#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Erasmus akadēmiskā puse
, 2010. gada, 30.marts, 2010

Viena no lielākajām problēmām šeit esošo Erasmus apmaiņas studentu vidū ir laika plānošana – mums jāpaspēj ne tikai kā sūklīšiem uzsūkt informāciju par cilvēkiem, kultūrām un tradīcijām visapkārt (to vislabāk var izdarīt neformālajās vakara/nakts ballītēs), bet arī jāizpilda Erasmus akadēmiskās saistības – jādabū 30 ECTS jeb 20 kredītpunkti, konvertējot tos Latvijas kredītpunktu „valūtā”.

Mīts, ka no Erasmus studentiem prasa mazāk nekā no vietējiem, Tartu Universitātē neatbilst patiesībai, tāpēc jāmācās ir daudz un kāda eseja, pētījums, grupu darbs, mājas darbs vai prezentācija šeit ir tikpat bieža parādība kā sniegs nu jau pagājušajā ziemā.

Atšķirībā no maniem Vidzemes Augstskolas „cīņu biedriem”, kam šajā semestrī lekcijas ir tikai divas dienas nedēļa, man uz skolu jāiet katru darba dienu. Kursi ir dažādi – interesanti, nesaprotami, garlaicīgi un jautri. Turpinājumā vairāk pastāstīšu par savu akadēmisko nedēļu.

 Pirmdiena
14:15-15:45 - Public Management
Daudz politoloģijas terminu, ko es pat latviešu valodā īsti labi nesaprotu. Pasniedzējs Hector Charles Pagan ir no ASV, un viņa pasniegšanas stils ir tieši tāds, kādu radījuši priekšstati no amerikāņu filmām - viņš ir ļoti brīvs, jautrs, atklāts, uztver mūs kā labus draugus, nevis studentus, kas viņam jāmāca. Pasniedzējs stāsta daudz piedzīvojumu no savas dzīves, piemēram, kā viņš kopā ar mammu un savu draudzeni mašīnu pircis, tomēr viņu nokaitināt nav vēlams – pagājušajā lekcijā pēc vairākkārtējas nereaģēšanas uz pasniedzēja aizrādījumiem, kāds vietējais students pat tika izdzīts no lekcijas.
18:00-19:00 – Public Management Seminārs
Seminārus vada pasniedza H.C.Pagan asistente, igauņu meitene Silvia, kas pēc izskata liekas jaunāka par lielu daļu no mums, bet viņas pieredze – mācījusies trīs dažādās augstskolās trīs dažādās valstīs un tagad raksta doktora disertāciju – pārsteidz. Viņa ir gudra un zinoša ļoti daudzās sfēras, tomēr reizēm šķiet, ka arī viņu pašu samulsina viņas jaunība.

 Otrdiena
10:00-14:00 – Business Communication
Mans mīļākais kurss šajā semestrī. Visticamāk tāpēc, ka ir ļoti daudz praktisku lietu. Patiesībā kurss vairāk atgādina vairāku stundu garu semināru, kurā mēs dalāmies ar savu valstu pieredzi, veicam dažādus interesantus uzdevumus un grupu darbus. Četras stundas paiet nemanot. Kursu pasniedz vietējā lektore Maret Ahonen un jauns, ļoti draudzīgs (lielākā daļa vispirms ar viņu iepazinās kādā Erasmus ballītē un tikai tad uzzināja, ka viņš ir arī pasniedzējs) vīrietis no Ķīnas Zhang Xiaotian (viņa vārdu izrunā vēl interesantāk nekā raksta :)) ar tiešām ļoti labu angļu valodu, kurš Igaunijā ne tikai raksta savu doktora disertāciju, bet arī nodarbojas ar biznesu – savos 23 gados viņam ir uzņēmumi Igaunijā un Ukrainā.

Šajā brīdī sākas otrdienas un patiesībā arī visas nedēļas jautrākā daļa - 15 minūšu laikā no Ekonomikas fakultātes jānokļūst uz 25 minūšu gājiena attālumā esošo Valodu centru. Labi, ka neesmu vienīgā, kurai jāveic šī „neiespējamā misija” – kopīgi nokavēt tomēr ir mazāk nepieklājīgi. Vismaz atvainoties par nokavēšanos igauņu valodā esmu iemācījusies. :)

14:15-15:45 – Igauņu valoda
„Tere! Vabandust!” („Sveiki! Atvainojiet!”) – un lekcija var sākties. Paņēmu II līmeņa Igauņu valodu, tas ir, priekš tiem, kas jau vienu semestri šo valodu mācījušies, bet tā kā man šis semestris tika „saspiests” mēnesī, reizēm lekcijās neko nesaprotu un jūtos neiederīga kā ananāsi uz picas. :) Igauņu valodu māca interesanta sieviete Heli Noor, kurai tikai pirms aptuveni pieciem gadiem bērni iemācījuši angļu valodu. Brīžiem viņa aizmirst, ka mēs neesam igauņi, un sāk runāt pavisam ātri. Tikai pēc mūsu nesaprašanā saraukto pieru pamanīšanas viņa attopas un sāk runāt iesācējiem saprotamā igauņu valodā. Sapnis par igauņu valodas iemācīšanos vēl nav miris. :)

Trešdiena
14:15-15:45 – Igauņu valoda 2.

18:30-20:00 – Photograpy and Literature
Mans otrs mīļākais kurss šajā semestrī, visticamāk tāpēc, ka beidzot kaut kas ir saistīts arī ar to, ko mācos oriģināli - medijiem. Pasniedzēja Eva Rein liek mums aizdomāties par fotogrāfijas attīstību un par to, ka kādreiz fotografēšanās tika uztverta daudz nopietnāk, gandrīz kā svētku notikums, bet tagad mums ir 3 GB ar vakardienas ballītes bildēm, no kurām lielākā daļa, tā arī paliks nekad neapskatītas un datora dziļākajā mapītē noklāsies ar virtuālajiem putekļiem. Pēdējā lekcijā runājām par fotokameras un fotogrāfiju lomu mūsdienu cilvēka dzīvē. Fotokamera ir palikusi par tādu kā plastmasas ģimenes locekli, jo kopā ar pārējo ģimeni piedalās visos svarīgākajos dzīves notikumos – dzimšanas dienās, kāzās, kristībās, izlaidumos, savukārt, pašas fotogrāfijas ir kā suvenīri, kas domāti drīzāk citiem, nekā mums pašiem, piemēram, atgriežoties no kāda ceļojuma liela daļa no mums saaicina draugus un rīko „Bilžu vakarus”, tomēr tie lielākoties ir domāti, lai palielītos: „Redz, kur es biju”, nevis atgrieztu mūs pašus brīvdienu paradīzē, ko mēs jau tāpat esam iemūžinājuši savā iekšējā atmiņu albumā.

Ceturtdiena
12:15-13:45 – Baltic Media Transition
Priecājos, ka esmu no Latvijas - mēs visu laiku varam dalīties ar piemēriem no Latvijas pieredzes un 1.kursā iemācītajiem mediju pamatiem, tāpēc šajā kursā jūtos pat salīdzinoši gudra. Pasniedzēja ir Igaunijas krieviete Valeria Jakobson puķainā centrāltirgus blūzē. Kārtējo reizi palīdz tas, ka saprotam krievu valodu, jo reizēm, kad pasniedzējai visas valodas sajūk kopā un viņa ko pasaka krievu valodā vai ļoti krieviskā angļu valodu, atšķirībā no, piemēram, vācu meiteņu neizpratnes, mēs – latvietes – saprotoši mājam ar galvu.

Piektdiena
14:15-19:30 – Europien Union Enlargement, Transition Processes and Neighbourhood Policy - nosaukums tāds, ka pat grūti izrunāt vienā elpas vilcienā. :)
Vēl viens politoloģijas kurss ar daudziem specifiskiem jēdzieniem.. Pirmajā lekcijā vajadzēja izvēlēties vienu no septiņiem tematiem grupu darbam. Izdomājām, ka ņemsi to, kura nosaukumā sapratīsim visus vārdus...tāda nebija. :) Bet kopumā kurss ir ļoti interesants un pasniedzējs Viljard Veebel (mūsu starpā saukts par Biljardu:)) ir ironiski jautrs - viņa piemēri par ES izklausās skarbi un veids, kā viņš runā par Grieķiju, Turciju, Latviju, Igauniju un daudzām citām ES valstīm ir tuvu aizskarošam. Piemēram, par Grieķiju viņš stāstīja kā par ES kļūdu – pirms uzņemšanas Grieķija solīja Eiropas Savienībai, ka pēc iestāšanās darīs visu, lai atbilstu ES standartiem, bet, kad Grieķiju uzņēma, valsts pateica, ka tagad viņi ir iekšā un darīs tikai to, kas pašiem liekas izdevīgi. Bet, ja kāds viņiem ko spiedīs darīt – Grieķija piedraudēja uzlikt veto nopietniem lēmumiem – viens veto un likumu vai lēmumu nevar pieņemt. Vēl aizvien viltīgi tie grieķi kā Trojas kara laikā...

Foto: Bilal Aslam
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties