, gan mazākumtautību skolas.

Jauniešu skaits, kas priekšlaicīgi ir pārtraukuši mācības, ir samazinājies, un Latvijas rādītāji ir labāki kā Eiropas Savienībā.

Publikāciju par desmit gadiem Eiropas Savienībā gatavoja "Providus" pētnieki, kā arī Baltijas Starptautiskās Ekonomikas Politikas Studiju Centra, Latvijas Ārpolitikas institūta, Austrumeiropas politikas pētījumu centra, Zemnieku Saeimas, Zaļās Brīvības, Pacientu ombuda un individuāli eksperti.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties