#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Ēķis vai sabiedriskā televīzija?
, 2009. gada, 10.novembris, 2009

Ar visnotaļ lielu nepiekāpību un patstāvību telekompānijas LNT ģenerāldirektors Andrejs Ēķis publiskās telpas retorikā mēģina pārliecināt, ka sabiedriskā televīzija Latvijā nav vajadzīga. Kā piemērs tiek minēts ASV, kur šādas televīzijas nemaz nav. Pilnīgas muļķības.

Amerikāņu sabiedriskajai televīzijai PBS gan ir viszemākie reitingi, taču tieši viņi nesen apņēmās rādīt Edvīna Šņores filmu ”Padomju stāsts”. Jāsaka, ka arī ASV Kongress netieši finansē vienu no lielākajiem ziņu gigantiem pasaulē CNN, tomēr ne jau man Ēķa kungam būtu jāsaka, ka amerikāņu TV tirgus ir pilnībā pašpietiekams un paraugs visai TV industrijai pasaulē. Tas ir milzīgs auditorijas ziņā un arī novatorisks radošajā jomā. Te redzami ne tikai atsevišķu minoritāšu raidījumi, bet top TV formāti visdažādākajiem TV šoviem, piemēram, Americam Idol, kuru pēc tam izmanto visā pasaulē.

Vecajā kontinentā sabiedriskās televīzijas ir gandrīz visās Eiropas Savienības valstīs. Turklāt kā ienākumu avots ir nevis valdības dotācijas (kas atkarīga no valdošo partiju labvēlības, kā Latvijā), bet abonentmaksa. Vācijā un Lielbritānijā tā ir noteikta kā obligāta. Ideja - ja dzīvo šajā sabiedrībā, tad esi līdzatbildīgs, kas ar to notiks. Tikai pie šādiem obligātiem abonentmaksas noteikumiem izveidojies tāds pasaules informācijas līderis kā BBC. Diezin vai tādas Eiropas Savienības valstis kā Anglija un Vācija būtu uzskatāmas par atpalikušām valstīm, lai teiktu, ka mēs gudrāki...

Jebkurā sevis cienošā ES valstī ir policija, opera, valsts mākslas muzejs, tāpat kā sabiedriskā televīzija. Sabiedriskajai televīzijai jābūt sabiedrības flagmanim, kurš rāda vērtību ceļu. Diemžēl Latvijā tā nav un to izmanto konkurenti. Gadiem nepietiekamā valsts finansējuma dēļ un nespējas veidot sabiedriskās TV cienīgu programmu, LTV jau sen ir novājināta.

Manuprāt, Latvijas sabiedriskajā televīzijā vajadzētu vairāk oriģinālu bērnu programmu, ikdienā savu latviešu Sprīdīti. Vairāk diskusijas jauniešiem, vairāk patriotisku stāstu par vēsturi un galvenais vērtības mūsu jaunatnei. Ja mēs, pieaugušie varam atrast sev alternatīvu citu valstu kanālos, tad bērniem, kuri pamatā zina latviešu valodu, šādas iespējas nav.

Ne velti Zviedrijas sabiedriskās TV amatpersona, uz jautājumu par prioritātēm, norāda, pirmkārt, tie ir vietējie teātra iestudējumi, tad bērnu programmas un tikai pēc tam informatīvie raidījumi. Tieši sabiedriskā televīzija ir garants valsts valodas un valstiskuma saglabāšanai mēdiju laukā. Komerctelevīziju vienīgais kritērijs ir reitingi, savukārt, izglītojošie jeb tā sauktie nišu raidījumi reitingu nekad neuzrāda. Un te arī viena no atbildēm uz LTV neveiksmi, jo dzenoties it kā pēc reitingiem viegli pazaudēt kvalitāti un arī galveno mērķi.

Šodien, ja vērojam LNT, tad redzam daudz krievu valodas īpatsvara. Maz informatīvi dokumentālu raidījumu. Gandrīz nemaz latviešu dokumentālu filmu. Arī informācija privātajā televīzijā dažreiz atšķiras, jo te galu galā ir saimnieks ar savām interesēm. Savulaik, visnotaļ bēdīgi bija skatīties, tā sauktā digitālizācijas lietas atspoguļojumu LNT ziņās, jo apsūdzēts bija priekšnieks Ēķa kungs...

Tomēr nebūtu korekti atsevišķas kolēģu neveiksmes nodēvēt par likumsakarību. Daļēji jau sen komerctelevīzijas Latvijā pilda sabiedriskās televīzijas funkcijas. „LNT labestības diena”, vai „TV3 Latvijas lepnums”, arī „Ģimeņu sadziedāšanās svētki” vai „Koru kari”, varētu būt sabiedriskās televīzijas programmā vakara skatītākajā laikā. Šie TV produkti patiešām veicina sabiedrības vienotību un gaišumu. Šobrīd, kā saka klasiķi - kāda valsts, tāda televīzija.

Savukārt, Andreja Ēķa frāzi par iespēju likvidēt sabiedrisko televīziju, jāuztver kā absolūts populisms. Iespējams, Ēķa kungs gribētu NRTP nacionālā pasūtījuma izpildi savā kanālā, kas ir saprotami no biznesa interesēm. Taču no sabiedrības interesēm raugoties - Latvijai vajadzīgs mēdijs, kas sniedz plašu, dažādiem sabiedrības slāņiem orientētu un objektīvu informāciju. Jo stiprāka būs sabiedriskā televīzija Latvijā, jo spēcīgāka būs mūsu valsts. Un īpaši svarīgi tas ir tagad - krīzes laikā, kad Latvijas valsts vērtības un patriotisms cilvēku acīs ir sašķobījies.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties