#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Nopietni pa jokam par studijām un ballītēm Erasmusā
, 2009. gada, 09.novembris, 2009

Rutīnas novērošanu ikdienas kārtībā uzskatu par priekšvēstnesi tam, ka pilnībā esmu aklimatizējusies, iedzīvojusies Erasmus apmaiņā un varu pievērsties domām par studijām, to izvēli, atbildību un nepieciešamību.

Neskatoties uz to, ka pagājis pusotrs mēnesis, kopš mācību sākuma, universitātē jau tiek runāts par eksāmenu kārtošanu un semestra beigām. Arī manas domas pievēršas vērtēšanai un salīdzināšanai ar to, ko biju gaidījusi no apmaiņas programmas un vai es atspēkoju Erasmus programmas, Latvijas Universitātes un savas valsts cerības, izvēloties mani par apmaiņas dalībnieci.

Erasmus programmas, kas domāta studējošo apmaiņai, galvenie mērķi ir studentu mobilitātes veicināšana un sadarbības veidošana. Starp mums runājot, šie mērķi ir pakārtojami zem cilvēcisku attiecību veidošanas gan studējošo starpā, gan starp studentiem un pedagogiem, kā arī universitātes administrāciju. Visiem zināms, ka attiecības labāk veidojas neformālā vidē un sarunās. Ja ar pasniedzējiem gluži neformāli neizdodas rast sadarbību, tad ar universitātes biedriem gan. Un tāda jau ir visas programmas būtība. Pēc manām domām esmu izveidojusi labas attiecības ar vairumu savu studiju biedru. Galvenokārt, kopā apmeklējam pasākumus, citreiz arī viesojamies viens pie otra. Ikdienā jau gluži nerunājam par mobilitāti un izglītības daudzveidību citās valstīs, tāpēc jauki, ka Hogeschool Universiteit Brussel organizē visu sadarbības partneru augstskolu prezentāciju dienu. Jāprezentē gan sava universitāte, gan valsts, kuru pārstāvam. Izskatās, ka Latviju pārstāvēšu viena, toties ceru, ka manu iniciatīvu atbalstīs Briselē esošās Latvijas pārstāvniecības ar saviem reprezentatīvajiem materiāliem un spēšu cittautiešus pārliecināt, cik jautri un iedvesmojoši ir studēt Latvijā un cik daudz dažādu studiju iespēju mēs varam piedāvāt. (Ja kāds lasītājs pie šī teikuma atļausies iespraukties ar savu nievājumu, tad aicinu uz sarunu pie tējas tases. Pie tiem apstākļiem, kādos ir Latvija, mēs spējam piedāvāt konkurētspējīgas laboratorijas, izcilu ekspertu zināšanas un sinerģiju studiju procesā kopumā. Katrs no mums to var izmantot, bet to eksistence ir jāapzinās.)

Savstarpējās sarunās gan ar kursa biedriem, gan citu jomu pārstāvjiem jāatbild uz jautājumu, kāpēc esmu izvēlējusies studēt ekonomiku un vadībzinības. Uzreiz piebildīšu, ka programmas pirmajos divos gados ir līdzīgas, tāpēc atļaujos teikt, ka mācos abas, jo interese arī aptver abas jomas. Lai spētu pieņemt lēmumu, kas pakārtots zem vadībzinībām, ir lietderīgi, ja vadītājs apzinās situāciju arī ekonomikas kontekstā. Toreiz pēc vidusskolas izvēlējos studēt ekonomiku un vadībzinības, jo jau vidusskolā ievēroju, ka šo jomu mācības man ir kā izaicinājums. Vadībzinību programma sevī ietver daudzu jomu kompleksu (makro un mikro ekonomiku, filozofiju, ētiku, psiholoģiju, matemātiku, stratēģijas mācību u.c.). Kad esmu ekonomikas studentu lokā, man citreiz nav pārliecības, ka tie universitātē gūtās zināšanas reiz pielietos dzīvē. Bet ne es esmu tā, kurai tiesības kategorizēt citu cilvēku dzīvi. Pārsvarā šeit ir gudri cilvēki. Studiju līmenis šeit manās acīs ir augsts, un apkārtējie mācībām līdzi tiek, īpaši neiespringstot. Manuprāt, citreiz studentiem pietrūkst vīzijas tam, kur iegūtās zināšanas izmantot. Vērojot citus un dzirdot citu studiju programmu pārstāvju izmestos jokus, ka tagad ir krīze, tāpēc visi mācās ekonomiku, sanāk vērot arī sevi. Un tad es atceros, ka man ir svarīgi iegūt zināšanas, lai es spētu saprast, kā palīdzēt savai valstij. Kāpēc man rūp, kas notiek ar valsti? –Tāpēc, ka es tur dzīvoju un ticu, ka manos spēkos ir uzlabot vidi, kurā es dzīvoju. Šobrīd trūkst tikai zināšanu.

Atzīšos, ka līdz manām acīm un ausīm atnāk tikai drumslas no Latvijas ziņu aktualitātēm. Varētu taisnoties par aizņemtību ar studijām un padziļināto interesi par to, kas notiek man apkārt, bet tie būtu tikai māņi. Patiesībā esmu mazliet attālinājusies, bet pie šī komata arī apsolos, ka centīšos sekot līdzi tam, kas notiek dzimtenē, vairāk.

Pirmās domas, ka Briselē ir augstākā māksla un par to arī daudz jāmaksā, nebija aplami, tomēr mani priecē, ka studentiem tomēr ir iespēja arī par mazākiem līdzekļiem apmeklēt izrādes, operu un koncertus. Lielākās kompānijas, kas piedāvā biļetes vienmēr padomā par atlaidēm studentiem un par „pēdējās minūtes” biļetēm, kuras tiek izpārdotas notikuma dienā neilgi pirms uzstāšanās. Tāpat ir iespējams nopirkt komplekso 10 braucienu vilciena biļeti un doties jebkurā virzienā Beļģijas robežās. Esmu dzirdējusi arī par sporta iespējām studējošajiem, bet par to vairāk uzzināšu un varēšu rakstīt, kad būšu izmēģinājusi. Varbūt domāsiet, ka esmu Briselē, lai studētu, nevis domātu par izklaidēm, tomēr tam, lai cilvēks spētu ar lielāku kapacitāti pievērsties mācībām, ir jānodrošina gan atpūta prātam, gan fiziska izkustēšanās.

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties