#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Arī Kuldīgai sava Gaismas pils
, 2010. gada, 10.septembris, 2010

Ēka, kas septiņus garus gadus bijusi pamesta un pakļauta neizbēgamai laikazoba ietekmei, patlaban pārtop pievilcīgā kultūras celtnē – Kuldīgas novada galvenajā bibliotēkā. Projekta pieteikumu par sinagogas ēku kompleksa pārbūvi toreizējā Kuldīgas dome Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijā iesniedza 2008. gada rudenī, projekts tika atbalstīts un tā 2011.gadā vietējai "Gaismas pilij" jāver durvis apmeklētājiem.

Prieks par to, ka pilsēta atgūst vienu no savām vēsturiskajām celtnēm, turklāt modernā veidolā, ir ne tikai Kuldīgas novada domes priekšsēdētājai Ingai Bērziņai un kuldīdzniekiem pašiem. Nākotnē ēka noteikti priecēs arī pilsētas viesus.
"Sinagogas projekts ir ļoti interesants, apzināti ielikts vecpilsētā, lai atdzīvinātu mūsu pilsētas vēsturisko centru. Kuldīgas Galvenā bibliotēka būs īpaša, jo tās veidolā tiks respektēta trīs kultūrslāņu mijiedarbība – tiks saglabāts celtnes vēsturiskais gars, netiks noliegts padomju laika pienesums un ēkai tiks pievienots mūsdienu saturs," saka Inga Bērziņa.
Pārbūvēts un pamests
Otrā pasaules kara laikā Kuldīgas ebreju kopiena tika iznīcināta, tāpēc sinagogas komplekss pieder Kuldīgas pašvaldībai. Tas sastāv no trim ēkām: 1875. gadā cara Aleksandra II valdīšanas laikā celtās sinagogas, lūgšanu nama un ebreju kapličas. Sinagogas un lūgšanu nama vēsturiskie plāni nav atrasti, arhitektu rīcībā bija tikai seni attēli: viens ar sinagogas interjeru un dažādu periodu ēkas ārskati. Vēl 1945. gadā Kuldīgas sinagogas interjers bijis tikpat kā neskarts, bet piecdesmitajos gados tā pārbūvēta par kinoteātri. Tolaik telpas kardināli izmainītas, tomēr tajās joprojām atrodamas kolonnas, kas balstījušas otrā stāva galeriju, nojaušams arī altāra apjoms.
Padomju laika pārbūves rezultātā sinagoga ieguvusi trīs stāvus, otrajā izbūvēta kinozāle, bet altāra vietā – ieeja.
Kopš 2003. gada ēka stāvēja tukša un neizmantota ar visām no tā izrietošajām sekām – laikazobs pamazām sabojāja tās apmetumu un jumta konstrukcijas, vandaļi izsista logu stiklus.
No nomales uz centru
Pašreizējā pilsētas bibliotēka atrodas ārpus centra, turklāt nepiemērotās telpās. Savukārt vecā sinagoga atrodas Kuldīgas centrālajā daļā – vecpilsētā, netālu no pilsētas galvenās – Liepājas – ielas, visu pilsētas daļu iedzīvotājiem izdevīgā ģeogrāfiskā pozīcijā. Pārbūvējot ēku, ar vienu šāvienu tiks nošauti divi zaķi: celtne iegūs jaunu veidolu un līdz ar to tiks sakārtota arī daļa vecpilsētas. Tādējādi šobrīd vēl aktīvi neizmantotā vecpilsētas daļa nākotnē kalpos par vienu no pilsētas kultūras dzīves centriem, kurā koncentrētas radošās izglītības iestādes un mūsdienīga bibliotēka ar izstāžu zāli.
Arī piemiņas vieta un izstāžu zāle
Projekts, kas tapis SIA "Ozola & Bula arhitektu birojs", veidots tā, lai katrs bibliotēkas apmeklētājs sajustu celtnes majestātiskumu un tās sarežģīto vēsturi, uzsver I. Bērziņa. Svarīgi arī tas, ka ēkā tiks izveidota piemiņas vieta bojāgājušajiem pilsētas ebrejiem. To izveidot apņēmusies Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padome. Piemiņas vieta atradīsies kādreizējā altāra vietā, kas arī tiks atjaunots. Lai izceltu altāri, padarītu to atklātu un aplūkojamu, daļa pārseguma starp pirmo un otro stāvu demontēta.
Bibliotēkā būs vietas 50 000 grāmatām. Tās tiks izvietotas visā ēkā izklaidus starp apmeklētāju darba un atpūtas zonām, kā arī bibliotēkas darbinieku darba vietām. Tiks saglabāta arī daļa padomju gados veidotā interjera elementu: betona un ģipša rotājumi, apgaismes ķermeņi, interjera paneļu apdare, koka stiklotās starpsienas. Arhitektu priekšlikums ir uzskatīt šo uzslāņojumu par arhitektūras mantojumu.
Otra ēka – lūgšanu nams – pārtaps izstāžu zālē ar galeriju stāvu un konferenču zāli. Paredzēts izbūvēt arī pavisam jaunu būvapjomu, kas apvienos abas esošās ēkas un ļaus saglabāt ēku vēsturisko struktūru. Tajā atradīsies lifts invalīdiem, kāpnes un abas ēkas savienojošas galerijas.
Darbi rit raiti
Kuldīdznieki priecājas: sinagogas kompleksa rekonstrukcija rit raiti, acu priekšā viss ātri top gatavs un iegūst nākamās skaistās aprises. Pēc Kuldīgas novada pašvaldības attīstības un projektu vadības nodaļas vadītājas Martas Pajustes sacītā, šobrīd kompleksa galvenajā ēkā ir nostiprināti pamati, pārbūvētas jumta konstrukcijas, pabeigta māla dakstiņu uzlikšana, sākta iekšējā apdare.
Uz laiku tika apturēti darbi lūgšanu namā, jo tur nācās restaurēt sienu un griestu vēsturisko krāsojumu, kas atklājās ēkas rekonstrukcijas gaitā. Taču tuvākajā laikā būvniecības darbi sāksies arī šajā namā.
Paralēli būvdarbiem SIA "Ozola & Bula arhitektu birojs" top bibliotēkas interjera projekts, un drīzumā pašvaldība izsludinās konkursu mēbeļu un iekārtu iegādei.
Būvdarbus veic SIA "Linde N", kas darbus plāno pabeigt 2011. gada jūnijā.
***
Uzziņa
Projekts: "Sinagogas ēku kompleksa 1905. gada ielā 6, Kuldīgā, pārbūve par Kuldīgas Galveno bibliotēku".
Īstenotājs: Kuldīgas novada pašvaldība.
Finansējuma avots: Eiropas Reģionālās attīstības fonda darbības programmas "Infrastruktūra un pakalpojumi" papildinājuma 3.6. prioritātes "Policentriska attīstība" 3.6.1.1. aktivitāte "Nacionālas un reģionālas nozīmes attīstības centru izaugsmes veicināšana līdzsvarotai valsts attīstībai".
Kopējās izmaksas:
Ls               1 538 062         1 538 062, no tām ERAF – Ls               1 307 352         1 307 352, valsts budžeta dotācija – Ls 92 283, Kuldīgas novada pašvaldības finansējums – Ls 138 427.
Projekta īstenošanas termiņš: 2009. – 2011. gads.
Sarmīte Pujēna
Latvijas Avīze
 
LETA/ Nozare.lv
Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties