#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Ko man nozīmē 9.maijs ?
, 2010. gada, 07.maijs, 2010

Lai gan jau 6 gadus esam Eiropas Savienībā, Latvijā 9.maijam ir dažādas nozīmes.
9.maijā 27 Eiropas valstīs un 501 miljons iedzīvotāju atzīmē Eiropas dienu.
Eiropā 2. Pasaules kara beigas atzīmē un kritušos piemin 8. maijā.

Tieši pirms 60 gadiem Francijas ārlietu ministrs Šūmans aicināja bijušās kara pretinieces apvienot savas ogļu un tērauda rūpniecības. Sešas Eiropas valstis atsaucās un 1957. gadā izveidoja jaunu valstu sadarbības modeli. To šodien pazīstam kā Eiropas savienību. Izdevies arī Šūmana plāns un šis sadarbības modelis nodrošinājis ilgtspējīgu mieru Eiropā. Domāju, ka ir pietiekams pamats to svinēt arī mums Latvijā.
Apjēga par to, par ko iestājas Eiropas Savienība un kāpēc mums, latviešiem, ir svarīgi, lai mūsu valsts būtu šajā valstu grupā un pastāvīgā demokrātijas skolā, man radās, nonākot tālu no Eiropas.
Indijā redzētās šokējošās ainiņas ļāva man tā pa īstam novērtēt Eiropas vērtības, kuras bieži patērējam, pat neapjēgdami un nenovērtēdami. Skolotājs sita skolēnu - cik atšķirīga var būt izpratne par cilvēka cieņu. Eiropā cieņa pret cilvēku ir augstākā vērtība.
Skaista, kādus 15 gadus jauna sieva un sirmgalvis. Sievai uz rokām - mazs bērns. Kāda vērtība ir sabiedriskai iekārtai, kur cilvēks pats lemj savu likteni! Bariņš cilvēku pasmēlās ūdeni no piegružota ūdens avota un aizgūtnēm dzēra to. Tīrs ūdens un tīra daba ir vērtības, kuras Eiropā lietojam ikdienā. Policists par sīku satiksmes pārkāpumu iekaustīja rikšas braucēju. Tiesika valsts un personu aizsardzība ir vēl viena būtiska vērtība.
Ir labi paskatīties uz Latviju un Eiropu no malas, lai saprastu, ka mums iet ļoti labi. Starp citu, ES ir tikai 11% pasaules iedzīvotāju un tas ir stiprākais tirdzniecības bloks un lauksaimniecības preču eksportētājs , kā arī nr .1 palīdzības sniedzējs pasaulē. Latvija ir daļa no Eiropas! Un mums ir ar ko lepoties!

Foto: europa.eu
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties