#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
IRĪNA KULITĀNE, NVO eksperte un mazās uzņēmējdarbības veicēja, diskusiju „Es, Latvija un ES” moderatore
, 2010. gada, 23.augusts, 2010

Iedzīvotāju debates, aizsākušās pirms vairākiem gadiem kā visu Eiropas Savienības dalībvalstu kopīga iecere rosināt cilvēkus atklātām sarunām par Eiropas esošo sociālekonomisko situāciju un drosmīgu ideju paušanai.

Par to, kā šo situāciju uzlabot, ir nonākušas jaunā fāzē – tās kļūst arvien lokālākas, šogad paredzot diskusiju iespējas 12 vietās visos Latvijas reģionos. Iespējams, ka kāds no šī raksta lasītājiem var apšaubīt šādu diskusiju nepieciešamību, uzskatot tās par lieku laika tērēšanu un tukšvārdību, taču negribētos šim viedoklim piekrist, jo pat visvērtīgākās domas un idejas paliks nerealizētas, ja to autors viens nespēs vai neuzdrīkstēsies tās īstenot un nemeklēs domubiedrus, kas viņam spētu palīdzēt.

Šā gada diskusijām izvirzītais mērķis - iesaistīt Latvijas reģionu iedzīvotājus diskusijās par ES jautājumiem un aktualitātēm Latvijā, izsakot savu viedokli par to, kādā Eiropā iedzīvotāji vēlas dzīvot un formulējot priekšlikumus, ko būtu nepieciešams darīt vietējā, nacionālajā un Eiropas līmenī, lai šādu Eiropu izveidotu – varbūt kādam šķiet tāda spēlēšanās ar demokrātiju, jo viedoklis, iespējams, ir pausts jau daudzkārtīgi, taču dzīves kvalitāte nav kļuvusi ne par mata tiesu labāka. Drīzāk otrādi – daudziem tā ir pat pasliktinājusies.
Taču šeit ir vietā uzdot sev jautājumu – kas notiks Latvijā un Eiropā tad, ja neviens vairs nepiedalīsies šādos procesos, nepaudīs savu viedokli, nenorādīs likumu veidotājiem un ieviesējiem uz sabiedrības vajadzībām? Vai vara un tās radītie lēmumi pietuvināsies cilvēkiem vai kļūs vēl tālāki nekā līdz šim?

Diskusiju ieguvums ir un būs ne tikai formulētās iedzīvotāju intereses un vajadzības. To rezultāts ir ES procesus labāk izprotoši cilvēki, iegūta drosme paust savu viedokli, lielāka cilvēku gatavība iesaistīties arī citos procesos, kur nepieciešama sabiedrības līdzdalība, augstāks atbildības līmenis par saviem vārdiem un darbiem. Lai mēs dzīvotu īstā, nevis šķietamā demokrātijā un sabiedrība būtu apmierināta ar dzīves kvalitāti, ir vajadzīgi simti un tūkstoši cilvēku, kuri var, vēlas un spēj paust drosmīgas idejas un apvienoties šo ideju īstenošanai. Diskusijas ir viens solis, viens posms šādu cilvēku atklāšanā un motivēšanā tālākai dalībai sabiedrība sociālekonomiskajos procesos. Nav metodes, kas ļautu īsā laikā, ātri padarīt uzreiz visu nāciju drosmīgu, aktīvu un atbildīgu. To var panākt tikai ar ilglaicīgu un pacietīgu darbu, strādājot ar dažiem cilvēkiem, vai reizēm pat ar vienu vienīgu.

Savu viedokli vēlos pabeigt ar kādu sen radušos Klodēla domugraudu: “Mums jārunā skaļi, lai tiktu sadzirdēti. Jārunā klusi, lai mūs uzklausītu.” Vai varu aicināt uz sarunu, lai mēs tiktu uzklausīti?

Foto: Mārtiņš Plūme
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties