#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eiropa mantos Rundāles pili un 50 citas izcilas vietas
, 2010. gada, 08.septembris, 2010

11. un 12. septembrī norisināsies Eiropas kultūras mantojuma dienas, kurās aktīvi piedalīsies arī Latvija, aicinot bez maksas ielūkoties pat tādos objektos, kuros ikdienā iekļūt nav iespējams.


Rīgas centrs līdzvērtīgs Ēģiptes piramīdām

Šāda iespēja ir jāizmanto, aicina Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Kultūras mantojuma politikas daļas vadītāja Baiba Mūrniece, kas ir arī Starptautiskās pieminekļu un mantojuma vietu padomes ICOMOS eksperte. Kopumā būs iespēja apskatīt gandrīz 50 Latvijas kultūrai un vēsturei nozīmīgus objektus.

B. Mūrniece uzskata – Latvijai ir, ar ko lepoties, un tas ir jāceļ saulītē. „Turklāt mūsu kultūras mantojums vienmēr ir bijis ar Eiropas kontekstu – gan senatnē, ēkas būvējot, gan mūsdienās, tās atjaunojot.”

Speciāliste Latvijas kultūras mantojumu vērtē kā vienlīdzīgu ar citām valstīm. „Latvijas mantojuma objekti stāv vienā plauktiņā ar pasaules un Eiropas kultūras mantojumu. Piemēram, Rīgas vēsturiskais centrs ir līdzvērtīgs Ēģiptes piramīdām kā UNESCO pasaules mantojums, bet Roberta Šūmaņa māja Francijā ir pielīdzināma Rundāles pilij kā Eiropas mantojuma zīmes ieguvēji,” salīdzina B. Mūrniece. Eiropas mantojuma zīme, ko Eiropas Komisija ieviesa tikai šogad, piešķirta Rīgas panorāmai, Kuldīgai un Rundāles pilij.

Eiropas kultūras mantojuma dienās šogad noteikti jāsteidz apskatīt tie objekti, kuros ikdienā iekļūt nemaz nav iespējams, rosina B. Mūrniece. 11. un 12. septembrī, piemēram, apmeklētājiem būs atvērts Rīgas biržas nams, Rīgas radiorūpniecības ražošanas korpuss, kur tagad atrodas AS „Diena” ēka, Mūkusalas ielā Rīgā, AS „Latvijas gāze” sporta centrs vairāk kā simt gadus vecajā gāzes krātuves tornī, uzņēmēja Māra Gaiļa un arhitektes Zaigas Gailes Lieldienu salas māja Kaltenē.

Tāpat B. Mūrniece aicina izmantot iespēju par brīvu apmeklēt objektus, par kuru apskati ikdienā ir jāmaksā. Bez maksas būs iespēja ielūkoties Vecgulbenes muižā, izvizināties pa šaursliežu dzelzceļu ar rokas drezīnu, apmeklēt Krustpils un Durbes pils, iepazīt Jūgendstila muzeju, kā arī daudz ko citu.

Rundālē joprojām kā pirms trim gadsimtiem

Rundāles pils muzeja direktors, Imants Lancmanis, kurš šajā amatā ir jau 35 gadus, atzīst – nepārspīlējot var sacīt, ka Baltijā nav šādā līmeņa arhitektūras, kā arī Eiropas līmenī Rundāles pils nebūt nenobāl. „Rundāles pils ir pārāka par daudzām citām izcilā itāļu arhitekta Rastrelli pilīm ar to, ka tā nav pārbūvēta, kamēr citas Rastrelli pilis ir modernizētas, degušas un cietušas no karadarbības. Tādējādi joprojām var apskatīt autentisku Rastrelli arhitektūru,” lepojas I. Lancmanis, piebilstot, ka augstāku māksliniecisku kvalitāti grūti iedomāties arī Eiropas līmenī. Interjera apdare pilī ir monolīta, tā ir kā no viena gabala, un nav pārveidota, turklāt laika zoba postījumi nav lieli. Ejot no telpas telpā, interjera apdare ir tieši tāda pati, kāda tā bija 18. gadsimtā.

Rundāles pils sekmīgi apguvusi arī Eiropas Savienības līdzekļus. Ar Eiropas Reģionālā attīstības fonda palīdzību Rundālē pilnveidota tūrisma infrastruktūra, tostarp izveidoti baseini un strūklaka pils parkā, izveidots stāvlaukums automašīnām, ierīkota klimata kontrole ekspozīciju telpās, ierīkots pacēlājs, lai nodrošinātu ērtu pārvietošanos pilī arī invalīdiem.

Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros viesus bezmaksas uzņems Rundāles pils Rožu dārzā 11. septembrī plkst. 10.00 – 19.00.
Ar „Eiropas kultūras mantojuma dienas 2010” plašo programmas klāstu var iepazīties interneta vietnē www.mantojums.lv.

Foto: rundale.lv

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties