#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Bet Tukumā spīd saule!
, 2010. gada, 08.septembris, 2010

Pamostoties no rīta domāju - jā, manas piektdienas vakara vēlmes par lietu ir piepildījušās varbūt pat vairāk nekā biju gaidījusi. Iepriekšējās dienās, zvanot Tukuma diskusijas „Es, Latvija un ES” dalībniekiem, divi no galvenajiem šaubu iemesliem par dalību diskusijā bija kartupeļu novākšana un sēņu lasīšana.

Bet nu tā kā līst kā ar spaiņiem, velku gumijniekus, ķeru lietussargu un dodos ceļā uz Tukumu, kur notiks pirmā no 12 diskusijām, kas septembrī notiks visā Latvijā. Diskusiju mērķis ir izvirzīt priekšlikumus Latvijas dalībai Eiropas Savienībā. Liels mans pārsteigums, ka jau pie Jūrmalas sāk spīdēt saule! Pirmā dalībniece uz diskusiju ir ieradusies pirms manis - gandrīz stundu pirms pasākuma sākuma. „Kā jau lauku ļaudīm pienākas,” viņa saka. Kopā diskusijā piedalīties atnāk 25 dalībnieki no 18 līdz 86 gadu vecumam. Liela daļa dalībnieku man jautā – bet kāpēc izvēlējāties tieši mani? Nevaru atbildēt, jo dalībniekus atlasām pēc nejaušās atlases principa, vienkārši uz labu laimi zvanām no tālruņu grāmatas.

Sadalāmies trīs grupās un sākam diskusiju ar iesildīšanās jautājumu par to, kas patīk un kas nepatīk Eiropas Savienībā. Lielākajā daļā jautājumu valda vienprātība – ceļošanas un mācību iespējas, ieguldījumi infrastruktūrā, kultūras apvāršņu paplašināšana, iespējas jauniešiem. No otras puses arī plaša kritika gan par to, ka finansējuma iegūšana ir sarežģīta, ka trūkst informācijas par dažādām iespējām, ka ES vairāk uzklausa lielās valstis, ka neprotam aizstāvēt savas intereses.

Uz šī pamata dalībnieki veido tālāk savas vīzijas un priekšlikumus, ko darīt, lai tās sasniegtu. Kā prioritātes grupa izvirza sešus jautājumus – veselības aprūpe un sociālās garantijas; ES brīva no korupcijas un droša; vienādas lauksaimniecības subsīdijas visiem; ražošanas atjaunošana Latvijā; konkurētspējīga izglītība; nacionālā identitāte. Katrā no šīm jomām dalībnieki izvirza priekšlikumus, piemēram, lai būtu lielāka drošība, nepieciešams veicināt pulciņus bērniem un jauniešiem; nodrošināt prakses vietas studentiem, lai attīstītu sasaisti starp studēšanu un darba iespējām; veidot vienas pieturas aģentūru ražotājiem, lai nodrošinātu informācijas pieejamību.

Mani diskusijā visvairāk pārsteidz tas, ka no vienas puses vēlamies lielāku Latvijas interešu ievērošanu, no otras puses Eiropas Savienības lielāku ietekmi pat jomās, kurās tā darbojas ļoti ierobežoti un kurās galvenā noteikšana ir dalībvalstīm, piemēram, nodokļu politika, izglītība, veselības apdrošināšana. No vienas puses gribam attīstīt ražošanu, bet no otras puses vēlamies ierobežot ārvalstu kapitāla ieplūšanu? No vienas puses priecājamies par iespējām brīvi ceļot, no otras vēlamies mazināt iespējas šķērsot robežas tiem, kuri mums liekas nevēlami Latvijā?

Arī diskusijas noslēgumā vēl spīd saule, un, pamanījusi manus gumijniekus, kāda diskusijas dalībniece piedāvājas parādīt labākās sēņu vietas uz Engures pusi!

Nākamajā nedēļas nogalē tiksimies Liepājā un Saldū!

Diskusijas rīko sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS sadarbībā ar Latvijas pilsonisko aliansi un ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties