#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperti: Latvijas prioritātēm ES prezidentūrai jābūt skaidrām un īstenojamām
BNS 
, 2012. gada, 30.augusts, 2012

Latvija kā maza valsts nevar atļauties garu prioritāšu sarakstu 2015.gaidāmajai prezidentūrai Eiropas Savienības (ES) Padomē, tādēļ ir svarīgi vienoties par dažām skaidrām un reāli īstenojamām prioritātēm, trešdien diskusijā ES mājā atzina vairāki ES jautājumu eksperti.

Diskusijā bija pulcējušies jaunie zinātnieki un pētnieki, lai izstrādātu savus priekšlikumus iespējamajām Latvijas pamatprioritātēm ES prezidentūras laikā 2015.gada pirmajā pusē.

Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāta Prezidentūras programmas plānošanas vadītāja Vineta Kleinberga uzsvēra, ka Latvijai būtu jāizvēlas divas līdz trīs galvenās prioritātes, nevis garš saraksts ar veicamajiem darbiem, kas viegli var pazust kopējā ES dienaskārtībā.

Arī Rīgas Juridiskās augstskolas vieslektore un Eiropas politikas pētniece Ilze Rūse, atsaucoties uz Zviedrijas ES prezidentūras piemēru, norādīja, ka prioritātēm jābūt skaitā nedaudzām, viegli definējamām, labskanīgām, reālistiskām un svarīgām Eiropai.

"Ir skaidri jāzina, cik mērķu un tēmu Latvijai būs kā ES prezidējošajai valstij. Jo vairāk tēmu, jo lielāks risks, ka tās pazudīs," uzsvēra Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš. Viņš arī norādīja - lai Latvijas prezidentūra ES būtu veiksmīga, tā nedrīkst būt valdības vai politiķu, bet gan visas valsts prezidentūra, kurā aktīvi iesaistās arī sabiedriskās organizācijas, uzņēmēji, arodbiedrības.

Tāpat Latvijas prioritātēm jābūt tādām, kurās Latvija pati ir gana kompetenta un spēcīga, atzīmēja Latvijas Universitātes profesore Žaneta Ozoliņa, paužot gandarījumu, ka Latvijā atšķirībā no citām valstīm jau tik laicīgi sākušās diskusijas par šo jautājumu. Vienlaikus viņa norādīja, ka prioritāšu noteikšana nav viegls process, jo notikumi attīstās ļoti strauji un ES prezidējošajām valstīm jāspēj elastīgi reaģēt uz apkārt notiekošajām izmaiņām.

Latvijas stiprā puse ir sabiedrības līdzdalības mehānismi, ar kuriem Latvija ir vairākus gadus priekšā daudzām citām ES valstīm, sacīja Gobiņš, kā piemērus minot atklātās Ministru Kabineta sēdes un Valsts sekretāru sanāksmes. Tam piekrita arī Ozoliņa, rosinot to uzturēt kā Latvijas zīmolu līdz pat prezidentūrai.

“Sešus mēnešus Latvija būs galvenā valsts Eiropā, tā stāvēs visas Eiropas priekšā,” 2015.gadā gaidāmās prezidentūras nozīmību akcentēja Ozoliņa. Pēc viņas teiktā, lai Latvija šajā laikā īstenotu savas intereses Eiropā, tās veiksmīgi jāpasniedz Eiropas “mērcē”, proti, Latvijas intereses jāsalāgo ar kopējām ES interesēm.

Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāta pārstāve Kleinberga pauda viedokli, ka pēdējos trīs mēnešos rīkotajās tematiskajās diskusijās par Latvijas prezidentūras prioritātēm izkristalizējušās trīs galvenās tēmas - pirmkārt, ņemot vērā Latvijas ģeogrāfisko novietojumu, - sadarbība Baltijas jūras reģionā un Austrumu kaimiņi; otrkārt, zaļums un zaļās enerģijas priekšrocības; treškārt - cilvēks un tā dzīves kvalitāte. Taču katrā no šiem virzieniem jābūt skaidram, ko Latvija var piedāvāt Eiropai un kā to vislabāk izdarīt.

Līdz šim Valsts kancelejas administrētā Eiropas Sociālā fonda projekta “Atbalsts strukturālo reformu ieviešanai valsts pārvaldē” ietvaros no 4.jūnija līdz 11.jūlijam notikušas 10 tematiskās diskusijas par Latvijas prezidentūras prioritātēm. Diskusijās apskatītas tādas tēmas kā ES ārējā un drošības politika, lauksaimniecība un zivsaimniecība, nodarbinātība, sociālā politika, veselība, patērētāju aizsardzība, reģionālā attīstība, tieslietas un iekšlietas, izglītība, zinātne un kultūra, transports un elektroniskie sakari, vide un enerģētika, ekonomika, finanses un konkurētspēja. Projekta “Atbalsts Prezidentūras darba programmas izstrādei” Aldis Bulis pauda gandarījumu, ka diskusijas apmeklējuši teju divreiz vairāk cilvēku kā plānots. 

Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāts turpinās rīkot diskusijas un līdz gada beigām sagatavos informatīvo ziņojumu valdībai ar saviem priekšlikumiem ES prezidentūras prioritātēm, pastāstīja Kleinberga.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs jau iepriekš paudis cerību, ka Saeimā plānotās ārpolitikas debates nākamā gada sākumā būs veltītas tieši šim jautājumam.

2015.gada pirmajā pusē Latvija būs vadošā ES valsts, prezidentūru pārņemot no Itālijas un nododot to Luksemburgai.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties