#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eiropas Parlaments atbalsta cīņu pret krūts vēzi
, 2010. gada, 08.aprīlis, 2010

Eiropas Parlaments pieņēmis deklarāciju cīņai pret krūts vēzi ES (0071/2009), kas aicina veikt pasākumus cīņai ar šo slimību visā Eiropā. Vairums Eiropas Parlamentu deputātu (381) parakstīja Deklarāciju, kuras pieņemšanu atbalstīja un veicināja Eiropas krūts vēža koalīcija EUROPA DONNA, organizējot informatīvu kampaņu Eiropas Parlamentā.

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" ir Eiropas krūts vēža koalīcijas "Europa Donna" pārstāvis Latvijā. "Krūts vēzis ir biežāk sastopamais nāves cēlonis sievietēm Eiropā vecumā no 35 līdz 59 gadiem, un mēs esam ļoti gandarīti, ka Eiropas Parlaments apstiprinājis šo deklarāciju, tādējādi apliecinot, ka cīņa pret vēzi ir viena no Eiropas Savienības prioritātēm. Tas veicinās onkoloģiskās aprūpes kvalitātes attīstību arī Latvijā"- uzskata Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrības "Dzīvības koks" valdes priekšsēdētāja Daina Mezīte. Arī Latvijas deputāti Eiropas Parlamentā tika aicināti parakstīt šo svarīgo dokumentu. "Dzīvības koks" aicinājumam atsaucās Sandra Kalniete, Inese Vaidere un Tatjana Ždanoka.

“Deklarācijas pieņemšana ir ievērojams sasniegums Eiropas līmenī un tagad sperami soļi nacionālā līmenī. Eiropas Parlaments jau 2003. un 2006. gada Rezolūcijās par krūts vēzi un Eiropas vadlīnijās par kvalitātes nodrošināšanu krūts vēža diagnosticēšanā un skrīningā ir atzinis nepieciešamību pēc augstas kvalitātes krūts veselības aprūpes. Šī Deklarācija kalpo kā atgādinājums Eiropas Parlamenta deputātiem un kā informācija jaunajiem deputātiem, ka joprojām aktuāla ir šo vadlīniju pieņemšanai visā Eiropā," sacīja Elena Verhūra (Nīderlande), EUROPA DONNA prezidente.

Deklarācijā noteikts, ka ES prezidents ir aicināts nodot Deklarāciju kopā ar parakstītāju uzvārdiem dalībvalstu parlamentiem. Tā tiks publicēta Eiropas Parlamenta Oficiālajā Vēstnesī. Deklarācijas projekta izstrādē piedalījās EUROPA DONNA un to izskatīšanai virzīja Parlamenta deputāte Elizabete Linna (Lielbrbritānija), Mihaila Tremopolous (Grieķija), Līvija Jaroka (Ungārija) un Lidija Joanna Geringere de Edenberga (Polija).

Katru gadu 331 392 sievietēm Eiropas Savienībā diagnosticē krūts vēzi un 89 674 mirst no šīs slimības. Mamogrāfiskais skrīnings var samazināt mirstību no krūts vēža par apmēram 35% sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem. Deklarācija nosaka:

• Dalībvalstīm - ieviest visaptverošu krūts skrīningu saskaņā ar ES vadlīnijām;

• Komisijai - ik pēc 2 gadiem sagatavot progresa ziņojumu par mamogrāfiskā skrīninga ieviešanas gaitu ES valstīs;

• Komisijai - atbalstīt izpēti par to, vai skrīnings ir nepieciešams sievietēm vecākām par 69 gadiem un jaunākām par 50 gadiem;

• Dalībvalstīm - līdz 2016. gadam izveidot specializētas multidisciplināras krūts veselības vienības saskaņā ar ES vadlīnijām un Komisijai sniegt regulārus progresa ziņojumus;

• Komisijai - iesniegt atjaunotu un uzticamu statistiku par krūts vēzi un atbalstīt nacionālo vēža reģistru izveidi;

• Komisijai - līdz 2011 gadam izstrādāt sertifikācijas protokolu par specializētajām krūts veselības vienībām saskaņā ar ES vadlīnijām un nodrošināt to ar nepieciešamo finansējumu;

• ES prezidentam - tālāk nodot šo Deklarāciju kopā ar parakstītāju vārdiem dalībvalstu

Parlamentiem.

Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks" ir Europa Donna pārstāvis Latvijā, kā arī Eiropas Vēža pacientu koalīcijas (ECPC) pilntiesīgs biedrs. "dzīvības koks" vēlas panākt, lai Latvijā, sasaslimstot ar ļaundabīgo audzēju, cilvēks saņemtu tādas pat onkoloģiskās aprūpes iespējas, kā citās Eiropas valstīs. Kā prioritāti biedrība izvirzījusi psihosociālās rehabilitācijas iespējas nodrošināšu pacientiem, kas ļoti sasaucas ar multidisciplināras aprūpes nodrošināšanas uzstādījumiem.

 

Papildus informācija: www.dzivibaskoks.lv.


Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība "Dzīvības koks"

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties