#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Pakariet žurnālistus, bet par ko?
, 2010. gada, 07.jūlijs, 2010

Visiem ir ko teikt, rokas paceltas, balsu murdoņa, visapkārt mētājas žurnāli un avīzes no visas Eiropas. “Žurnālisti nestāsta par Eiropu, jo viņi domā, ka tas mūs neinteresē! Citiem stāstiem kā vien skandāliem un baiļu vairošanai medijos nav iespēju iekļūt! Eiropas Savienībai nav nekā interesanta, ko piedāvāt, tāpēc tā neparādās nacionālajos medijos! Žurnālisti tikai pārkopē ziņas no starptautiskajām ziņu lentām!”

Degsme pieaug, jo visiem ir, ko teikt, un visi ir gatavojuši mājas darbu – noskaidrot, kas parādās medijos par Eiropas Savienības jautājumiem vairāk nekā 15 valstīs, kurās dzīvo semināra dalībnieki. Esam Sārnatē, Ventspils novadā darbnīcā “Eiropieši, pazīstot Eiropu”. Olivers, žurnālists no Rumānijas nu jau 15 gadus strādā reģionālajā avīzē un ir pat ieguvis balvu par Eiropas jautājumu atspoguļošanu. Viens no viņa labākajiem rakstiem – intervija ar zemnieku par to, ka Eiropas Savienība vairs neļaus nokaut cūkas tradicionālajā veidā ar nazi, bet gan ieviesīs elektrošoku. Zemnieks dusmās piesola Briseles ierēdņus pašus nokaut, ja nāks viņu sodīt. Bet nu Olivers pats paliek dusmīgs – vai tiešam žurnālisti nepietiekami atspoguļo Eiropas jautājumus? “Labi, pakariet mūs, bet vismaz pasakiet, par ko!” viņš joko.

Pie sienas pieliktā Eiropas karte parāda, kur ir dzimuši, dzīvojuši un strādājuši semināra dalībnieki. Punktiņi nosedz visu Eiropu no Dublinas līdz Stambulai un no Rodas līdz Helsinkiem. Eiropas pieredze bija vienīgais priekšnoteikums dalībai seminārā, kurā mēģinām noskaidrot, kāds, mūsuprāt, ir ideālais veids, kā atspoguļot Eiropu medijos.

Vai es gribētu lasīt par bēgļu problēmām, kas skar Maltu? Vai es gribētu uzzināt, ko vairāk par atpūšanās iespējām Ļubļanā? Vai es gribētu zināt, ko grieķi paši domā par krīzi Grieķijā? Bet varbūt es gribētu izlasīt ko vairāk par dažādiem eiropiešiem? Piemēram, par vīru, kas zaudēja derībās un dabūja apceļot Īriju, stopojot ar ledusskapi. Vai tas būtu ikmēneša žurnāls vai mājas lapa? Vai pielikums kādai avīzei? Un kādā valodā?

Dažu dienu diskusiju laikā pie vienota secinājuma, protams, nonākt ir grūti. Ir dalībnieki, kuri domā, ka drukātajai presei vispār nav nākotnes, ir tādi, kas domā, ka mediju īpašnieki diktē redakcijas darbu atkarībā no finanšu ienākumiem un tāpēc Eiropas lietām nav izredžu. Taču galvenā problēma, ar ko ir jāsaskaras ir tā, ka katra reģiona vai valsts iedzīvotāji grib zināt to, kas viņiem ir tuvs un saprotams. Ziņas ir interesantas, ja tajās ir kas jauns un man svarīgs. Taču Eiropā nav vienas sabiedrības, nav vienas mediju telpas, skaidru, kopīgu problēmu, ar ko varam identificēties. Diskusiju par Eiropas jautājumiem pārsvarā veido 27 nacionālās diskusijas, kas ir nevis Eiropas diskusija, bet gan nacionālo diskusiju apkopojums.

Eiropieši, kā tie, kas piedalījās šajā seminārā, ir izmantojuši iespēju studēt, strādāt vai ceļot citā Eiropas valstī. Viņi redz kopīgās un atšķirīgās lietas dažādās valstīs un var par tām sarunāties kopīgās valodās (ne tikai angļu!), viņi jūtas ne tikai savas valsts pilsoņi, bet arī eiropieši un tāpēc brīnās, kā tas ir iespējams, ka medijos neparādās nekas vairāk par, piemēram, Eiropadomes tikšanos kā vien tā sauktā “ģimenes fotogrāfija” vai arī neliels rakstiņš ekonomikas sadaļā. Tātad pieprasījums ir, bet vai tas ir pietiekams, lai nodrošinātu piedāvājumu? Vai krīzes iespaidā 700 žurnālisti, kas no Briseles atsaukti mājās, pēckrīzes periodā atgriezīsies, lai atkal rakstītu vai raidītu par Eiropas jautājumiem? Vai pietiek ar Inu Stradiņu, kas ir vienīgā Latvijas mediju pārstāve Briselē, lai atspoguļotu ES jautājumos, lai vai cik čakli viņa strādā?

Dalība šajā darbnīcā deva daudz vielas pārdomām un tāpēc paldies ES Mūžizglītības programmai par iespēju rīkot Grundtvig darbnīcu Latvijā, kurā uzzināt vairāk un piedalīties Eiropas diskusijā!

Foto: Conchi Gallego un Maria Bakari

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties