#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Vai Latvijas iedzīvotāji ir eiroskeptiski?
, 2009. gada, 28.maijs, 2009

Pētījumu centra SKDS 2009.gada martā veiktā aptauja liecina, ka tikai katrs piektais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka Latvijas dalība Eiropas Savienībā ir laba lieta. Ja nebūtu zināmi citi šīs aptaujas cipari un citi iepriekš veiktu aptauju dati, tad varētu secināt, ka krīze Latvijas un Eiropas Savienības attiecībās ir tikai laika jautājums, jo Latvija nevarētu pilnvērtīgi darboties ES ietvaros, ja šādu kursu neatbalsta četras piektdaļas iedzīvotāju.

Taču patiesībā aina ir tipiski „latviska”, jo vairākumam nav arī izteiktu pretenziju pret ES. To, ka Latvijas dalība ES nav ne laba, ne slikta martā uzskatīja 46% iedzīvotāju, bet 5% bija grūtības noformulēt savu viedokli. Tikai 29% atzina, ka, viņuprāt, Latvijas dalība ES nes vairāk slikta.Aptauju dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji saistībā ar Eiropas Savienību nekad nav izjutuši lielu entuziasmu. Jau pirms iestāšanās ES Latvija bija viena no viseiroskeptiskākajām valstīm ar viszemāko atbalstu iestāšanās idejai. Arī patlaban nekas nav mainījies – pēdējā Eirobarometra dati liecina, ka no visām ES dalībvalstīm Latvija atkal jau ir visskeptiskākā. Dati liecina, ka tas tā bez lielām izmaiņām ir bijis visu laiku.Attiecībā uz Eiropas Savienību tāda ir Latvijas specifika: zems atbalsts vienlaikus ar ne pārāk izteiktu noliegumu. Jo vai tad mums ir vēl kādi citi varianti? Līdz šim neviens tādus pārliecinoši nav spējis piedāvāt, tāpēc arī noraidīt dalības ideju ir grūti. Arī iestājāmies taču tādēļ, ka citu variantu nebija, vai arī tie nešķita nopietni apsverami. Taču, ja kāds spētu pārliecinoši ko alternatīvu piedāvāt, tad tāda cilvēka idejām Latvijā būtu ļoti pateicīga augsne!Vienlaikus, ja pavērojam aptauju datu izmaiņas kopš Latvijas iestāšanās ES, tad tomēr viena tendence ir vērojama: ES „fanu” pulks ļoti lēnām samazinās, bet pieaug tādu iedzīvotāju īpatsvars, kas saka „ne laba, ne slikta”. Visdrīzāk cēlonis šai parādībai ir saistīts pakāpenisku ilūziju zudumu, ka ES mūsu pašu vietā izveidos Latviju tādu kādu to vēlamies redzēt. Tāpēc atļaušos apgalvot, ka, pieaugot iedzīvotāju neapmierinātībai ar iekšpolitiskajām norisēm, visdrīzāk samazināsies apmierinātība ar Eiropas Savienību, jo tā nebūs attaisnojusi vēl vienu no iedzīvotāju cerībām.


 

/>/>/>/>
Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties