#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Audzēs baktērijas, kas «ēdīs» piesārņojumu
, 2010. gada, 10.jūnijs, 2010

Turpmāk piesārņotā ūdens, augsnes un grunts attīrīšanai no naftas produktiem varēs izmantot Latvijā audzētas baktērijas, kas noārda naftas produktu piesārņojumu. Tas ir efektīvākais un izmaksu ziņā lētākais, un videi draudzīgākais piesārņotas augsnes un ūdens attīrīšanas veids.

SIA Eko osta teritorijā atklāta Latvijā pirmā dabisko baktēriju audzēšanas fabrika, turklāt šeit audzēs īpašas Latvijas Universitātes Mikrobioloģijas un biotehnoloģijas institūtā izveidotas baktērijas.

Projektā ieguldīti 449 000 latu, no kuriem daļa ir ES līdzfinansējums. Jauno biopreparātu izmantos Latvijā vienīgajā Latvijā augsnes attīrīšanas fabrikā Emburgā. Speciāli iepakotu, šo preparātu varēs arī eksportēt, par to patlaban notiek pārrunas, stāsta SIA Eko osta valdes priekšsēdētājs Andrejs Laškovs. Lai attīrītu 1000 tonnu piesārņotas grunts, nepieciešams aptuveni 1000 litru šādu biobaktēriju. Plānots, ka pirmajā gadā biotehnoloģiskā fabrika saražos ap 96 tonnām baktēriju preparāta, vēlāk jauda tiks palielināta līdz 200 tonnām gadā.

Lēmums ražot šādas baktērijas pašiem radies tāpēc, ka no Skandināvijas valstīm, Francijas un ASV ievestie preparāti ir dārgāki. Pēc Latvijas Vides aģentūras datiem, Latvijā ik gadu veidojas ap 80 000 m3 ar naftas produktiem piesārņotas augsnes un oficiāli reģistrēts vairāk nekā 500 piesārņotu vietu. Naftas produktus noārdošās baktērijas izmantos arī rūpniecisko ūdeņu attīrīšanas iekārtās Rīgā, kas vidēji mēnesī attīra ap 2000 m3 piesārņotā ūdens no kuģiem un ostas teritorijas.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties