#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
ERASMUS prakses pievienotā vērtība: Part one
, 2010. gada, 12.maijs, 2010

Jā, šis stāsts patiešām ir liela manas dzīves vērtība ne tikai tāpēc, ka pēc 3 mēnešus pavadītās Erasmus prakse Francijā izdevās izveidot veiksmīgu sabiedrisko organizāciju, bet arī nostiprinājās ticība mērķtiecīgai darbībai, kas agrāk vai vēlāk nes augļus.

Jau kopš 2000.gada esmu saistīts ar snovborda industriju, kad skolas, vēlāk augstskolas laikā strādāju par snovborda instruktoru, rīkoju dažādus pasākumus un, kas svarīgi, nodevu zināšanas un iegūto pieredzi tālāk, organizējot bērnu snovborda nometnes Latvijā un ārzemēs.

Pirmo reālo starptautisko pieredzi ieguvu bakalaura studiju laikā, kad 2007.gadā aizbraucu studēt uz Alpen-Adria-Universität Klagenfurt, Austrijā. Lai gan kalnos būts daudz, šoreiz bija internacionāla vide. Viss iedvesmoja. Kopējais ieguvums varētu būt klasisks, kā jebkuram apmaiņas studentam - valoda, draugi, kontakti un ceļošana. Laiks pagāja ātri.

Saprotot reālo ieguvumu un to, kādu pienesumu rada Eiropas Savienība ar studiju un prakšu iespējām studentiem, bija vērts turpināt studijas tālāk un izmantot Erasmus praksi. Tā arī notika! Viens, divi, un jau uzsāku studijas maģistrantūrā. Šoreiz – Sociotehnisku sistēmu modelēšanā. Iespējams izklausās kosmiski, bet, pielāgojoties jomai, kura sirdij ir tuva, tā kļūst interesanta un reizē aizraujoša.

2008.gada maijā kopā ar studiju kolēģi un lielu Latvijas snovborda dzīves virzītāju Ievu kāpām mašīnā, lai kopā iekarotu vareno Eiropas zemi – Franciju. Francija par mūsu galamērķi tika izvēlēta divu būtisku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tā ir valsts, kur mums 3 vasaras mēnešu laikā ļauts gan sērfot okeānā, gan vēlāk snovot vienā no labākajiem vasaras slēpošanas kūrortiem – Les 2 Alpes, Mont De Lan ledājā. Otrkārt, franču valodas apguve un kultūra kopumā bija kaut kas iepriekš neizzināts.

Kopējais maršruts. 3 mēneši īstas vasaras, kas sākās jau maijā, ap 8000km, šķērsotas 9 valstis-Lietuva, Polija, Vācija, Beļģija, Francija, Andora, Itālija, Šveice, Austrija.

Lai mēs realizētu iecerēto mērķi, bija jāizkombinē nestandarta situācija un 3 mēnešu Erasmus prakse jāveic divos dažādos uzņēmumos, neskatoties uz iespējamiem sarežģījumiem, kas saistīti ar Eiropas prakšu noteikumiem utt. Lai nu kā, bijām nonākuši līdz situācijai, ka divi Francijas uzņēmumi bija gatavi mūs uzņemt – vismaz tā tika rakstīts e-pastos ;)

Atgriežoties pie brauciena. Auto bija pārpilns no A-Z, jo līdzi bija paņemts viss nepieciešamais gan vasaras, gan ziemas laika apstākļiem.

Kā smējāmies, tad līdzi mašīnā bija paņemts viss, kas mums pašiem pieder. Tāpēc brauciena laikā mašīnu vienu atstāt nevarējām.

Nepagāja ne divas dienas kopš izbraukšanas brīža, kad jau šķērsojām Parīzi, pašiem par prieku - saulrietā. Par franču kultūru dzirdēts bija daudz un dažādi viedokļi. bet šoreiz leģendas sākām izbaudīt paši uz savas ādas.

Ceļot ar auto ir nesalīdzināmi interesantāk, kā aviotransportu...


Sasnieguši Francijas pilsētu Bordo saņemam e-pastu no mūsu pirmā prakses uzņēmuma – The Natural Surf Lodge. Klēra, kas ir sērfa uzņēmuma īpašniece, mums raksta, ka diemžēl laiks viņai ir pagājis ļoti ātri un viņa neesot gatava mūs jau tagad uzņemt neskatoties uz to, ka jau esam pārsimts kilometru attālumā no galamērķa, kur bāzējas uzņēmums. Abiem uz kādu brīdi tas rada vieglu šoku, taču saprotam: Panic doesn’t help!

Ik pa laikam sanāk nobraukt gar kādu franču mazpilsētu.

Klēras negaidītais ziņojums mūs neattur tomēr doties tālāk uz Francijas dienvidrietumu pilsētiņām - Seignosse, Hossegor un Capbreton, kas kopā veido vienu no pasaulē populārākajām sērfošanas vietām. Kā vēlāk noskaidrojam, pilsētiņās bāzējas pasaulē zināmāko sērfošanas zīmolu Quiksilver, Billabong un Ripcurl vienas no galvenajām mītnēm.

Galamērķi sasniedzam tumsā. Basku kalni okeāna fonā mūs vienaldzīgus neatstāj. Skats, kas reāli iedvesmo, liek aizmirst pašu galveno problēmu – esam atbraukuši 3000 km un čik – uzņēmums mūs nav gatavs uzņemt. Vairāk priecājoties par veiksmīgo atbraukšanu atrodam mazu regeja bāriņu turpat pie okeāna, kur sērferi bauda laiku un izklaidējas.

Nakti un arī turpmākās dienas pavadām nakšņojot mašīnā pie okeāna. Pa dienu braukājam apkārt, lai iepazītu vidi un cilvēkus. Dažādos veidos komunicējam ar sērfa uzņēmumu par kura precīzu atrašanās vietu vēl nezinām. Kādā brīdī saņemam ziņu no Klēras, ka viņa tomēr ir gatava mūs satikt pēc trīs dienām un tālāk par visu runāt. Bingo! Esam tikuši pie jauna pavērsiena.
 

Vietējā pilsētiņa. Mūsu kaimiņi, kad vēl dzīvojam mašīnā stāvlaukumā pie Atlantijas okeāna.

Kad nakšņošana mašīnā pie pludmales mums sāk apnikt, atrodam vietējo kempingu, kas iekārtots dažādos nakšņošanas līmeņos. Kopumā vieta ir ļoti augstas kvalitātes, jo telts vieta maksā tikpat, cik vidēji hotelis, ap 25 eur naktī. Neliela nianse, ka telti vietējā Inter Marché lielveikalā nopērkam par 15 eur un guļammaisu par 10eur.

Kempings tiešām līmenī. Arī attiecīgas izmaksas.

Pirms tikšanās ar Klēras uzņēmumu (Natural Surf Lodge) apsvērām arī iespēju, ka mums šis uzņēmuma var neizdoties kā vajadzīgā prakses vieta, un tāpēc domājam citus iespējamos scenārijus kā, esot uz vietas Francijā, atrast jaunu prakses vietu. Šādā situācijā liels ‘pluss’ ir ceļošanai divatā un iespēja doties praksē ar kādu kopā. Pieļauju, ka mūsu situācijā, cilvēkam, kas būtu viens, varētu rasties mērena ‘panika’.

Pienāca diena, kad Klēra bija gatava mūs satikt. Adresē, kurā mīt uzņēmums, viņu neatrodam, jo kā vēlāk izrādās, tā ir juridiskā adrese, nevis fiziskā sērfa mājas atrašanās vieta. Beigu beigās nokļūstam vietā, par kuru tik daudz iepriekš domāts un runāts. Sajūtas divējādas – negatīvisms, ko uzņēmums uzbūra paši sava dzīves bardaka dēļ, bet no otras puses – tāds „whatever, kā būs, tā būs...”

Saulainas dienas pēcpusdienā kopā ar Klēru un Ievu esam tikuši līdz kopīgai sarunai pie galda, kur pārrunājam radušos pārpratumu. Ar Ievu vairāk sarunai uzsvaru liekam uz to, ka mēs patiešām esam ieradušies, lai savas akadēmiskās zināšanas liktu lietā un darbotos reālu mērķu izpildē, nevis tikai pavadīt labu laiku ;) Pavisam īsi Klēru apgaismojam par to, ko mēs katrs studējam un ko reāli protam un varam izdarīt viņas un Stefana (Klēras vīra) uzņēmuma labā.
 

Vietējā apvidū uz ielām daudz antīku auto. Daudziem pat tehniskās pases vairs neeksistējot.

Ja godīgi, tad redzēju, ka Klēra mūsu vārdiem līdz galam nenotic, un tieši tāpēc mūsos rodas papildus stimuls sevi pierādīt vēl vairāk. To, ka studenti viņas uzņēmumam pievienoto vērību nerada, viņa bija vērtējusi pēc kādas iepriekš uzņēmumā esošas franču studentes, kas pēc uzņēmuma īpašnieku stāstītā tikai rakstījusi analīzes, neradot reālu labumu!

Pagāja pāris dienas kopš ieradāmies uzņēmumā. Laika apstākļi Francijas dienvidrietumos - ļoti mainīgi. Vienā brīdī spīd saule, bet jau nākamajā var nolīt lietus mēneša norma ;) Uzņēmuma atrašanās vieta ir meža vidus, aptuveni 10min brauciens ar auto līdz okeānam. Natural Surf Lodge sevi pozicionē kā „ECO-Friendly”. Jā, vēlāk saprotam, ka tas vairāk ir biznesa triks, jo viss, kas uzņēmumā ir no ECO Friendly ir tikai atkritumu šķirošana un atrašanās vieta – mežs un apkārtējā daba ;) Tas mums, protams, netraucē, tikai rada vieglu smaidu, kā katrs izmanto savu veidu klientu piesaistei.

Atgriežoties pie reāliem darbiem. Aptuveni nedēļu pēc mūsu nobāzēšanās uzņēmumā, kas, starp citu, bija gan mūsu darba vieta, gan naktsmītne (dzīvojām aptuveni 15m2 lielā istabā virs sērfošanas inventāra garāžas) beidzot face-to-face satieku Stefanu, uzņēmuma saimnieku, kurš iepriekš nebija izrādījis interesi tikties un parunāties. Apgaismoju Stefanu par to, ko esmu iepriekš darījis Web dizaina un izstādes jomā, stāstu par mājas lapu optimizāciju interneta meklētājos, rādu dažādus grafiskos dizaina darbus un pirmās virtuālās panorāmas, kuras pavisam nesen biju sācis izstrādāt.

Šis bija mirklis, kad zināšanas vistiešākajā mērā mainīja cilvēka attieksmi vienam pret otru. Ja iepriekš franču uzņēmējs un pro sēferis bija viegli iedomīgs un nerunīgs, tad tagad bija atvēries sadarbībai par pilnu programmu. Un viss tikai tāpēc, ka kāds viņam reāli var palīdzēt.

Neiedziļināšos garlaicīgās darbu niansēs. Norunāju un vienojamies, ka izstrādāju dažādus reklāmas bannerus pludmales mājai, kas atrodas pie paša okeāna. Vēl apsolu 360 grādu virtuālās panorāmas no dažādiem uzņēmuma objektiem, kuras uzņēmums var izmantot savai interneta lapai. Mani 360 grādu virtuālie foto uzņēmumi, kuru sācis taisīt biju pavisam nesen, Stefanu iedvesmo. Viņš uztic savu pro kameras aprīkojumu, lai viss iecerētai izdotos.
Vienlaikus Ieva ar savām PR zināšanām sāk taisīt ‘promotion’ rakstu jeb ceļvedi par sērfošanu Francijā, kas paredzēts latviešu tūristiem.
 

No runām pie darbiem. 360 grādu panorāmas uzņemšanas process Sērferu namiņā.

Turpmāko dienu un nedēļu ritms kļūst tāds, par kuru bijām cerējuši un sapņojuši redzēt šo ceļojumu. Mums tiek piešķirti sērfošanas dēļi un viss pārējais inventārs, lai iekarotu okeānu. Rīts tiek pavadīts okeānā, kad mācamies sērfot. Vēlāk dodamies atpakaļ, lai aktīvi strādātu.

Okēans iedvesmo jau no pirmās sērfošanas dienas!

Strādājam atrodoties sērfa mājas atpūtas telpā, kur apkārt valda miers, neskatoties uz to, ka ik pa laikam ieslīd kāds ārzemju tūrists, kas atgriezies no pludmales. Daudz tiek runāts ar cilvēkiem. Pārsvarā visi dalās savā sērfošanas pieredzē. Mums interesantu šo vidi rada tas, ka cilvēki ik nedēļu mainās, kā tas parasti notiek tūrisms uzņēmumos!

Sērfa mājas atpūtas telpa. Vieta, kas kļūst par mūsu centrālo ofisu mēneša garumā.

Okeāns neapnīk, lai arī pavadi pie tā rītus un vakarus. Fonā basku kalni.

Ātri pienāk brīdis, kad esam pabeiguši savus pirmos darbus. Stefans ir neviltotā sajūsmā par sava uzņēmuma 360 grādu panorāmām, kurā esmu ietvēris okeānu u.c. vietējos objektus. Bez tam ir arī tapuši dažādi uzņēmuma piedāvājuma plakāti.

 

Turpinājums sekos...

Foto: Kaspars Bleikšs

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties