#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Malmo konference - vēl viena e-Līdzdalības diskusija
, 2009. gada, 01.decembris, 2009

Mazā Malme blakus lielajai Kopenhāgenai uz vienu nedēļu bija nokļuvusi uzmanības centrā, vismaz ES un e-pārvaldības pasaulē. Kāpēc Malme ar zosu maltītēm (starp citu bija lieliska uzņemšana) un ne lielā Kopenhāgena, jo tas bija viens no galvenajiem notikumiem Zviedrijas ES prezidentūras grafikā?

Man bija iespēja piedalīties pre-conference (konferencē pirms Ministru konferences), kurā galvenokārt runāja par sabiedrības iesaistīšanu. Konferences gaitā bija dažas interesantas diskusijas par sociālo mediju lietotāju psiholoģiju un kas no tā jāmācās sabiedriskajām organizācijām. Ļoti iedvesmojoša man likās Liz Azyan, kura ir viena no nedaudzajām doktorantūras sociālo mediju studentēm. Tik daudz labu ieteikumu un praktisku piemēru, un tik maz vēlēšanās no valdības pārstāvju puses zālē pieņemt izmaiņas. Protams, man vairāk simpatizēja lietotāju puses pārstāvji.

Tomēr jāsaka, ka Somijas pieeja šķita galvas tiesu pārāka ikvienam, kad Ms Katju Holkeri, augstā pārstāve no Somijas Finanšu ministrijas, iepazīstināja ar savu stratēģiju par to, kā Somijā diktē sociālo mediju izmantošanu pārējām ministrijām. Rīcība orientēta uz izmaksu ietaupījumu, bet galvenais - web2.0 veicina regulējumu racionālāku pieņemšanu, dialogu un iesaistīšanu. Somija rīkojas pretēji ieteikumiem pieiet jautājumiem tā teikt „no apakšas”, atbildot pilsoņu aktivitātei, bet Somija ir Somija, un šāda vagara pieeja tur strādā labāk. Konferences gaitā komentēšana notika arī mikroblogos, pasekojiet #eGov, #preConference twitterī.
Dzīvē bija vēl interesantāk, kad varēja sekot Twitter diskusijai un konferences diskusijai, lai pārliecinātos, ka uz skatuves sarunas noritēja visai cerīgi un pozitīvi (kā vienmēr konferencēs), bet twitterī pārsvarā skeptiski vai tieši atbildot uz runātāju teikto. Retorisks jautājums – vai pārvaldība būtu īstāka, ja interneta sarunu instrumenti tiktu iekļauti valsts portālos vai savienojumā ar tiem?
Ministru konference pieņēma Ministru deklarāciju, , kas tiks īstenota ES valstīs. Arī Latvijas reģionālās attīstības ministrs ir parakstījis šo dokumentu. Es zinu, jo redzēju viņu koridoros kopā ar ministrijas delegāciju. Kas varētu ministrijā mainīties pēc šīs deklarācijas parakstīšanas? Visinteresantākais valdības konferencē bija pasaulē zināmu web2.0 speciālistu komentāri par šo deklarāciju. Pārsteidzoši cerīgi un pozitīvi, un ļoti aprakstoši, kas mainīsies, ja vienošanās stāsies spēkā. Pārbaudiet programmu un skatiet videoierakstus. Īpaši iedvesmojošu runu teica Don Tapscott, Wikinomics, Grown up digital un citu grāmatu autors.
Interesants jautājums bija aizskarts diskusijā par uzņēmējdarbības attīstību un e-pakalpojumu, jo acīmredzot visas valdības ir parakstījušas pakalpojuma direktīvu, kur viens no punktiem liek visām dalībvalstīm nodrošināt vienu piekļuves punktu, kurā var izveidot biznesa darbību citā valstī. Pakalpojums, dabiski, būtu virtuāls. Tā, piemēram, uzņēmējs pirms došanās uz Latviju pārbauda pakalpojumus tiešsaistē un uzzina detaļas, ieteikumus utml. Lieliska iespēja! Jo īpaši mazākām valstīm, kur birokrātija pēc definīcijas ir mazāka. Lieliska iespēja IT uzņēmumiem atrast biznesu ap šo iniciatīvu! Sekojot grafikam, šādām "vienas pieturas aģentūrām" izveidotām ārvalstu uzņēmumiem vajadzētu darboties visās dalībvalstīs sākot no 2010. gada janvāra. Es pie sevis nodomāju, ka šis process precizēt reģistrācijas un palīdzību ārvalstu uzņēmumiem, ļaus arī noskaidrot procesus vietējiem uzņēmumiem.
Vēl viens interesants paralēls notikums bija atvērtās deklarācijas prezentācija (sk. video šeit), kas ir nozares deklarācija, lai atbalstītu ePārvaldību. Tā kā nozares iniciatīva nenāk no oficiālo iedzīvotāju pārstāvjiem, Eiropas Komisija veica pārsteidzoši pozitīvu soli, ļaujot nozarei sniegt prezentāciju oficiālajā programmā. Sesija bija īpaša, jo pēc parādītā video ar deklarācijas līdzjutējiem, auditorija aizdegās aplausos. Pēc Ministru konferences notika Populārā konference, kurā nozares dalībnieki apsprieda vienotas darbības, lai mainītu valdības attieksmi jautājumos kur nepieciešams padarīt informāciju pieejamu.
Visskaistākais, ka jūs varat redzēt runas paši un sniegt savu spriedumu, jūs varat twitterot interesantākās saites un blogot par secinājumiem, idejām. Vai tas nav labākais veids, kā mainīt situāciju apkārt? http://www.egov2009.se/programme/

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties