#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Briselē vērienīgā konferencē spriedīs par pārtikas drošību
, 2010. gada, 13.jūnijs, 2010

Briselē sākas starptautiska veterinārā nedēļa-konference, kuras gaitā spriedīs par iespēju palielināt pārtikas drošību, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja Eiropas Komisijas pārstāvniecībā Latvijā.

Kopš deviņdesmitajiem gadiem, kad pārtikas nozarei un patērētāju uzticībai nopietnus triecienus deva liellopu encefalopātija un citas dzīvnieku slimības, Eiropas Savienība (ES) ir spērusi lielu soli uz priekšu centienos uzlabot dzīvnieku veselību un pārtikas drošību. Šo centienu priekšplānā ir izsekojamība - iespēja izsekot dzīvniekiem vai pārtikas produktiem visā to dzīves cikla garumā - no to dzimšanas vai izgatavošanas brīža līdz to nonākšanai uz patērētāja šķīvja.

Šie jautājumi būs šīgada ES Veterinārās nedēļas uzmanības centrā. Veterinārā nedēļa ilgs no pirmdienas, 14.jūnija, līdz svētdienai, 20.jūnijam. To šogad ievadīs divu dienu konference par identifikāciju un izsekojamību visā pārtikas ķēdes garumā. Dzīvnieku un to izcelsmes produktu izsekošanai brīvā 27 dalībvalstu tirgū nepieciešamas augsti attīstītas sistēmas. Cilvēki bieži neapzinās šīs procedūras nozīmi un ieguvumus, bet nozare dažreiz ES izsekojamības noteikumus uzskata par apgrūtinošiem.

Pieredze rāda, ka izsekojamība ierobežo risku, ka ES atkal nāksies cīnīties ar nopietnām dzīvnieku slimībām, tādām kā mutes un nagu sērga vai klasiskais cūku drudzis, bet šādu slimību parādīšanās gadījumā tā palīdzētu nodrošināt to ātru un efektīvu apkarošanu, jo slimības perēklis tiktu drīz atklāts. Turklāt izsekojamība nodrošina pārtikas kvalitāti un garšu, garantējot, piemēram, reģionam raksturīgo produktu izcelsmi. Patērētājs zina, ka nopirktais feta siers patiešām ir ražots Grieķijā, "Iberico" šķiņķis nāk no Spānijas, "Irish Beef" liellopu gaļa - no Īrijas un Parmezāna siers - no Itālijas. Izsekojamība var risināt arī ētiskus jautājumus, piemēram, nodrošinot, ka tikai bioloģiskajās saimniecībās ražoti produkti drīkst tikt marķēti kā bioloģiskie.

Šī gada Eiropas Veterinārās nedēļas laikā ES dalībvalstīs notiks vairāki pasākumi, kurus rīkos atbildīgās institūcijas, veterinārārstu asociācijas un ES valstu veterinārijas mācību spēki. Šo pasākumu laikā tiks izplatīta informācija par identifikāciju un izsekojamību un izdalītas ES veterinārās dienasgrāmatas 2010./ 2011.akadēmiskajam gadam. Šo pasākumu mērķis ir veicināt diskusijas starp veterinārijas un lauksaimniecības studentiem un sadarbību starp nozares profesionāļiem.

Aptuveni 400 plānoto pasākumu dalībnieku skaitā būs ES dalībvalstu pārstāvji - viņu vidū augstākie veterinārie ierēdņi, Eiropas Parlamenta pārstāvji, veterināro un medicīnisko asociāciju pārstāvji, eksperti un fermeru apvienību pārstāvji. No Latvijas pasākumā piedalīsies dienesta pārstāvis, taču ar runu vai prezentāciju konferencē neuzstāsies.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: freerangestock.com

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties