#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperts: akcīzes nodokļa celšana cigaretēm nemazina smēķētāju skaitu
BNS 
, 2013. gada, 12.novembris, 2013

Akcīzes nodokļa celšana cigaretēm nemazina smēķētāju skaitu, bet paplašina nelegālo cigarešu tirgu, izskanēja biedrības “Latvijas Nodokļu Maksātāju Tiesību Asociācija” rīkotajā pasākumā Eiropas Savienības (ES) mājā.

Ekonomikas jomas eksperts, balstoties uz pieejamo informāciju, atzina, ka pārdoto cigarešu skaits līdz ar akcīzes nodokļa celšanu sarūk, taču smēķētāju skaits Latvijas iedzīvotāju vidū būtiski nemainās. No tā varot secināt, ka ar akcīzes nodokļa palielināšanu cigaretēm attīstās nelegālo cigarešu īpatsvars Latvijā.

Tāpēc būtu nepieciešams par to, lai akcīzes nodoklis būtu sabalansēts ar iedzīvotāju pirktspēju.

Pasākumā, kura tēma bija “Eiropas Savienības darbība ēnu ekonomikas samazināšanā - iespējas Latvijai” piedalījās arī finanšu ministra padomnieks Reinis Strolis, kurš klātesošos iepazīstināja ar Latvijas finanšu un nodokļu politiku valsts attīstības kontektā.

Kopumā “Latvijas Nodokļu Maksātāju Tiesību asociācijas” (NMTA) rīkotajā diskusijā, pārrunājot Eiropas Savienības jaunākās iniciatīvas cīņā pret krāpšanu nodokļu jomā, nodokļu nemaksāšanu un kontrabandu, tika analizētas Latvijas jau ieviestās likumdošanas iniciatīvas, to rezultāti un ietekme uz biznesa vidi, tajā skaitā, godprātīgiem uzņēmējiem, kā arī situācija Latvijā kontekstā ar citām ES dalībvalstīm un plānotajām iniciatīvām ES kopumā.

Diskusijā uzmanība tika veltīta Eiropas Komisijas (EK) ziņojumam Eiropas Parlamentam un Padomei, kas ir EK Rīcības plāns, kā pastiprināt cīņu pret krāpšanu nodokļu jomā un izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Pasākuma mērķis bija vērtēt optimālākos risinājumus, kā nodrošināt efektīvu cīņu pret krāpšanu nodokļu jomā, nodokļu nemaksāšanu un kontrabandu, pēc iespējas mazāk ierobežojot godprātīgus nodokļu maksātājus.

Kā situācijas risinājumus diskusijas dalībnieki atbalstīja gan nodokļu sloga pārdali, gan administratīvā sloga samazināšanu, gan priekšrocību atjaunošanu godprātīgiem nodokļu maksātājiem līdzdalībai publiskajos iepirkumos.

Tika pārrunāta arī iespēja Latvijai saņemt ES līdzfinansējumu muitas kontroles pasākumu pastiprināšanai, jo muitas jomā liela daļa Valsts ieņēmumu dienesta (VID) resursu tiek tērēti, lai apkarotu citu, daudz turīgāku, ES dalībvalstu tirgiem paredzētu akcīzes preču kontrabandu, un sakarā ar nesen pieņemto Tabakas produktu direktīvu šī problēma kļūs vēl aktuālāka.

Diskusijā piedalījās NMTA vadītāja Dana Muceniece, EP deputāts Kārlis Šadurskis, Finanšu ministra padomnieks Reinis Strolis, VID ģenerāldirektore Ināra Pētersone, RTU profesors Kārlis Ketners, Starptautisko Ekonomisko Sakaru un Muitas institūta docents Māris Jurušs, LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, Latvijas Degvielas Tirgotāju Asociācijas prezidents Ojārs Karčevskis un “Philip Morris Latvia” korporatīvo attiecību vadītājs Juris Stinka, kā arī citi akadēmiskās un biznesa vides pārstāvji.

Ziņa tapusi sadarbībā ar Ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties