#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Kopenhāgena: Izšķirošais brīdis ir klāt!
, 2009. gada, 07.decembris, 2009

Šonedēļ Kopenhāgenā sācies šogad lielākais politiskais notikums. Eksperti no gandrīz visām pasaules valstīm pirmās nedēļas laikā strādās pie jauna pēc-Kioto vienošanās teksta, kuru nākamnedēļ parakstīt ierodamies gaida visus pasaules valstu līderus, Baraku Obamu ieskaitot.
Iespējams, „pateicoties” Obamam Kopenhāgenā jau apturēta žurnālistu akreditācija. Pieteikušies vairāk nekā pieci tūkstoši un mājas lapā teikts „konferenču telpu fiziskā iespēja ir izsmelta.” Pieci tūkstoši žurnālistu - tas ir aptuveni tikpat, cik Irākas kara laikā strādāja Persijas līcī.

Interese ir milzīga. Zinātnieki Kopenhāgenas vienošanos nosaukuši par zemeslodes nākotnei jebkad svarīgāko pieņemto lēmumu. 99 procenti zinātnieku nešaubās, ka cilvēka ietekme uz apkārtējo pasauli pašlaik ir nopietna. Gan izmantojot fosilo kurināmo - degvielu, plastmasu ikdienā, arvien vairāk elektrības un enerģijas, gan arvien vairāk tērējot - cērtot kokus, audzējot labību pārtikai u.t.t. Protams, ka izmaiņas dabā notikušas gadu tūkstošiem. Kādreiz zemi klājis ledus, bet Sahārā bijusi auglīga teritorija. Par spīti tam tik intensīva cilvēka darbība, ar tik augstu atstāto klimata pēdu, nav bijusi nekad.
 
Tiem, kas pievienojas klimata skeptiķu rindām iesaku padomāt no kurienes mēdiju telpā „pūš vējš” jeb kas apmaksā globālās sasilšanas kritiķu rakstus. Iedomāsimies, ka naftas industrija apsīkst. Kas notiks ar valstīm kā Alžīrija, Irāna, Lībija, Kuveita, Katara, Saūdu Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti vai Krievija. Pirmkārt, zudīs jebkāda ietekme, otrkārt daudzas no tām būs tikai tuksneša smilšu vērtas.
 
Tomēr cilvēka neoloģismam pat mūsdienu cilvēces vēsturē ir daudz piemēru. Kurš gan vēl pirms simts gadiem ticēja, ka būs divi pasaules kari, ka holokaustā nogalinās miljoniem cilvēku, ka amerikāņi metīs atombumbu, lai arī otrais pasaules karš jau būs uzvarēts...
 
Turpretī dabas brīdinājumus mēs redzam ik pa brīdim un skaidrs, ka mums cilvēkiem pat vairāk nekā putniem un kukaiņiem nepieciešama jauna un kopēja vienošanos par klimata izmaiņu mazināšanu. Daba mums savu rēķinu piestādīs. Piecdesmit, simts vai pat divssimts gadus vēlāk.
 
Diemžēl jau šobrīd skaidrs, ka Kopenhāgenā pieņemt līguma ietvaros, kurā pasaules temperatūra nākamajos piecdesmit gados nepaaugstinātos par vairāk kā diviem grādiem pēc Celsija, neizdosies. Pārāk daudz valstu un dažādas intereses. Bet varam būt droši, ka Dānijas galvaspilsētā panāktais būs būtisks solis mūsdienu pasaules valstu rīcībā un atbildībā, domājot par to, ko uz šīs planētas mēs atstājam aiz sevis.
 
P.S. Uz Kopenhāgenu dodas arī Vides Faktu filmēšanas grupa un raidījuma kolektīvs jau šobrīd novēl izdevušos un gaišus Ziemassvētkus, labākas mūsu zemes nākotnes vārdā!
Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties