#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Vājredzīgos maldina pilsētās atšķirīgie luksoforu skaņas signāli
BNS 
, 2012. gada, 15.jūnijs, 2012

Katrā pilsētā joprojām luksoforu skaņas signāli, kas paredzēti neredzīgajiem un vājredzīgajiem, ir atšķirīgi, tas reizēm maldina vājredzīgos cilvēkus, piektdien informatīvajā pasākumā Eiropas Savienības mājā atzina Liepājas neredzīgo biedrības pārstāvis Māris Ceirulis.

Viens no risinājumiem, kas palīdz vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem droši pārvietoties pa pilsētu ielām, ir luksofori, kuri aprīkoti ar skaņas signāliem, kas personu brīdina, vai tā droši drīkst šķērsot brauktuvi. Vienlaikus gan Ceirulis atzina – pilsētās ir dažādi skaņas signāli, kas apgrūtina iespēju vājredzīgai personai uztvert to, vai tā droši drīkst šķērsot ielu.

Kā vēl vienu problēmu, kas saistīta ar luksoforiem, kuri aprīkoti ar skaņas signāliem, Ceirulis minēja to, ka luksofori bieži vien atrodas pārāk tuvu viens otram un personai ir grūti saprast, kurš skaņas signāls attiecas tieši uz viņu. “Taču, neskatoties uz to, luksofori ar skaņas signālu ir viens no risinājumiem, kas atvieglo vājredzīgo personu dzīvi,” piebilda Ceirulis.

Tāpat, lai atvieglotu vājredzīgo pārvietošanos pa pilsētu ielām, ar kontrastējošām krāsām būtu jāapzīmē gājēju pāreju sākums un beigas. “Ielas parasti ir pelēkas, vājredzīgiem cilvēkiem šādas krāsas ir grūti atšķirt, savukārt spilgtas, kontrastējošas krāsas pamanīt ir daudz vieglāk,” paskaidroja Ceirulis.

Noderīgi būtu ar kontrastējošām krāsām atzīmēt arī ceļazīmes, stabus un citus priekšmetus, kuriem vājredzīgā persona var uzskriet virsū un savainoties. Ceirulis atzina, ka katrs pelēcīgais apgaismes stabs nav jāpārkrāso spilgti dzeltenā krāsā – pietiktu tikai ar to, ja tas tiek atzīmēts ar nelielām kontrastējošām lentēm.

Vājredzīgām personām problēmas sagādā kāpnes, jo, tās savlaicīgi nepamanot, iespējams krist un savainoties. Tāpēc, lai izvairītos no šādiem gadījumiem, arī kāpnes būtu vēlams apzīmēt ar spilgtām krāsām. “Pietiek, ja atzīmē pirmo un pēdējo pakāpienu, nav nepieciešams atzīmēt katru no tiem,” viņš informēja.

Vēl viens piemērs, kas būtiski atvieglotu vājredzīgo cilvēku ikdienu, būtu publiski pieejamas pilsētas kartes, kuras īpaši paredzētas vājredzīgajiem, lai viņi ar taustes palīdzību varētu noteikt atrašanās vietu. Savukārt, lai padarītu dažādus tūrisma objektus pievilcīgākus vājredzīgajiem, Ceirulis ieteica pie tiem izvietot miniatūrus maketus, kurus aptaustot var izprast, piemēram, senlaicīgas pils aprises.

Ceirulis arī atgādināja, ka par vājredzīgiem cilvēkiem jādomā ne tikai, padarot ielas viņiem pieejamākas, bet pielāgojot arī iekštelpas. Vājredzīgiem cilvēkiem bieži vien problēmas sagādā atrast durvis, ja tās ir līdzīgā krāsā kā siena. Šo problēmu var risināt vienkārši – iezīmējot durvju kontūru krāsā, kas kontrastē ar apkārtējo vidi.

Neredzīgo biedrības pārstāvis arī aicināja klātesošos aizdomāties par vājredzīgo drošību ugunsgrēku gadījumos, norādot, ka vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem ļoti lietderīgas šādos gadījumos būtu evakuācijas kartes, kur izvietotā informācija ir taustāma, kā arī skaņas un gaismas signāli, kas vājredzīgai personai no ēkas nelaimes gadījumā palīdzētu izkļūt daudz ātrāk.

Invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” pārstāvis Aigars Bolis atzina, ka pašlaik, piemēram, Rīgā tiek veiktas darbības, lai atvieglotu invalīdu dzīvi, taču joprojām ir jāpaveic daudz.
Bolis atzinīgi vērtēja “Rīgas satiksmes” šoferu attieksmi, norādot, ka viņi cilvēkiem ar kustību traucējumiem palīdz iekļūt un izkļūt no transporta līdzekļa. Taču, lai arī šoferi palīdz cilvēkiem ar kustību traucējumiem iekļūt transportā, Bolis uzsvēra, ka joprojām ir ļoti grūti nokļūt pieturvietās, jo lielākoties atbilstošas uzbrauktuves nav izveidotas.

Klātesošie tika iepazīstināti arī ar jēdzienu “universāls dizains”, kura mērķis ir vienkāršot dzīvi ikvienam, veidojot vidi, produktus un komunikācijas, kas vienlīdzīgi pieejamas, izmantojamas un saprotamas par zemām izmaksām vai bez jebkādām papildu izmaksām.

Universālajam dizainam vajadzētu kļūt par arhitektūras, dizaina un vides plānošanas neatņemamu sastāvdaļu, izskanēja pasākumā.

Ziņa tapusi sadarbībā ar ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties