#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Asi nosoda nāvessodu Irānā
, 2010. gada, 08.septembris, 2010

Šodien, 8.septembrī Eiropas Parlaments stingri nosodīja nāvessoda nomētājot ar akmeņiem piespriešanu irānietei Sakineh Mohammadi-Ashtiani. Rezolūcijā deputāti mudina Irānas varas iestādes atcelt spriedumus, kas pasludināti šai sievietei, un pārskatīt viņas lietu.

Rezolūcija pieņemta ar 658 balsīm par, 1 pret, un 22 atturoties. Parlaments stingri uzstāj, ka Irānas valdībai vēlreiz jāizskata Nīderlandes pilsones Zahra Bahrami lietu un nekavējoties jānodrošina viņai piekļuve advokātam un konsulārajai palīdzībai ar mērķi nodrošināt taisnīgu tiesu. Rezolūcija arī aicina nepieļaut nāvessoda izpildi 18 gadus vecajam Ebrahim Hamidi.

Eiropas Parlaments aicina Irānu aizliegt necilvēcīgo nomētāšanas ar akmeņiem praksi. Irāna kopā ar Afganistānu, Somāliju, Saūda Arābiju, Sudānu un Nigēriju ir valstu grupā, kas joprojām izpilda nāvessodu, nomētājot ar akmeņiem. Irāna aicināta arī noteikt moratoriju nāvessodu izpildei līdz šā soda veida atcelšanai un atcelt tiesību normas, kas nosaka par krimināli sodāmu „laulības pārkāpšanu” un labprātīgas dzimumattiecības starp pieaugušiem partneriem.

Jāatbrīvo cilvēktiesību aizstāvji
Deputāti aicina arī nekavējoties atbrīvot visus ieslodzītos, kuri atrodas nebrīvē tikai tādēļ, ka ir piedalījušies miermīlīgos protestos un ir vēlējušies izmantot cilvēka pamattiesības uz vārda brīvību. Parlaments norāda, ka Eiropas Savienība var rīkoties, Eiropas Komisijai un Padomei atbalstot Irānas cilvēktiesību aizstāvjus ar Eiropas demokrātijas un cilvēktiesību instrumenta starpniecību. Deputāti arī prasa paplašināt to personu un organizāciju sarakstu, kam aizliegts ieceļot ES un kam ir iesaldēti līdzekļi, sarakstā iekļaujot tos, kas ir atbildīgi par cilvēktiesību pārkāpumiem, apspiešanu un brīvības ierobežošanu Irānā.

Uzziņai:
Sakineh Mohammadi Ashtiani pēc vīra nāves tika apsūdzēta par nelikumīgām attiecībām ar diviem vīriešiem un 2006. gadā tika sodīta ar 99 pletnes cirtieniem. Viņu apsūdzēja arī par līdzdalību vīra slepkavībā, vēlāk attaisnojot. Pēc tam viņai par laulības pārkāpšanu piesprieda nāvessodu, nomētājot ar akmeņiem.

Nīderlandes pilsone Zahra Bahrami, kas apmeklēja Irānu, lai apciemotu savu ģimeni, tika arestēta pēc 2009. gada 27. decembra protestiem Achoura laikā un bija spiesta TV kameru priekšā nožēlot grēkus, atzīstoties viņai inkriminētajās apsūdzībās. Starptautiskām cilvēktiesību organizācijām un Nīderlandes iestādēm ir liegta iespēja ar viņu sazināties.

Astoņpadsmitgadīgajam Ebrahim Hammadi 2010. gada augustā tika piespriests nāvessods par sodomiju laikā, kad viņam bija tikai 16 gadi. Viņa atzīšanās, kā viņš apgalvo, tika panākta ar spīdzināšanu.

Eiropas Parlamenta Informācijas birojs

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties