#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Austrumeiropiešu pauž neapmierinātību ar amatu sadali ES diplomātiskajā dienestā
, 2010. gada, 11.septembris, 2010

Eiropas Savienības (ES) ārlietu pārstāvei Ketrinai Eštonei gatavojoties iecelt pirmos bloka diplomātiskā dienesta pārstāvjus, Austrumeiropas valstis pauž arvien lielāku neapmierinātību ar lielvalstu centieniem augstākos amatus rezervēt sev.

Lai gan Eiropas Ārējās darbības dienesta (EEAS) posteņu sadale nav iekļauta dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmes dienas kārtībā, šis temats dominē kuluāru sarunās. "Šīs sarunas notiek koridoros, pa mobilajiem tālruņiem un ar īsziņu palīdzību. Mēs visi izmisīgi lobējam Ketrinu Eštoni amatu dēļ," atzina Somijas ārlietu ministrs Aleksandrs Štubs.

Eiropas Parlaments (EP) vēl nav apstiprinājis EEAS budžetu un tā personāla atalgojuma shēmu, un sagaidāms, ka tas notiks tikai oktobrī vai novembrī. Tādējādi Eštones vadītais dienests nesāks savu darbu agrāk kā 1.decembrī. Taču pirmās personas, kas ieņems ES vēstnieku amatus, tostarp ļoti kāroto vēstnieka krēslu Ķīnā, Eštone gatavojas nosaukt jau otrdien. Kļūs zināmi arī viņas iekšējā aparāta darbinieku vārdi, un tiek baumots, ka šis saraksts jau esot gatavs un vairs neesot maināms, un ka tajā dominējot ES lielvaru - Lielbritānijas, Vācijas un Francijas pārstāvji. Avoti diplomātu aprindās vēsta, ka EEAS valdes ģenerālsekretāra amatu ieņemšot pašreizējais Francijas vēstnieks ANO Pjērs Vimo.

Lai ierobežotu viņa iespējamo pārlieko ietekmi, Eštone vēlas viņam blakus galvenā kancelejas vadītāja krēslā iesēdināt senu savu draugu un sabiedroto - Īrijas pārstāvi Deividu O'Salivanu, kurš šobrīd ir Eiropas Komisijas (EK) tirdzniecības ģenerāldirektors. Par Vimo vietniekiem izvēlēta Vācijas pārstāve Helga Šmite un kāda Polijas amtpersona.

Taču piektdien ierodoties Briselē uz sarunām, vairākas Austrumeiropas amatpersonas pauda neapmierinātību ar iespējamo valdes sastāvu, kā arī ar amatu sadali ES pārstāvniecībās trešajās valstīs. "Nav pieņemami, ka jaunajām dalībvalstīm, kuras dažus gadus bijušas šīs ģimenes locekļi ir tik maz, viens vai divi pārstāvji vairāk nekā simts pārstāvniecību birojos," norādīja Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis. "Iecelšanai jānotiek, pamatojoties uz nopelniem," piebilda Sikorskis. "Mums jaunajās dalībvalstīs ir cilvēki, kuri zina bijušās PSRS valodas, mēs esam tur eksperti. Es tikai ceru, ka valodu zināšana būs svarīgāka nekā citi ezotēriski apsvērumi."

Kā ziņots, šonedēļ neapmierinātību ar jauno dalībvalstu ignorēšanu izteica arī Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess, norādot, ka no Austrumeiropas izvēlēti tikai divi vēstnieki. "Kāpēc tā?" retoriski vaicāja Ilvess. "Nezinu. Vai vecās dalībvalstis diplomātijā ir gudrākas? Nezinu. Nedomāju. Domāju, ka noteikumi izstrādāti tā, lai dažiem cilvēkiem būtu priekšrocības." "Situācijā, kurā jums ir divi cilvēki no Austrumeiropas, kur ir 100 miljoni cilvēku (..), un septiņi cilvēki no Beļģijas, kur ir desmit miljoni, nav ticama veida kā cilvēkus pārliecināt, ka ES ārpolitikas institūcija ir viņu interesēs," atzina Igaunijas prezidents.

Arī Slovēnijas ārlietu ministrs Samuels Zbogars izteicās, ka centīsies panākt, "lai jaunajā dienestā būtu arī mūsu kandidāti. Tas ir vienīgais veids kā mēs izjutīsim īpašumtiesības uz jauno dienestu."

Savukārt Štubs aicināja austrumeiropiešus būt pacietīgiem un gaidīt savu laiku. "Mēs arī neesam pietiekami pārstāvēti, jo mums nav ES urķu paaudzes, kas varētu iegūt šos amatus. Tam vajadzīgs nedaudz laika, lai jūs iekļautos sistēmā," sarunā ar aģentūru AFP sacīja Somijas ministrs, piebilstot, ka ir tikai dabiski, ka lielvaras sagrābjos visus svarīgākos ES posteņus. "Jums nebūs ES ārpolitikas bez Francijas, Vācijas un Apvienotās Karalistes," uzsvēra Štubs. "Ja viņi nejutīs, ka spēj sistēmu vismaz mazliet vadīt, vai arī nejutīs, ka iedabūjuši īsto personālu īstajās vietās, tad mēs varam arī aizmirst par [kopīgo] ārpolitiku."

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties