#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperts: Latvijas mūzikas augstskolās nepieciešama džeza harmonijas apguve
BNS 
, 2013. gada, 27.maijs, 2013

Harmonijas studiju saturs Latvijas mūzikas augstskolās nākotnē būtu jāpapildina ar džeza harmonijas likumsakarību apguvi, uzskata Daugavpils Univeristātes profesors Ēvalds Daugulis, kurš trešdien Eiropas Savienības (ES) mājā Latvijas Zinātņu akadēmijas Humanitāro un sociālo zinātņu nodaļas (LZA HSZN) akadēmisko lasījumu ietvaros uzstājās ar lekciju par džeza mūzikas harmoniju.

Daugulis ir unikāls pētnieks Latvijā, jo viņš pēta džeza mūzikas teoriju, nevis vēsturi, kā daudzi citi pētnieki, ko viņš pats arī vairākkārt uzsvēra. Džezs nav nespeciālistu grabināšana, džezs ir ļoti kvalitatīva augstā mūzika, sacīja lektors, piebilstot, ka džezs ir arī akadēmiska mūzika.

Daugulis norādīja, ka džezu galvenokārt spēlē profesionāli mūziķi, kuri nebaidās improvizēt. Savukārt improvizācija ir ne vien cilvēkam dabas dotais talants, bet arī spēlēšanā gūtās iemaņas – improvizācija ir tas, ko cilvēks iznes ārpus sevis.

Izrādās, ka džeza mūziku reti izdodas pierakstīt notīs, bet, kad tas izdodas, tajā ievērojami harmonijas elementi līdzīgi kā klasiskajā mūzikā. Harmonija gan nav vienīgais džeza mūzikas izteiksmes elements.

Priekšlasījumā autors piedāvāja iepazīties ar pasaules izcilāko džeza teorētiķu – Deivids Bekera (Baker), Marka Bolinga (Boling), Franka Haunšilda (Haunschild), Džerija Kukera (Coker), Marka Levina (Levine), Markusa Lonardoni (Lonardoni), Rona Millera (Miller), Džordža Rasela (Russel), Stīva Šenkera (Schenker) un Jurija Čugunova (Чугунов) – atziņām par galvenajām džeza harmonijas likumībām.

Starp esošajām teorijām ir daudz kopēja, jo tās aplūko vienas un tās pašas muzikālās parādības dažādas puses.
Lai arī interesentu nebija daudz, arī pēc oficiālās lekcijas beigām īstie džeza mīlētāji neizklīda un diskusijas turpināja.

LZA HSZN akadēmiskie lasījumi ir Latvijas zinātnieku priekšlasījumu un diskusiju cikls, kuru LZA HSZN organizē sadarbībā ar Eiropas pārstāvniecību Latvijā un Daugavpils Universitāti. Priekšlasījumu un diskusiju mērķis ir iepazīstināt plašāku sabiedrību, citu nozaru speciālistus, skolu un studējošo jaunatni ar Latvijā veikto zinātnisko pētījumu atziņām.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties