#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Kurš iznīcināja cukura nozari Latvijā?
, 2009. gada, 24.novembris, 2009

Latvijas cukurrūpniecībai ir sena vēsture: vecākā cukurfabrika tika dibināta 1784. gadā un tā darbojās septiņdesmit gadus,- līdz 1854. gadam, kad pārtrauca ievest niedru jēlcukuru. Cukura iegūšana no cukurbietēm Latvijā sākās tikai pēc Pirmā pasaules kara.

1926.gada 14. novembrī Jelgavas pievārtē sāka darbu 1. Latvijas cukura fabrika. 1932. gada 22. oktobrī darbu sāka cukurfabrika Krustpilī, bet 1933.gadā uz bijušās kara ostas mīnu laivu būvētavas bāzes nodibināja Liepājas cukurfabriku. Dažos gados Latvija bija ieguvusi savu cukura rūpniecību, kuru tagad, arī dažos gados, zaudējusi. Kāpēc?

2004. gadā Pasaules Tirdzniecības organizācija pieņēma ES saistošu lēmumu, pieprasot tirgus atvēršanu cukuram no 49 pasaules nabadzīgākajām valstīm. Tas nozīmēja, ka līdzšinējā veidā cukura nozare vairs darboties nevarēs. Valstīm, kurās ražoja cukuru,  tika piedāvāts izvēlēties: 1) pārprofilēt ražošanu un cukura vietā no cukurbietēm ražot, piemēram, bioetanolu; 2) turpināt  ražošanu un konkurēt brīvā tirgū; 3) slēgt rūpnīcas un atteikties no cukura kvotas, pretī saņemot kompensācijas un palīdzību restrukturizācijā. Latvijas cukurfabriku īpašnieki, atturoties no jebkādiem skaidrojumiem, izvēlējās saņemt ES kompensācijas un tiem piederošās cukurfabrikas Jelgavā un Liepājā slēgt, cukurfabrika Jēkabpilī tika slēgta jau agrāk.
 
Var, protams, vaicāt par viņu patriotismu, tiesa, tikpat labi šādu jautājumu var uzdot jebkuram uzņēmējam, kurš nolēmis savu veikalu likvidēt vai pārdot.
 
Jelgavas un Liepājas cukurfabriku īpašnieki kompensācijās saņēmuši 27,2 miljonus latu. Ar ražošanas pārtraukšanu saistītais atbalsts pienākas arī pašvaldībām (Jelgavas 1,6 miljoni latu, Liepājas 0,96 miljoni, novadu pašvaldībām – 3,4 miljoni). Par šo naudu pašvaldības jau remontē un top "cukura ceļi". 333 zemnieki, kuri audzēja cukurbietes, kompensācijās saņēmuši 19,1 miljonu latu.
 
Nesen parādījās ziņas par nodomu atjaunot cukura ražošanu Latvijā - pie Iecavas stacijas. Kaut arī Latvijas cukurfabriku īpašnieku izvēles rezultātā Latvija ES iekšējam tirgum cukuru varēs ražot tikai 2015.-2016. gadā, tomēr pieci gadi nav ilgs laiks, ja jāsāk no nulles. Gribētos tikai, lai visnotaļ apsveicamie mēģinājumi attīstīt rūpniecisko ražošanu, it īpaši tagadējās krīzes apstākļos, tomēr balstītos uz reālu skatu nākotnē, valdības vai valdību ilgtermiņa atbalstu un drošiem aprēķiniem.

Blogs pārpublicēts no laikraksta "Latvijas Avīze" ar autores atļauju.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties