#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eiropas Parlaments “ierullē” Latvijas novados!
, 2009. gada, 26.novembris, 2009

"Jūsos mūsu cerība!" raksta iedzīvotājs no Salaspils. "Cīnieties par Latvijas labklājību!", novēl skolēns no Pļaviņām. "Izpildiet, ko solāt!", tā Anete, skolniece no Salasgrīvas. "Ceram uz izpratni, nesavtīgu palīdzību un atbalstu!" — iedzīvotāja no Talsiem.
Šādus un citus novēlējumus Eiropas Parlamenta deputātiem raksta izstādes "Eiropas Parlaments ierullē Jūsu novadā" apmeklētāji — Latvijas iedzīvotāji.

Kopš novembra pa Latviju ceļo izstāde "Eiropas Parlaments ierullē Jūsu novadā", kas iekārtota īpaši aprīkotā 10 metrus garā treilerī. Izstādē ikviens iedzīvotājs var virtuāli iepazīt Eiropas Parlamenta darbu un to, ar kādiem konkrētiem jautājumiem strādā šogad ievēlētie Latvijas deputāti un uzrakstīt viņiem novēlējumus vai ieteikumus.

Eiropas Parlamenta izstāde “ierullē” 23 Latvijas pilsētās. Izstādi apmeklē vairāki simti cilvēku katrā pilsētā, un tā turpina apceļot Latvijas reģionus līdz 11. decembrim. Izstāde jau viesojusies Alūksnē, Gulbenē, Salacgrīvā, Salaspilī, Baldonē, Olainē, Maltā, Preiļos un drīzumā dosies uz Dobeli, Valmieru, Madonu un daudzām citām pilsētām. Kur izstāde būs rīt un kā veicās minētajās pilsētās? Ieskaties EP Informācijas biroja vietnē www.europarl.lv un apskati fotogrāfijas.

Kandavā meklē jēgu, bet Alūksnē iespējas

Alūksnē skolēni interesējas, vai Eiropas Parlamenta deputātiem var rakstīt e-pastus.  Gulbenē kāds zēns interesējas, kā kļūt par politiķi, bet Mērsragā jaunieši izsakās, ka deputātu pamatnodarbošanās ir “tukšas runas”, jo EP lēmumus viņi savā pilsētā neredz. Talsos skolēni savukārt pamanījuši EP lēmumus skolā, kur ar ES naudu izremontētas sporta zāle. Jaunieši vēlas arī izprast, ko īsti nozīmē Lisabonas līgums, jo bija par to dzirdēts plašsaziņas līdzekļos. Olainē jaunieši pārmet, ka “deputāti tērē naudu”. Bet Kandavā skolēni ir pārsteigti, ka Eiropas Parlamentā ir tikai astoņi deputāti no Latvijas.

Izstādes apmeklējumā laikā jaunieši var uzzināt, ka deputātu darbība ir konkrēta un EP lēmumi redzami arī dzimtajā pilsētā. Daudzās skolās nav tāda mācību priekšmeta kā politika — tāpēc sarunās ar skolēniem tiek skaidroti politikas pamati. Piemēram, kas ir kreisa vai labēja politiskā pārliecība; ko nozīmē komiteja un frakcijas; kāpēc EP ir 736 deputāti, no kuriem astoņi (un drīzumā deviņi) ir no Latvijas, un vai astoņi var kaut ko ietekmēt.

EPIB vadītājs Latvijā Māris Graudiņš uzsver: "Eiropas Parlamenta loma ar katru gadu palielinās. Jau šobrīd varam prognozēt, ka pēc Lisabonas līguma pieņemšanas vairāk nekā pusei Latvijas likumu būs jāpiemēro Eiropas Savienības tiesību normas, tādēļ ir svarīgi, lai iedzīvotāju intereses Eiropas Parlamentā būtu pārstāvētas atbildīgi. To varam ietekmēt tikai mēs paši, skaidri zinot, kas strādā Parlamentā un kādus mērķus plānots sasniegt."

Izstādē skolēni uzzina par EUROSCOLA programmu, kas dod iespēju reizi mēnesī vienai Latvijas vidusskolas klasei doties ceļojumā uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā. Par apmaksātas un neapmaksātas prakses iespējām Eiropas Parlamentā jauniešiem stāsta EP Informācijas biroja praktikante Maritu Kroiču, kas ir izstādes darbinieku komandā. Tāpat izstādes apmeklētāji, to skaitā arī nevalstisko organizāciju pārstāvji, var saņemt atbildes par iespējām gūt atbalstu informatīvām un izglītojošām aktivitātēm, kas saistītas ar Eiropas Savienību.

Novēlu…

Izstādes apmeklētāji labprāt izmanto iespēja uzrakstīt jautājumu vai novēlējumu Eiropas Parlamenta deputātiem. Netrūkst laba vēlējumu, kas aicina aizstāvēt Latvijas iedzīvotāju intereses. Tāpat arī cilvēki dalās savās rūpēs, vilšanās un kritikā.

"Turaties!" raksta skolnieces Alise un Evita no Salacgrīvas. "Man nepatīk šī valsts, tiklīdz varēšu aizbraukšu," raksta 8. klases skolniece Emīlija no Olaines. "Lai pensionāriem nenoņemtu jau tā mazās pensijas! Jūsos mūsu cerība," raksta pensionāre no Salaspils. „Nest slavu Latvijas vārdam pasaulē,” novēl Liene no Talsiem. „Lai vairāk padomātu par cilvēkiem, kuriem [..] 55 gadi, kuriem darbs grūti atrodams,” vēl Maltas iedzīvotāja. Visi iedzīvotāju vēlējumi tiks nosūtīt Latvijas Eiropas Parlamenta deputātiem un publicēti www.europarl.lv

10 metri Eiropas Parlamenta

Katrā pilsētā dienas pirmajā pusē izstāde viesojas skolās — vecāko klašu skolēnus informējot par Eiropas Parlamenta un Latvijas deputātu darbu, projektu un prakses iespējām, studiju programmām Erasmus, bet dienas otrajā pusē ceļojošā izstāde atvērta ikvienam iedzīvotājam pilsētas centrā.

Izstādes apmeklētājus sveic pilna auguma EP priekšsēdētāja Ježija Buzeka attēls. Speciāli aprīkotā vairāk nekā 10 metrus garā Kravas mašīnas treilerī atrodas plakāti par visiem Latvijas EP deputātiem, kā arī par Baltijas ceļu un citiem vēsturiskajiem notikumiem, kas risinājās pirms 20 gadiem. Apmeklētāji var noklausīties katra EP Latvijas deputāta personisku audio vēstījumu par darba mērķiem.

EP Informācijas biroja Latvijā pārstāvji izstādes ietvaros tiekas ar pašvaldību pārstāvjiem. Ņemot vērā, ka maršruta pilsētas ir mazas vai vidēja lieluma, tad bieži šī ir pirmā tiešā saskarsme ar kādu ES institūciju. Diskusijās rodas konkrēti jautājumi par konkrētām iespējām.

 

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties