#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Daugavpilī atklās atjaunoto Vienības namu
, 2010. gada, 15.septembris, 2010

Piektdien, 17.septembrī, Daugavpilī svinīgi tiks atklāta atjaunotā pilsētas vēsturiskā centra dominante - Vienības nams, aģentūru LETA informēja projekta "Daugavpils vēsturiskā centra dominantes - Vienības nama atjaunošana" vadītājs Artjoms Mahļins.

Svinīgos pasākumus plkst.12 ievadīs izstādes "Vienības nams vakar un šodien" atklāšana Latgales Centrālajā bibliotēkā. Plkst.16 pie Daugavpils Teātra sāksies Vienības nama atklāšanas svinīgā ceremonija un tiks iestādīti koki.

Turpinājumā paredzēta Vienības nama apskate un akcija: "Vienības nams Vienības laukumā", kuras laikā cilvēki sadosimies rokās apkārt Vienības namam. Plkst.17 Vienības nama koncertzālē sāksies Latviešu kultūras centra jauktā kora "Daugava", akordeonistu orķestra un Latvijas Nacionālās operas solistes Ilonas Bageles svētku koncerts, bet noslēgsies Vienības nama atklāšanas pasākumi plkst.18.30 ar Daugavpils teātra izrādi.

Valsts arhitektūras piemineklis - Vienības nams - ir viens no izcilākajiem sava laikmeta arhitektūras pieminekļiem Latvijā. Tā pamatakmens likts 1936.gada 15.maijā, bet ēka iesvētīta un atklāta 1937.gada 19.decembrī. Vienības namu projektējis arhitekts Verners Vitands, sintezējot labākās funkcionālisma un neoklasicisma arhitektūras īpašības.

Vienības nams atjaunots, īstenojot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansēto projektu "Daugavpils vēsturiskā centra dominantes - Vienības nama atjaunošana". Projekta gaitā to vēsturiskajā izskatā atjaunotas Vienības nama fasādes, uzstādīti jaunie vai restaurēti vecie logi un durvis un labiekārtota Vienības namam piegulošā teritorija: sastādīti jauni koki un krūmi, ierīkoti jauni segumi ietvēm un celiņiem, renovēta granīta bruģa brauktuve, restaurētas un uzmontētas savās vietās vēsturiskās laternas, no jauna izveidots teātra priekšlaukums. Lai nodrošinātu ēkas pieejamību cilvēkiem cienītajā vecumā vai ar funkcionālajiem traucējumiem, pie teātra galvenās ieejas uzstādīts pacēlājs, bet ieejām sabiedriskajās un ēdināšanas iestādēs gar Saules ielas fasādi piebūvētas uzbrauktuves.

Pateicoties līdzekļu ietaupījumam, kas izveidojies iepirkumu rezultātā, izdevies papildus atjaunot Vienības nama pamatņu hidroizolāciju, lietus ūdens novadīšanas sistēmu, kā arī izbūvēt no jauna iekšējā pagalma pārsegumu.

"Daugavpils vēsturiskā centra dominantes - Vienības nama atjaunošana" ir vienīgais pilsētas vēsturiskā centra sakārtošanas projekts Latvijā, kurš ieguvis ES finansējumu. Īstenot vairāk nekā 800 000 latu vērto projektu pašvaldībai vienai pašai nebūtu bijis pa spēkam," saka Daugavpils domes priekšsēdētāja 1.vietniece Rita Strode.

Projekta autori cer, ka pilsētbūvniecības un Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Vienības nama atjaunošana un pilsētas vēsturiskā centra sakārtošana dos jaunu impulsu arī tūrisma attīstībai Daugavpilī, kā arī nodrošinās kultūrvēsturiskā mantojuma - pilsētas vēsturiskā centra ilgtspējīgu saglabāšanu un izmantošanu Daugavpils kultūrvides veidošanā.

Sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, projektu "Daugavpils vēsturiskā centra dominantes - Vienības nama atjaunošana" īstenojusi Daugavpils dome. Projekta kopējās izmaksas ir 833 350 lati, tai skaitā: ERAF finansējums - 700 000 latu (84%), valsts budžeta dotācija - 37 500 latu (4,5%) un Daugavpils pilsētas domes līdzfinansējums - 95 850 lati (11,5%).

Īstenojot vairākus citus projektus, pašlaik daudz ir izdarīts arī Vienības nama interjera atjaunošanā - izremontētas Latgales Centrālās bibliotēkas, Daugavpils Teātra un Latviešu kultūras centra telpas.

LETA / Nozare

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties