#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Par baltmaizi, kas pati nekrīt no gaisa
, 2009. gada, 28.maijs, 2009

Apritējuši pieci gadi, kopš Latvija iestājusies Eiropas Savienībā (ES). Lai arī daļa iedzīvotāju Latvijas dalību ES vērtē negatīvi, tomēr, skatoties no ekonomiskā viedokļa, Latvija un tās iedzīvotāji ir ieguvēji no iestāšanās ES. Piecu gadu laikā pieaudzis Latvijas iedzīvotāju ienākumu līmenis – patlaban vidējā alga un vidēja vecuma pensija ir vairāk nekā divas reizes lielāka nekā 2004.gada sākumā. Nenoliedzami, ka būtisks bijis arī patēriņa cenu kāpums, patēriņa cenām palielinoties par vairāk nekā 50%, tomēr ienākumu pieaugums bijis straujāks nekā cenu kāpums, līdz iedzīvotāju dzīves līmenis ir paaugstinājies, un par to runā ne tikai skaitļi. Latvijas iestāšanās ES ir pozitīvi ietekmējusi iedzīvotāju iespējas uzlabot savas dzīves apstākļus, dzīvot labākā un lielākā mājoklī, braukt ar jaunāku auto, atļauties ceļot un aplūkot tuvākas vai tālākas zemes.

Līdz ar pievienošanos ES, Latvijā strauji ieplūda ārvalstu investīcijas, iedzīvotājiem un uzņēmējiem daudz pieejamāki kļuva kredīti, samazinājās banku pievienotās procentu likmes kredītiem latos un ārvalstu valūtās. Ātrāki un lētāki kļuvuši pārrobežu naudas pārskaitījumi, norēķināties par precēm un pakalpojumiem ir kļuvis daudz vienkāršāk. Turklāt Latvijas dalība ES ļauj uzņēmējiem un iedzīvotājiem izvēlēties, vai izmantot pašmāju finanšu iestāžu pakalpojumus, vai arī iegādāties tos kādā citā ES dalībvalstī. Pie pozitīvajiem faktoriem jāmin arī dalībvalstu iedzīvotāju iespējas brīvi pārvietoties ES telpā un strādāt citās ES dalībvalstīs. Būtisks ieguvums no dalības ES ir arī Latvijai piešķirtie ES fondu līdzekļi, ar kuru palīdzību jau veikti uzlabojumi transporta infrastruktūrā, remontēti autoceļi, novirzītas investīcijas lauku attīstībā, modernizēti dažādu nozaru uzņēmumi un paaugstināta to konkurētspēja.Jāatzīst gan, ka nav izmantotas visas iespējas, lai Latvijas ekonomika gūtu vislielāko labumu no dalības ES, un fondu līdzekļi ne vienmēr izlietoti efektīvi. Turklāt līdz ar dalību ES un papildus funkciju uzņemšanos tika uzaudzēts milzīgs valsts pārvaldes aparāts, neefektīvi izlietojot valsts līdzekļus, valdība savlaicīgi nepiebremzēja patēriņu un kreditēšanu, tāpat tika palaista garām iespēja jau 2008.gadā ieviest eiro, kā rezultātā Latvijas ekonomikā vērojama ļoti strauja lejupslīde. Dalība ES ļauj cerēt uz ātrāku krīzes pārvarēšanu, turklāt tuvākajos gados Latvijai ir iespējas apgūt ES fondu līdzekļus vairāk nekā četru miljardu eiro apjomā, kas varētu būt labs atbalsts Latvijas ekonomikas stabilizācijā. Tomēr ES nav vieta, kur baltmaize krīt no gaisa, tā ir iespēja, kas jāizmanto. Tikai ar pašu smagu darbu varam attīstīt tautsaimniecību un uzlabot savus dzīves apstākļus.

/>
Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties