#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Beļģija starp Spāniju un Ungāriju
, 2010. gada, 18.jūlijs, 2010

Spānijas prezidentūru Eiropas Savienībā nupat nomainījusi Beļģija, kuru savukārt pēc pusgada tikpat mierīgi un paredzētajā kārtībā nomainīs Ungārija. Tas nozīmē, ka šā gada otrajā pusē beļģiem būs ne tikai atbildīgais pienākums pārstāvēt visas Eiropas Savienības dalībvalstis, bet arī iespēja nākt ar savām iniciatīvām, izvirzot darba kārtības priekšplānā tieši tos jautājumus, kas viņiem šķiet svarīgākie.

Tā ir divpadsmitā reize, kad šos pienākumus uzņemas Beļģija, viena no sešām ES dibinātājām. Beļģu uzkrātā pieredze ir ievērības vērta, tomēr tas nedod iespēju uzskatīt, ka šoreiz var īpaši nepiepūlēties. Turpinās pasaules finansiālā un ekonomiskā krīze, nākuši klāt jauni globāli izaicinājumi. Notiek pārmaiņas pašas ES darbībā – sācis darbu jaunais Eiropas Parlamenta sastāvs, apstiprināta un darbojas jauna Eiropas Komisija. Lisabonas līgums paredz strukturālas izmaiņas valstu savienības darbības mehānismā, kuru īstenošana tagad gulsies vispirms jau uz prezidējošās valsts pleciem. Jāveido jaunais ES ārlietu dienests, par kura nepieciešamību tik ilgi ticis runāts, jāveic neatliekami pasākumi dalībvalstu budžetu caurspīdīguma nodrošināšanā, lai neļautu atkārtoties eiro pozīcijas sašūpojušai Grieķijas situācijai.

Latvijas ziņu avotos Beļģija tikusi pieminēta salīdzinoši reti; pēdējā laikā vairāk saistībā ar gadu desmitus ilgušajām problēmām starp divām lielākajām Beļģiju veidojošajām kopienām. Savas problēmas ir katrai no divdesmit septiņām ES dalībvalstīm, tā ir realitāte, ar kuru jārēķinās. Tomēr savas iekšējās problēmas nav traucējušas mazajai valstij kļūt par lielvalsti ekonomikā, transporta pakalpojumos, zinātņietilpīgā ražošanā. Beļģija ir spīdošs piemērs spējai augt līdzi laikam un to veidot: vēl pirms nedaudz vairāk kā piecdesmit gadiem Beļģijas karogs plīvoja pār Kongo džungļiem, bet ekonomiku balstīja neefektīva un vidi piesārņojoša kalnrūpniecība. Tā ir pagātne; šodien beļģi dzīvo modernā, augsti attīstītā valstī, par kuras pagātnes kultūru liecina bagātās muzeju kolekcijas un pilsētu arhitektūra, bet šodienu – bagātā kultūras dzīve un vieta pasaules attīstītāko valstu divdesmitniekā. Valsts, kuras teritorija ir puse no Latvijas teritorijas, bet iedzīvotāju skaits pieckārt pārsniedz Latvijas iedzīvotāju skaitu, daudziem šķiet labs piemērs, kādai jāizskatās modernai Eiropas valstij. Cita starpā, tas ļauj sagaidīt, ka arī beļģu piedāvātās pārmaiņas ES būs laika prasībām atbilstošas.

Foto: europa.eu
 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties