#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Demonstrācijās Grieķijā trīs bojāgājušie
, 2010. gada, 05.maijs, 2010

Bargo taupības pasākumu saniknoto demonstrantu uzbrukumā kādai bankai Atēnās trešdien gājuši bojā trīs cilvēki, bet aptuveni 20 evakuēti no ēkas, informēja ugunsdzēsēju pārstāvis.

Ugunī dzīvības zaudēja divas sievietes un vīrietis, kad jaunieši izdauzīja bankas "Marfin" filiāles logu un sameta ēkā pudeles ar degmaisījumu. Vēl pieci ievainoti cilvēki nogādāti slimnīcā. Kā ziņo policija, Atēnu centrā aizdedzinātas vēl divas valsts iestāžu ēkas. Saņemtas ziņas par vairākiem nelieliem ugunsgrēkiem pilsētā un policijā izsludināta trauksme. Policija pret protestētājiem arī likusi lietā asaru gāzi, lai nepieļautu viņu iekļūšanu parlamentā. Cenšoties izkļūt cauri likumsargu rindām pie parlamenta, demonstranti izmantoja akmeņus un ūdens pudeles, uz ko policisti atbildēja ar asaru gāzi.

Visā valstī notiekot plašam ģenerālstreikam, vardarbīgas sadursmes izcēlušās ne tikai galvaspilsētā, bet arī valsts otrajā lielākajā pilsētā Salonikos, kur jaunieši veikalus un bankas apmētājuši ar akmeņiem, novēroja ziņu aģentūras AFP reportieris. Slēgtas Atēnu pazemes stacijas, nestrādā arī starptautiskā lidosta.

Atēnās uz demonstrācijām pulcējušies aptuveni 20 000, bet 14 000 cilvēku protestē Salonikos. Ģenerālstreiks tiek uzskatīts par pirmo nozīmīgo pārbaudījumu sociālistu valdības spējai ieviest bargos un nepopulāros taupības pasākumus par spīti plašiem sabiedrības protestiem. Neraugoties uz premjerministra Georga Papandreu vairākkārtējiem paziņojumiem, ka nepopulārie taupības pasākumi ir izšķiroši valsts nākotnei, arodbiedrības plāno aizvien jaunus protestus, paralizējot sabiedrisko, gaisa un prāmju transportu. "Grieķu tauta tiek mudināta upurēties, lai gan bagātnieki tiks cauri sveikā," spriež Grieķijas Galvenās strādājošo konfederācijas (GSEE) prezidents Jannis Panagopuls. Savukārt kāda valdības amatpersona mierināja, ka streiki nav neparasta parādība. "Ilgus gadus šajā valstī bijuši streiki un protesti bez īpašām sekām. Mēs pie tā esam pieraduši." Par spīti protestu vilnim, politologs Iliass Nikolakopols uzskata, ka "galu galā cilvēki samierināsies" ar faktu, ka ir jāsavelk jostas. "Protams, pārsteigumi vienmēr ir iespējami, bet es neticu sociālās neapmierinātības izrādīšanai."

Kā ziņots, Eiropas Savienība (ES) un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) svētdien vienojās par 110 miljardu eiro (77,3 miljardu latu) piešķiršanu Grieķijai trīs gadu periodā. 80 miljardus eiro (56,22 miljardus latu) nodrošinās 15 eirozonas dalībvalstis, savukārt atlikusī summa nāks no SVF. Apmaiņā pret palīdzības programmu Atēnas piekrita ieviest bargus taupības pasākumus. Cita starpā Grieķija apņēmusies pārtraukt prēmiju izmaksas un nepieļaut algu pieaugumu valsts sektorā strādājošajiem. Turpmākos trīs gadus nebūs iespējama pensiju palielināšana. Taupības pasākumiem ietvers arī tā dēvētās 13. un 14.mēnešalgas atcelšanu valsts sektorā strādājošajiem. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) jāpaaugstina no 21% līdz 23%, savukārt nodoklis degvielai, alkoholam un tabakai jāpalielina par 10%.

Ziņu aģentūra LETA/ nzoare

Foto: Scanpix/ Reuters

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties