#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Brisele vēlas kontrolēt dalībvalstu budžetus
, 2010. gada, 19.maijs, 2010

Ideja par visu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu budžetu izskatīšanu Briselē pirms to nodošanas nacionālajiem parlamentiem ir pārsteigusi Eiropas sabiedrību un politiķus. Vieni saka – tā būs nevēlamu ES iejaukšanās, citi šo ziņu uztver ar gandarījumu, jo ES kontrole būtu sava veida garants, lai valsts saspringtā brīdī nepārvērtētu savu varēšanu.

Eiropas Komisijas (EK) priekšlikums iegūt iespēju pārbaudīt eirozonas valstu disciplīnu pirms valstu budžetus apstiprina parlaments ir loģisks mūsdienu problēmu kontekstā, uzskata Dace Akule, sabiedriskās politikas centra „Providus” Eiropas politikas pētniece.
Viņa ir pārliecināta, ka ilgus gadus ir pieļauta situācija, ka vairākas valstis pārkāpj Māstrihtas kritērijus. „Tikmēr par Grieķijas statistikas patiesību bija bažas jau pirms tās uzņemšanas eirozonā. Nebija arī mehānisma, kas ļautu eirozonai sagatavoties iespējamām neveiksmēm. Acīmredzot, ir jādomā gan par stingrākiem uzraudzības mehānismiem, gan sodiem disciplīnas pārkāpumu gadījumā, gan arī par mehānismiem, kas ļautu nodrošināties pret mūsdienu eirozonas problēmu atkārtošanos, jo tās ietekmē visas ES valstis un iedzīvotājus,” norādīja D. Akule.

Debates solās būt karstas
„Saprotams, ka vismaz dažās ES galvaspilsētās priekšlikums iesniegt savas valsts budžeta projektu Komisijai pirms balsojuma parlamentā tiek uztverts ar satraukumu par valsts suverenitāti. Taču šobrīd nav skaidrs, vai runa ir vienīgi par plānotā budžeta deficīta vai tomēr par detalizētāku pārbaudi. Tāpat neskaidrs ir jautājums, vai runa būtu par visu eirozonas valstu vai tikai par eirozonas problemātisko valstu, kas ir tuvu Māstrihtas kritēriju pārkāpšanai vai tos pārkāpušas agrākajos gados, budžetu pārbaudi,” pauda Eiropas politikas pētniece.
Vai konceptuāli šo priekšlikumu atbalstīs ES dalībvalstis, šobrīd ir grūti prognozēt. Skaidrs, ka debates būs karstas – cīņa būs par kompromisu starp lielāku EK kontroli pār suverēnām dalībvalstīm un sapratni, ka eirozonas problēmas var atrisināt, vienīgi ciešāk sadarbojoties un nodrošinot lielāku uzticību ES valstu vidū. Tomēr, ja viena valsts melo par statistiku, un citas acīmredzot pārkāpj kopīgos noteikumus, ir grūti apelēt pie solidaritātes, kā arī saskatīt jēgu visam Eiropas integrācijas projektam. „Tāpēc, visticamāk, ES tomēr vienosies par kāda veida ciešākiem uzraudzības un kontroles mehānismiem,” pārliecināta D. Akule.

Latvijā domas šķeļas
Latvijas finanšu ministrs Einars Repše paudis nostāju, ka EK priekšlikums varētu uzlabot kopējo ES dalībvalstu fiskālo disciplīnu un tas valstīm nāktu par labu. Tomēr, no otras puses, jautājums esot par nacionālas valsts neatkarību. Galavārds par Latvijas pozīciju šajā jautājumā pieder Ministru kabinetam. Savukārt Latvijas Ārlietu ministrija un Valsts prezidents Valdis Zatlers norobežojas no nostājas paušanas šajā jautājumā.
„Mēs visi redzam, cik negatīva ietekme uz eirozonas valstu un visas Eiropas Savienības ekonomiku bijusi atsevišķu dalībvalstu pieļautajiem pārmērīgajiem budžeta deficītiem. Briseles kontrole varētu kalpot par papildu instrumentu patlaban tik nepieciešamās fiskālās disciplīnas ievērošanai,” uzskata Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Vaira Paegle .
Tikmēr apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK priekšsēdētājs un Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle adresējis kritiku idejai par dalībvalstu budžetu izskatīšanu Briselē. „Tā ir juridiski absurda un pārkāpj dalībvalstu suverenitāti,” viņš uzskata. „Es nespēju iedomāties, ka ES dalībvalstis varētu piekrist šādam nosacījumam, kas ir klajā pretrunā ar dalībvalstu suverenitāti, to konstitūcijām, kā arī Lisabonas līgumu. Es uzskatu, ka tas nenotiks, jo nepastāv pat mehānisma vai institūcijas, kas ar šādu budžetu izvērtēšanu varētu nodarboties,” saka R. Zīle.

Foto: homeaway.com

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties