#

Eiropas Savienības mājā Rīgā Nāciet uzzināt par Eiropas Savienības piedāvātajām iespējām, jautājiet un izsakiet savu viedokli!

Aspazijas bulvāris 28

67-085-445

  • #
  • #
  • #
  • #
Eksperti: jādomā par to, kāda valoda tiek izvēlēta mākslas literatūrā
BNS 
, 2012. gada, 27.septembris, 2012

Mūsdienās, kad cilvēki var vērot dažādas mākslas izpausmes, kurās tiek izmantoti vārdi, valoda, jādomā par to, kāda valoda tiek izmantota mākslas literatūrā, un jānodrošina, lai tā joprojām būtu skaista, ar spēju uzrunāt cilvēku, diskusijā “Valodas tevi ved tālāk“ Eiropas Savienības mājā teica antropoloģe Dagmāra Beitnere.

Diskusijā, kurā piedalījās rakstniece Inga Žolude, antropoloģe Dagmāra Beitnere, arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, klātesošie bija vienisprātis, ka mūsdienās daudz vairāk jāseko līdzi valodai, kāda tiek izmantota mākslas literatūrā, lai tā joprojām cilvēkam būtu baudāma, atšķirīga no ierastā un būtu spējīga interesentam uzburt autora radīto ainu.

“Nepieciešams domāt par to, kādus vārdus mēs drīkstam un kādus nedrīkstam izmantot literatūrā. Es negribu samaksāt desmit latu, aiziet uz mākslas templi un dzirdēt tos pašu vārdus, kas ikdienā dzirdami uz ielas,” stāstīja Beitnere.

Viņas sacītajam piekrita arī pārējie diskusijas dalībnieki, kuri norādīja, ka laikā, kad meklējami pirmsākumi literatūrai, lai arī tā lielākoties tika saistīta ar Dieva, garīguma meklējumiem, tā bija īpaša un iepriekšējos gadsimtos attīstījās, taču mūsdienās tā paliek arvien vienkāršāka un parastāka, turklāt, ienākot jaunajām tehnoloģijām, tādām kā kino, autoriem ir arvien grūtāk cilvēku piesaistīt literatūrai.

“Ar vārdiem iespējams radīt citu pasauli, dažādas izjūtas, taču mūsdienās, vērojot dažādas televīzijas pārraides, lietojot internetu, cilvēki notrulinās, un šādas izjūtas, izmantojot tikai valodu, radīt ir daudz grūtāk, jo teksti vairs tik labi cilvēkus neuzrunā,” sacīja  Stankevičs.

Viņa paustajam piekrita arī Beitnere. “Katru dienu tiek demonstrētas filmas, kurās redzamas asinis, slepkavības, tas notrulina arī cilvēka pārdzīvošanas spēju par nodarīto ļaunumu,” diskusijā uzsvēra Beitnere, norādot uz mūsdienu tendencēm.

Diskusijas dalībnieki atzina, ka vārds, valoda ir ļoti nozīmīgi cilvēka dzīvē, jo literatūra veido, vieno kādu konkrētu nāciju. Bez valodas nepastāvētu mūsdienu civilizācija, tāda, kāda tā ir pašlaik, tieši tādēļ, pēc ekspertu domām, ir ļoti svarīgi kopt savu valodu un sekot līdzi tās attīstībai.

Ekspertu diskusija notika Eiropas valodu dienu ietvaros. Katru gadu 26. septembrī Eiropas Savienības dalībvalstīs atzīmē Eiropas valodu dienu, kad tiek pievērsta īpaša uzmanība Eiropas valodām, valodu daudzveidībai un apguvei.

Ziņa tapusi sadarbībā ar Ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.

Bezmaksas telpas

ES māja piedāvā bezmaksas telpas pasākumiem, diskusijām un citiem pasākumiem.

Pieteikties