#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eiropas Padome: ES likumi nav labvēlīgi patvēruma meklētājiem
, 2010. gada, 02.septembris, 2010

Eiropas Padome (EP) trešdien veltīja kritiskus vārdus Grieķijai, kas bēgļiem nenodrošina pamattiesisko palīdzību, vienlaikus mudinot mainīt pašreizējās Eiropas Savienības (ES) normas patvēruma meklētāju jomā.

Saskaņā ar tā dēvēto Dublinas regulu bloka dalībvalstis var nosūtīt patvēruma meklētājus atpakaļ uz pirmo ES valsti, caur kuru cilvēks ieradies Eiropā. Šādi valstis ir tiesīgas rīkoties arī gadījumos, kad attiecīgajā valstī jau tā ir liels patvēruma meklētāju pieplūdums.

Piemēram, Grieķijā izveidojusies situācija, kad "patvēruma meklētājiem jāsaskaras ar grūtībām, lai piekļūtu patvēruma meklētāju [atbalsta] procedūrai, un ne visos gadījumos tiek nodrošināta pamatpalīdzība, piemēram, tulks un juridiskās" konsultācijas, norāda EP cilvēktiesību komisārs Tomass Hammarbergs.

Augstās amatpersonas izteikumi izskanējuši Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT), kur tiek izskatīta kāda afgāņu bēgļa lieta. Viņš ES iekļuvis caur Grieķiju un Beļģijā lūdzis patvērumu.

Vīrietis pārsūdzējis Beļģijas varasiestāžu izdoto pārvešanas rīkojumu, savu nostāju pamatojot ar uzskatu, ka "Grieķijā sagaida uzturēšanās šausmīgos apstākļos". Tāpat patvēruma meklētājs paudis bažas par nosūtīšanu uz Afganistānu, kur viņa dzīvība ir apdraudēta. Afgānis stāsta, ka talibi centušies viņu nogalināt, jo viņš strādājis par tulku rietumvalstu karavīriem. Prasības iesniedzējs pērn jūnijā tika nogādāts atpakaļ Grieķijā, kur uz vairākām dienām aizturēts "pārbāztā un veselībai kaitīgā vietā". Pēc atbrīvošanas viņš dzīvojis uz ielas bez jebkādiem iztikas līdzekļiem. Vīrietis jau vairāk nekā gadu gaida pirmo interviju ar Grieķijas patvēruma piešķiršanas institūcijām.

Tikmēr Hammarbergs tiesā paudis atbalstu Eiropas Komisijas (EK) priekšlikumam pārtraukt patvēruma meklētāju nosūtīšanu uz to valsti, caur kuru viņi iekļuvuši ES, un uz īsu periodu atbrīvot īpaši noslogotās valstis no Dublinas regulā noteiktajiem pienākumiem. Tādējādi tām tiktu sniegta iespēja lūgt finansiālu vai tehnisku palīdzību problēmas risināšanai.

"Ar šādu sistēmu būtu iespējams nodrošināt, ka patvēruma meklētājiem netiek liegtas tiesības uz godīgu patvēruma pieprasījuma prasības izvērtēšanu," skaidro komisārs. Bieži vien imigranti no Āfrikas Eiropā ierodas caur Grieķiju, Itāliju un Maltu.

Ziņu aģentūra LETA/ Nozare

Foto: europa.eu

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties