#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Vai eiro piedzīvos 2015. gadu?
, 2010. gada, 29.maijs, 2010

Apmēram tā bija formulēts jautājums skatītājiem LTV raidījumā "Sarkanā līnija", kurā pagājušajā pirmdienā biju aicināta piedalīties.

Nav noslēpums, ka eiro piedzīvo grūtības: tā kurss attiecībā pret ASV dolāru ir samazinājies, Grieķijas līdzšinējā bezatbildīgā finanšu politika liek eirozonas valstīm mobilizēties kopējās valūtas apdraudējuma mazināšanai. Ir pieņemts lēmums par neredzēti liela – 750 miljardi – stabilizācijas fonda izveidi. Grieķija saņems aizdevumu – tāpat kā to saņēma Latvija – un, arī tāpat kā Latvija, samazinās tēriņus valsts pārvaldes uzturēšanai, palielinās nodokļus, veiks vēl citus pasākumus, lai jau šogad strauji mazinātu budžeta deficītu, bet tuvākajos gados to spētu noturēt Māstrihtas kritērijos paredzētajās robežās.

Aizraujoties ar eiro šābrīža grūtību uzskaitīšanu, nereti izpaliek plašāks skatījums uz lietām. Atcerēsimies, ka vēl pavisam nesen ASV dolārs piedzīvoja strauju kritumu attiecībā pret eiro – kad sāka brukt aizokeāna nekustamo īpašumu tirgus. Tas gan nevienam nelika runāt par dolāra sabrukumu. Krīze ātri vien sasniedza Eiropu, uzskatāmi parādot, ka pasaules ekonomikas tik tiešām ir cieši saistītas un ka globalizācija ir realitāte, nevis žurnālistu izdomājums. Atcerēsimies mazliet senāku vēsturi – laiku pirms desmit gadiem, kad eiro parādījās,– arī tad netrūka "pareģu", kas tam solīja ātru galu vai veģetēšanu otršķirīgas valūtas statusā. Īstenība izrādījās daudziem negaidīta: soli pa solim eiro nostiprinājās, palielinājās tā vērtība attiecībā pret abām pārējām pasaules valūtām – dolāru un jenu, eiro ātri vien kļuva par vienu no pasaules galvenajām valūtām, un tāds tas ir joprojām. Tas pilnībā saskan ar Eiropas Savienības svaru un ietekmi pasaulē: ietekmīgam spēlētājam pasaules ekonomikā, kāda ir ES, ekonomiku apkalpo atbilstoša svara un ietekmes valūta. Eirozonas valstis ir ES ekonomikas kodols.

Latvija savu izvēli pievienoties eirozonai paudusi vairākkārt. To ir darījušas arī Igaunija un Lietuva. Diemžēl Igaunija ir bijusi vienīgā, kas ne tikai paudusi apņēmību eiro ieviest, bet arī rīkojusies, lai tas tiešām notiktu. Latvijā kā pirmais eiro ieviešanas termiņš reiz tika nosaukts 2008. gads. Var tikai minēt, kā Latvija izjustu pašreizējo krīzi, ja eiro būtu ieviests pirms diviem gadiem. Bet krīzes statistika ir daiļrunīga: IKP kritums eirozonas valstīs pagājušajā gadā – 4%, Latvijā – 18%; bezdarbs eirozonas valstīs šogad martā bija 10%, Latvijā – 22,3%. Tagad par eiro ieviešanas laiku nosaukts 2014. gads. Atbildīgi rīkojoties, tas ir sasniedzams mērķis.
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties