#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Latviešu rokdarbi Milānā
, 2010. gada, 13.augusts, 2010

Trīs latviešu sievietes -Vita Sils, Dace Bērziņa un Krista Kovrigina - šogad 5.maijā Milānas vecpilsētā atvēra savu veikalu ar nosaukumu Ophra. Veikala plauktos var atrast latviešu rokdarbus – linu galdautus, aizkarus, apģērbus, galda sedziņas un citas lietas. Vita un Dace strādā Rīgā dažādos uzņēmumos par grāmatvedēm, bet Krista dzīvo Milānā un ir Ophras veikala pārdevēja, mārketinga speciāliste un vadītāja.

Lielāko daļu no veikala piedāvājuma klāsta veido galda tekstils tie ir lina galdauti, celiņi ar mežģīņu rakstiem abos galos un sedziņas. Vita skaidro: Itālija ir senu kultūras tradīciju zeme, tur pusdienot visai ģimenei pie viena galda joprojām ir ikdienas pasākums. Pat uzņēmēji pusdienas pārtraukumā, kas parasti ilgst divas stundas, no savām firmām dodas pusdienot uz mājām. Par pusdienām rūpējas ģimenes sievietes. Latviešiem izzūd tradīcija nesteidzoties sēdēt pie liela ģimenes galda, tāpēc galda sedziņas vairs nav cieņā, bet itāliešiem tās joprojām interesē.

Dace piebilst: Diemžēl mēs esam pazaudējuši spēju dzīvot lēnām, bet pa lielam jau neko nevar nokavēt. Kad esmu Latvijā, arī pati neapzinoties sāku dzīvot straujāk. Itālieši visu dara daudz nesteidzīgāk un pamatīgāk, viņi nesaprot, kāpēc mēs visu laiku tā steidzamies – mēneša laikā dabūjām gatavu veikalu no idejas līdz atvēršanai. Itālieši skatījās uz mums ar zināmu interesi, kas mums tur sanāks. Izdevās, jo apkārt ir cilvēki, kurus aizrauj ideja un kuri ir gatavi palīdzēt ne jau lielās peļņas dēļ. Mums paveicās ar mākslinieku Ģirtu Kalniņu, kurš veikalu ieraudzīja tikai no mūsu stāstiem un skopām amatieru fotogrāfijām. Mēbeles bija gatavas jau pēc pāris nedēļām. Tagad ikviens, kurš ienāk mūsu veikalā, izsaka komplimentus gan par preci, gan interjeru – smagnējā koku un gaisīgā stikla apvienojumu mēbelēs.

Vita atceras, ka reģistrēt savu uzņēmumu Milānā nebija viegli. Pie statūtu parakstīšanas un firmas dibināšanas klāt bija vēl 11 cilvēki, jo tur ir vajadzīgi liecinieki un tulks. It kā Itālijā cilvēki strādā tāpat kā mēs, Eiropas Savienībā regulas ir tās pašas, bet realitātē daudz kas ir citādi. Itāliešu valoda uz to brīdi bija saprotama tikai Kristai, tagad arī Dace un Vita apgūs valodas pamatus.

 

Piedzīvojumi bijuši arī meklējot firmai vietējo grāmatvedi. Itālijā grāmatveža amats ir augstu godāts, grāmatvedis ar juristu firmā ir viena līmeņa speciālisti. Pārsvarā grāmatvedība ir ārpakalpojums, grāmatveži ir vīrieši un viņu palīdzes – sievietes. Vita teic: - Mums kā grāmatvedēm Itālijas amata brāļu augstais statuss un atalgojums bija pārsteigums, ja pirmais grāmatvedis par saviem pakalpojumiem, maza veikaliņa apkalpošanu, Milānā prasījis 8 000 euro gadā, tad netālā pilsētiņā no Milānas to pašu darba apjomu grāmatvedis bija gatavs veik par 3 000 euro gadā. Pie tam darbinieku algām ir cits grāmatvedis, tur esot nepieciešamas specifiskas zināšanas.

Vienlaikus ar darbībām Milānā bija jāmeklē tautas daiļamata meistari tepat Latvijā, ar kuriem varētu sadarboties. Vita turpina: - Brīvdabas muzeja Vasarsvētku tirdziņā iepazināmies ar dažādiem rokdarbniekiem un aicinājām viņus uz sadarbību. Dažs piekrita, dažs atteicās, bet dažu labu nācās pārliecināt. Protams, ka mēs labprāt uzreiz samaksātu meistaram par darbu, bet brīvo līdzekļu mums nav tik daudz, tāpēc ņemam preci uz realizāciju. Mēs piedāvājam Milānai pārsvarā Latgalē darinātus linus. Mūsu sadarbības partneri ir dažādi, internetā atradām audēju Janetu, kuras meistarību apliecina pasūtījumi linu aizkaru aušanai no eksprezidentes Vairas Vīķes Freibergas un prezidenta Zatlera kundzes. Pie Limbažu amatniekiem mums ieteica aizbraukt viņu konkurenti no Jēkabpils. Kas pats par sevi arī ir netipisks gadījums.

 

 - Itālijā lielveikali ir domāti tūristiem, viņiem pašiem patīk privātas attiecības ar pārdevējiem mazos veikaliņos. Arī mūsu veikalam jau ir izveidojusies sava klientūra – tantiņa ar Gucci maisiņu katru dienu ienāk apjautāties, kā Kristai iet, un ik pa laikam viņa nopērk lina salvetītes. Krista veiksmīgi ir apguvusi tantiņas suņu, kaķu un bērnu vārdus, lai vienmēr uzmanīgi varētu sekot līdzi notikumiem tantiņas dzīvē. Viens pāris nāca pirkt linu drēbītes savam mazulim un nesen esot priecīgi paziņojuši, ka gaida otru mazuli.

Vita: - Mēs cilvēkus satiekam īstajā laikā un īstajā vietā, tikai brīžiem nesaprotam, kāpēc tā notiek. Kad mums jau bija ideja un gribējām saprast, kā reģistrēt savu uzņēmumu, es iestājos Latviešu asociācijā Itālijā un iepazinos ar asociācijas vadītāju Stefano Scardanzan. Viņš joprojām mums ļoti palīdz. Ja kāds no Latvijas uzņēmējiem vēlas uzsākt savu biznesu Itālijā, mēs savukārt labprāt palīdzēsim viņam ar padomiem. Arī uz Latvijas vēstniecību, kas atrodas Romā, rakstījām vēstuli, bet pagaidām atbildi vēl neesam saņēmušas. Mūsu veikals kalpo arī kā birojs, kur satiekas Milānas latvieši. Daudz nāk latviešu studenti vienkārši parunāt latviski. Latviešu puisis reiz nokavēja lidmašīnu un, nezinādams, kurp doties, atnāca pie mums.

( Pēc Latvijas Avīzes raksta Latgales lini Milānā  š.g. 13.08)

 Attēlā - Krista Kovrigina ,veikala Ophra saimniece

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties