#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Beļģi vēršas pret musulmaņu tērpiem
, 2010. gada, 03.aprīlis, 2010

Beļģija var kļūt par pirmo ES valsti, kas aizliedz burkas un nikabus. Beļģijas parlamenta iekšlietu komiteja vienbalsīgi atbalstījusi likumprojektu, kas aizliedz musulmaņu sieviešu tradicionālo galvassegu – burku un nikabu – valkāšanu sabiedriskās vietās.

Aprīļa otrajā pusē likums tiks skatīts parlamentā, kur to, visticamākais, pieņems. Tādējādi Beļģija kļūs par pirmo Eiropas Savienības valsti, kas aizliedz publiskās vietās parādīties musulmaņu sieviešu ietērpos. Karstas diskusijas par burku un nikabu aizliegšanu noris arī Francijā, Itālijā, Šveicē un Nīderlandē.

Kaut arī likumā rakstītais nevēršas tieši pret burku un nikabu valkāšanu, tas aizliedz cilvēkam "sabiedriskās vietās vilkt apģērbu, kas pilnībā vai lielākoties aizsedz seju". Tiesa, beļģu parlamenta deputāts Denī Dukarmē avīzei "The Daily Mail" visnotaļ skaidri norādīja, ka ar likuma palīdzību valsts vēršas pret musulmaņu ekstrēmistiem. "Tas ir ļoti skaidrs signāls radikālajiem islāmistiem," sacīja Dukarmē, piebilstot, ka vienlaikus to varēs attiecināt uz vardarbīgi noskaņotiem demonstrantiem, kuri protesta akcijās aizsedz savas sejas. "Esmu lepns, ka Beļģija varētu būt pirmā valsts Eiropā, kura uzdrošinās izdot likumu par šādu jūtīgu tēmu," uzsvēra Dukarmē.

Paredzams, ka likums varētu stāties spēkā jūnijā. Sievietēm, kuras to neievēros, var tikt piespriests septiņu dienu cietumsods vai uzlikta 15 līdz 25 eiro liela soda nauda. Likuma pretinieki sola vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā, ja tas tiks parlamentā apstiprināts. Likumu ierosinājuši franciski runājošie beļģu deputāti. Beļģijā dzīvo aptuveni 650 tūkstoši musulmaņu (aptuveni seši procenti no kopējā iedzīvotāju skaita). Likuma autori norāda, ka burkas un nikabus valkā vien pāris simti musulmaņu sieviešu, tomēr to skaits arvien pieaugot.

Avīze "The Times" norāda, ka beļģu politiķi reti par kaut ko spēj vienoties, tomēr šis likums, sabiedrībā aizvien palielinoties bažām par islāma ekstrēmistu iespējamiem uzbrukumiem, parlamentārajā komitejā pieņemts nepieredzētā saskaņā. Beļģijas valdība nesen arī vienojusies pagarināt savas valsts karavīru misiju Afganistānā.

Iespēju aizliegt musulmaņu sieviešu tradicionālos ietērpus apspriež arī vairākas citas Eiropas valstis. Francijas prezidents Nikolā Sarkozī vairākkārt uzstājies pret burku un nikabu valkāšanu sabiedriskās vietās. Pērn viņš norādīja, ka šāda paraža Francijā nav vēlama. Bet pirms pāris dienām vēlreiz atgādināja par saviem nodomiem kādu dienu aizliegt musulmaņu sieviešu galvassegu valkāšanu sabiedriskās vietās. Tomēr Francijas augstākā administratīvā tiesa brīdināja, ka aizliegums valkāt burkas un nikabus būtu nekonstitucionāls.

Arī Itālijā aktīvi izskata iespēju sekot Beļģijas piemēram. Tur parlamentāro komiteju locekļi pat izstrādājuši četrus dažādus iespējamā likuma melnrakstus. Arī Nīderlandē šis jautājums tiek plaši apspriests, raksta avīze "The Times". Dānijā pašpārvalžu vadītājiem ir tiesības pieprasīt, piemēram, skolotājiem un sociālajiem darbiniekiem seju aizsedzošus lakatus darba laikā nelikt, arī apsūdzētajiem tiesas sēdēs nav atļauts ierasties ar aizsegtu seju.
 

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties