#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Skaitļu mīkla
, 2009. gada, 01.jūnijs, 2009

Latvijas ārlietu ministrs Māris Riekstiņš nesen publiski izteicās, ka iedzīvotāju zemais atbalsts Latvijas dalībai Eiropas Savienībā viņam esot “zināma mīkla”. Piecu gadu dalības jubileja patiesi sniedz iemeslu pārdomām, kādēļ 61 procentam igauņu un 55 procentiem lietuviešu, kuri savas valsts dalību ES novērtē pozitīvi, piekrīt tikai 27 procenti mūsu valsts iedzīvotāju. Nedomāju, ka tajā patiesi būtu kaut kas ļoti mīklains. Tā patiesībā ir ilgākas tendences pazīme, kura būtu jāapskata šodienas Latvijas politiskās kultūras kontekstā.

Iesākumam dažas lietas par interesantiem aptaujas skaitļiem [1]. Pirmkārt, lai arī eirooptimistu skaits pie mums patiesi ir pats mazākais no visām dalībvalstīm, latvieši noteikti nav arī lielākie eiroskeptiķi. Negatīvi valsts dalību ES vērtē tikai 21% (tikpat, cik Ungārijā, Kiprā, Austrijā un Francijā), turpretī Lielbritānijā tā spriež veseli 30%. Latvija izceļas ar neitrālā vērtējuma īpatsvaru: 49% valsts iedzīvotāju nevērtē dalību nedz kā labu, nedz kā sliktu.Ja mūsu politiķi mazliet rūpīgāk paanalizētu Eirobarometra aptaujas, viņi noteikti ievērotu arī citas interesantas lietas. Piemēram, šajās aptaujās runa nav vienīgi par ES novērtējumu, bet arī par uzticēšanos tai, un te pozitīvo atbilžu īpatsvara ziņā Latvija ar saviem 44% ir tuva ES valstu vidējam rādītājam (47%) – atšķirībā no uzticības savas valsts valdībai, parlamentam un partijām, kur Latvijas rādītāji ir divas līdz pat četras reizes zemāki par vidējo. Taču pavisam interesanta aina paveras attiecībā uz viedokļiem par suverenitātes deleģēšanu. Ticiet vai nē, bet visās no nosauktajām politikas nozarēm (nodokļi, pensijas, izglītība, bezdarbs, vide, imigrācija, noziedzība, ārlietas, aizsardzība un terorisms), latvieši vēlas lielāku ES klātbūtni, nekā vidējais ES pilsonis. Citiem vārdiem, vidējā Latvijas pilsoņa viedoklis par ES varētu būt apmēram šāds: Savienība nav ne laba, ne slikta, tā ir tāda, kā tā ir. Uzticēties tai diez ko nevar, taču kopumā tā ir krietni uzticamāka par mūsu pašu valdītājiem. Lai kādi viņi tur Briselē arī nebūtu, tomēr nebūtu slikti, ja viņi vairāk pieskatītu mūsējos, citādi tas viss labi nebeigsies.Šāda attieksme var patikt un var nepatikt. Taču būtu aplami apgalvot, ka tā ir kaut kādā ziņā iracionāla vai “mīklaina”. Riekstiņam ir pilnīga taisnība, ka ES zemajā popularitātē ir vainojama pašmāju politiķu nepārtrauktā atsaukšanās uz “Brisele prasa” nepopulāru un nesaprotamu lēmumu gadījumos – īpaši tādēļ, ka šī atsaukšanās faktiski nozīmē publisku atzīšanos nespējā ietekmēt Briselē notiekošo. Taču ir jāiet vēl tālāk, pēc “A” pasakot arī “B”. Proti: valsts dalība ES līdz šim Latvijā lielākoties ir tikusi uztverta kā elites projekts, un, elites reitingiem krītot bezdibenī, tie rauj sev līdzi arī ES popularitāti.


[1] Pēc Standard Eurobarometer 70 datiem, sk. http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb/eb70/eb70_en.htm
/>/> />
Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties