#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Ārlietu ministrija ceļotājus aicina neuzķerties uz fiktīvo laulību piedāvājumiem un neiesaistīties narkotiku kontrabandā
BNS 
, 2013. gada, 11.jūnijs, 2013

Ārlietu ministrija iedzīvotājus, kuri nolēmuši doties ceļojumus, aicina neuzķerties uz piedāvājumu iesaistīties fiktīvās laulībās, kā arī narkotiku kontrabandā, pasākumā par drošu ceļošanu Eiropas Savienības mājā sacīja Ārlietu ministrijas pārstāvis.

Ministrija atgādina, ka, piemēram, iesaistoties fiktīvās laulībās, pastāv pamatots risks personas, kura piekritusi laulāties, veselībai un pat dzīvībai. Tāpat Ārlietu ministrija iedzīvotājus mudina nepiekrist piedāvājumiem pārvadāt narkotiskās vielas. Ministrija atgādināja, ka par narkotisko vielu transportēšanu daudzās valstīs ir bargi sodi – bargāki nekā Latvijā.

Tāpat iedzīvotājiem nav ieteicams savas mantas lidostās atstāt bez uzraudzības – tajās, īpašniekam nezinot, var paslēpt narkotiskās vielas.

Klātesošajiem tika arī atgādināts par to, kādos gadījumos Latvijas pārstāvniecība citās valstīs var palīdzēt.

Latvijas pārstāvniecības citās valstīs iedzīvotājiem var palīdzēt gadījumā, ja ārvalstīs nozagts vai nozaudēts ceļošanas dokuments. Tāpat tiek sniegta palīdzība, ja iedzīvotājs svešā zemē palicis bez naudas – pārstāvniecība var palīdzēt sazināties ar radiniekiem vai draugiem, kas varētu sniegt finansiālu palīdzību un nodrošināt nepieciešamo līdzekļu pārsūtīšanu ar Konsulārā departamenta starpniecību.

Latvijas pārstāvniecības Latvijas pilsoņiem svešās zemēs var palīdzēt, ja noticis nelaimes gadījums  – pārstāvniecība var informēt par to tuvākos radus, sniegt padomu un palīdzību formalitāšu kārtošanā.

Pasākuma laikā klātesošajiem tika atgādināts, lai pirms dažādu pakalpojumu, tostarp ceļojumu apmaksas, pārliecinās, vai piedāvājums nav krāpšanas mēģinājums, kā arī tas, vai tiešām, samaksājot attiecīgo summu, tiks saņemts tāds pakalpojums, kādu vēlas.

Nav tādas konkrētas vietas, no kuras pārsvarā nāk personas, kas piekrīt stāties fiktīvās laulībās, taču vienlaikus atzina, ka visbiežāk tie ir pilsētu iedzīvotāji. Apkopotā informācija liecina, ka 82% ir pilsētu iedzīvotāji, bet 18% nāk no lauku reģioniem.

Taču, lai arī fiktīvie laulātie nāk no dažādiem reģioniem, viņus vieno kopējs faktors – tie ir cilvēki, kuri pārsvarā slikti prot valodas, ir sociāli neaizsargāti vai nāk no bērnunamiem. Turklāt pārliecinošākā daļa ir latvieši – 91% no visiem Latvijas pilsoņiem, kas piekrituši laulāties ar trešās valsts pilsoni.

Tāpat pārsvarā tie ir jauni cilvēki – puse no viņiem ir 18–21 gadu veci.

Biedrības “Patvērums „Drošā māja”” apkopotie dati par 2012. gadu liecina, ka pērn aptuveni četras reizes ir pieaudzis to cilvēku tirdzniecības gadījumu skaits, par kuriem informāciju snieguši Latvijā dzīvojoši cilvēki. Visaktīvāk par gadījumiem ziņojuši iedzīvotāji no Rīgas, Rēzeknes, Liepājas, Daugavpils un Valmieras. Kopumā 2012. gadā biedrībā pēc atbalsta telefoniski, elektroniski un klātienē cilvēki vērsušies 106 reizes.

Speciālisti palīdzību snieguši 30 identificētiem cilvēku tirdzniecības upuriem – pieciem vīriešiem un 25 sievietēm. 16 personas cietušas no fiktīvām laulībām, septiņas – no piespiedu darba un vēl septiņas – no seksuālas ekspluatācijas.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties